שרשרת המזון - למען איכות הסביבה שלנו!

שרשרת מזון (Food Chain) זהו למעשה מונח אקולוגי המציג את יחסי הגומלין בעולם החי, כאשר כל יצור חי יהיה ניזון מהיצור החי שנמצא תחתיו בשרשרת המזון. כמו כן, מהווה מזון ליצור החי שנמצא מעליו בשרשרת המזון.

דוגמא לשרשרת מזון: עשב מהצומח - המשמשים מזון לחיות כמו ארנבים ומכרסמים - ואלו משמשים מזון לחיות גדולות יותר כשועלים, טורפים ועופות דורסים.

מארג מזון

מארג מזון מציג מספר שרשרות מזון שיש בניהן קשר. יצורים חיים החיים בסביבה מסיימת מקיימים ביניהם יחסי גומלין, הם יוכלו מזון מגוון ויהיו למזונם של חיות רבות.

בשל כך, יש לראות את מכלול שרשרות המזון בסביבה ולא לבחון שרשרת מזון אחת. מספרם הכולל של שרשרות המזון בסביבה מסוימת תיצורנה מארג מזון.

הפרת האיזון הטבעי

מרבית הדוגמאות של יחסי הגומלין אשר ניתן למצוא בטבע הן של מארגי מזון ולא רק שרשרת מזון בודדת. פגיעה בחוליה כלשהי במארג המזון תיצור השלכות על יצורים חיים רבים המיוחסים לאותו מארג מזון.

למשל, כמות מופחתת במכרסמים מכל סיבה שהיא, עשויה להביא את הטורפים שאוכלים מכרסמים לחפש מזון חלופי אחר. דבר זה עלול לגרום סכנה לחיות רבות אחרות שלא שימשו קודם לכן מזונם לאותן החיות.

בנוסף לכך, ייתכן כי קבוצות מסוימות שאינן מוצאות תחליף למזונם בסביבה מסוימת יאלצו לחפש להן מקום מגורים אחר. כאמור, עזיבתן של חיות אלו תגרום להשלכות רבות בסביבה בה חיו ובסביבה החדשה שיבחרו.

כלומר, הפרת האיזון הטבעי של מארג המזון עשוי להשפיע בצורה קיצונית על זנים רבים של יצורים חיים ולגרום לפגיעה חמורה באיכות הסביבה ולהפחתת הביומסה האקולוגית.

חיות בר - לחצו לכל המידע בנושא ההיבט האקולוגי בשמירה על חיות הבר

האדם כגורם להפרת האיזון

פעמים רבות קיימת התערבות אדם בשרשרות מזון וגורמת להפרת האיזון במארג המזון בסביבה אקולוגית. הפרת האיזון במארג המזון מסוכנת מאוד ועלולה להשפיע באופן הרסני על  היצורים החיים ועל בני האדם.

ישנן דוגמאות שונות להרס האדם את המערכות האקולוגיות ואף לגרימה להכחדתם של זנים שונים של יצורים חיים. פעמים רבות נפגעים מכך בני האדם עצמם.

הדוגמא הטובה ביותר לפגיעה בשרשראות מזון, היא ריסוס רעלים בשדות נגד מזיקים. רעל זה גורם לנזק ליצורים חיים רבים ולא רק למזיקים. הפרות ניזוקות מהרעל ואפילו בני האדם שניזונים מהפרות.

בתקופות קדומות הטבע סיפק לאדם את צרכיו ונוצרה תלות האדם בסביבתו. האדם היווה חלק מהמערכת האקולוגית ונהג להשתמש במערות כמחסה.

כמו כן, שינה האדם את סביבתו תוך חיפוש מתמיד אחר מזון ואף היווה כמזון לטורפים הנמצאים מעליו בשרשרת המזון. בתקופות אלו היה האדם בשיווי-משקל מתמיד עם הטבע. אולם, התפתחותו של האדם ושל הטכנולוגיה גרמו לשינוי של האיזון הטבעי.

בזמנים המודרניים, שואפים בני האדם לחיים טובים ונוחים יותר. הרצון הזה יצר את התערבותו של האדם בסביבה הטבעית.

בנייה של בניינים, בתי מגורים וכבישים, ייצור כלים ומכשירים וגידולים חקלאיים לא מבוקרים למטרת אספקת מזון בכמויות גדולות - כל אלה גורמים להפרה של האיזון האקולוגי אשר עלול להביא לחורבן אקולוגי.

נזק אקולוגי בכריתת עצים

כריתת עצים, מהווה את אחד הגורמים העיקריים ובעלי ההשפעה המכרעת להפרת האיזון האקולוגי בשרשרות מזון. האדם מבצע כריתת עצים במטרה להשתמש בעץ לצרכיו השונים, לרבות הסקה, בנייה, תעשייה וניקוי שטחים, במטרה לאכלס אותם או להשתמש בהם לצורכי חקלאות.

העצים מייצרים את תהליך הפותוסינטזה אשר בזכותו יש לנו חמצן לנשימה. כריתת עצים מצמצמת את כמות החמצן שנדרש לבני האדם וליצורים החיים לצורך נשימה.

בנוסף לכך, כריתת עצים תביא לפגיעה בקרקע ואף תגרום לה לחוסר פוריות וכתוצאה מכך להיעדר יכולת עיבוד חקלאית. מחסור בצמחייה יגרום להתייבשות הקרקע.

הצמחייה נחוצה לקרקע ומונעת בצורת. באזורים מיוערים בהם מתקיימת כריתת עצים נכחדים בעלי החיים בשל התהליך ונפגעת שרשרת המזון.  ‏

כריתת עצים אף מחמירה את אפקט החממה - לחצו לכל המידע בנושא

נזק אקולוגי על ידי זיהום אוויר

מפעלים תעשייתיים הם הגורמים העיקריים לזיהום אוויר. זאת בשל חומרים אשר נפלטים מהמפעלים ומזהמים את האוויר.

כמו כן, נוצר זיהום אוויר מכלי רכב מנועיים ומשריפות. זיהום האוויר קיים במיוחד בערים גדולות וזאת בשל מכוניות רבות הנמצאות בכבישיה של עיר גדולה ומפעלים רבים בסביבתה.

זיהום האוויר גורם לנזקים רבים בבני האדם וביצורים חיים, בעיקר למחלות בדרכי הנשימה ולסרטן הריאות. בנוסף לנזקים לבני האדם ולבעלי החיים, ניזוקה הצמחייה ותפוקתה בתהליך הפותוסינטזה, מה שגורם אף הוא לנזק לבני האדם, לבעלי החיים ולמארג המזון.

החיים בראי הזיהום - מה יהיה בעתיד? לחצו לקריאה נוספת

הפרת האיזון על ידי הטבע

אסונות טבע עשויים אף הם לגרום להפרת האיזון בטבע ולפגיעה בשרשראות המזון. אסונות טבע באים לידי ביטוי במגפות קטלניות, רעידות אדמה הרסניות, התפרצויות וולקאניות של הרי געש, סופות הרסניות כטורנדו, מפולות שלגים שונות, שיטפונות ושריפת יערות.

כל אלה, עלולים לשנות באופן קיצוני את מארג המזון בטבע. במידה וישנה הפרה חמורה בשיווי המשקל האקולוגי כתוצאה מאסונות טבע, יפגע האיזון ביחסי הגומלין בין המינים ויגרום לפגיעה ואף להכחדה של זנים מסויימים.

מודעות סביבתית לשמירה על האיזון בטבע

התקדמות הטכנולוגיה והתפתחות האדם מביאה עמה גם יתרונות לצד הפגיעה האקולוגית. אחד היתרונות בטכנולוגיה מתקדמת, הוא המודעות הסביבתית ההולכת וגוברת בקרב בני האדם.

מודעות סביבתית נוצרת כתוצאה מפרסום בכלי התקשורת, לרבות טלוויזיה, רדיו והבאת המודעות הסביבתית למערכת החינוך והתרבות.

כמו כן ישנן קהילות שלמות בדוגמת כפרים אקולוגיים, התומכות בגישה ירוקה וידידותית לסביבה ומאמינות בשמירה על האיזון הטבעי.

משנה לשנה, מתגלים לנו נזקים הנעשים לסביבה בידי האדם, כדוגמת החור באוזון, אך במקביל, נעשים צעדים על מנת למנוע הרס אקולוגי. לדוגמא: בנייה ירוקה, ייצור מכוניות חשמליות וידידותיות לסביבה ושימוש בספריי ידידותי לסביבה. 

יש לכם שאלות, הארות או הערות על שרשרת המזון? פנו אלינו!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- ההשלכות הרפואיות של אסון צ'רנוביל
- עיניים ירוקות על מיחזור פסולת
- אנרגיית ביומסהתיירות אקולוגית | מקורות רעש סביבתי | אתיקה סביבתית | פסיכומטרי ירוק | יהדות ואיכות הסביבה | זיהום אוויר מכלי רכב | מפת האתר
שרשרת המזון Food Chain למען איכות הסביבה שלנו