שמורה ביוספרית - חשיבות ויתרונות

שמורות ביוספריות (Biosphere Reserves) הן מערכות אקולוגיות בים וביבשה המוגנות לפי חוק, ומיועדות לפתח פתרונות כדי לשמר מערכות אקולוגיות, כלומר את הגיוון הביולוגי ואת המשכיותו, וליצור שיתוף פעולה בין האדם לבין הסביבה.

שמורות ביוספריות משמשות במובנים רבים כ"מעבדות חיות", המיועדות לפתח גישות חדשניות, לבחון אותן כנגד המציאות ולחלוק את התוצאות עם שמורות נוספות.

המטרה היא לעבוד יחד, בשימוש בגישות שונות רבות במגוון עצום של מדיניויות ושדות ניהול, לקראת מערכת יחסים מאוזנת בין האדם לטבע
.
אחת ממטרות העל של החוקרים והפעילים האקולוגיים היא ליצור רשת עולמות של שמורות ביוספריות (WNBR World Network of Biosphere Reserves).

מטרה זו קיימת משנת 1977, ומאז הוקמו 564 שמורות ביוספריות ב- 109מדינות ברחבי העולם. הגופים האחראיים על שמורות אלו הם אונסקו (UNESCO) ו- MAB - Man and Biosphere Reserve Program. שמורה ביוספרית

השמורות מוכרות ברחבי העולם, מונו על ידי ממשלות לאומיות ונותרו תחת תחום שיפוט עצמאי של המדינות בהן הן ממוקמות.

היתרון של בניית שמורות ביוספריות ברחבי העולם הוא עצום וברור מאליו - הבדלי האקלים והקרקע, כמויות המשקעים וכדומה, יוצרים שונות עצומה במערכות האקולוגיות על פני כדור הארץ.

התפרשות על מדינות שונות ותנאים שונים הופכת כל שמורה ביוספרית לחתיכה אחרת בתצרף האקולוגי.

אך לא רק שונות תורמת לכך אלא גם דמיון - שתי שמורות ביוספריות דומות עשויות להתמודד עם בעיות זהות בדרכים שונות לחלוטין.

חלוקה ושיתוף זה של מידע עשויה לסייע מאוד באיסוף פתרונות והחלטה על מדיניות עתידית בנוגע לאיכות הסביבה. אם כן, ישנו יתרון עצום בהקמת מספר גדול של שמורות ביוספריות ושימוש בהן לחקירה ולמידע.

רוב השמורות הביוספריות נמצאות בצפון אמריקה ובאירופה (258), במקום השני באסיה (113), במקום השלישי בדרום אמריקה והקריביים (104), במקום הרביעי אפריקה (52) ולבסוף גם במדינות ערב (26).

כיצד החל רעיון השמורה הביוספרית?

נושאים אקולוגיים נמצאים כיום בראש מעייניו של כל אדם בעל מודעות סביבתית. שאלות הנוגעות לשימור האיזון האקולוגי העדין, יחד עם פיתוח הסביבה האנושית, מטרידות בני אדם מאז כניסת האנושות לעידן המתועש, וביתר שאת במרוצת המחצית השנייה של המאה העשרים.

לחץ/י לקריאה על שרשרת המזון וחשיבותה לאיזון האקולוגי

הועידה הראשונה שהוקמה בנושא נקראה "ועידה ביוספרית", בשנת 1968. זו הייתה הועדה הבין-ממשלתית הראשונה אשר בחנה כיצד ניתן לפשר בין השמורה לשימוש במשאבים הטבעיים שנמצאים בה, ובכך העיבה על הרעיון הרווח דאז על כך שישנה התפתחות עקבית. ועידה זו הובילה בהשקת תוכנית ה-MAB של אונסקו בשנת 1970.

למה משמשות שמורות ביוספריות?

כל שמורה ביוספרית מיועדת למלא שלוש פונקציות מרכזיות, המשלימות ומחזקות אחת את השנייה:

  • שימור - לתרום לשימור הנופים, המערכות האקולוגיות, הזנים והמגוון הגנטי.
  • פיתוח - לעודד התפתחות אנושית וכלכלית אשר ניתנת לשימור ולתחזוקה באופן אקולוגי וסוציו-תרבותי.
  • לוגיסטיקה - לספק תמיכה למחקר, ניטור, חינוך וחילופי מידע בנוגע לנושאים מקומיים, לאומיים וגלובליים של שימור והתפתחות.

מהם אזורי השמורה הביוספרית?

שמורות ביוספריות מאורגנות לתוך שלושה אזורים קשורים אחד לשני:

  • האזור הגרעיני (Core area)
     
  • אזור החיץ (Buffer area)
     
  • אזור המעבר (Transition area)

רק האזור הגרעיני דורש הגנה חוקית ולכן יכול להיות קשור לאזור מוגן קיים כגון שמורה טבעית או פארק לאומי. סכמת האזורים הזו מיושמת במגוון דרכים שונות בעולם האמיתי כדי לאכלס תנאים גיאוגרפיים, סביבות סוציו-תרבותיות, אמצעים של הגנה חוקית זמינה ומגבלות מקומיות.

הגמישות הזו יכולה להתבצע באופן יצירתי, והיא אחת מהנקודות החזקות ביותר של רעיון השמורה הביוספרית, משום שהיא מאפשרת את שילובם של אזורים מוגנים אל תוך מרחבים גדולים יותר.

אתיקה סביבתית - אחריות סביבתית ואיכות הסביבה

מיהו הגורם האחראי?

כל שמורה ביוספרית נשלטת על ידי המדינה בה היא נמצאת. זה מאפשר לכל מדינה להשתמש בשמורה הביוספרית למען הצרכים הספציפיים של כל אזור, ובכך לוודא כי כל שמורה משמשת בחוכמה עבור הטבות לקהילה שסביבה. לכן לכל שמורה ביוספרית יש רגולציות וחוקים שונים בנוגע לתחזוקתה.

כמו כן, לכל שמורה ביוספרית יש מערכת ממשל המבטיחה שתפגוש בתפקודיה ובמטרותיה. מערכת הניהול של השמורה הביוספרית צריכה להיות פתוחה, והיא מתפתחת ומתאימה את עצמה על מנת שהקהילה המקומית תגיב טוב יותר לפוליטיקה חיצונית, לכלכלה וללחצים חברתיים, אשר עשויים להשפיע על הערכים האקולוגיים והתרבותיים של האזור הזה.

מכאן שנחוץ להקים מנגנון שלטון מתאים, לדוגמה וועדה, שתתכנן ותסדיר את כל הפעילויות ואת כל המשתתפים, כל אחד בתחום השיפוט והמומחיות שלו. בדרך כלל המתאם של השמורה הביוספרית הוא זה שמוזכר כאיש הקשר עבור כל העניינים העוסקים בשמורה.

מהם יתרונות השמורה הביוספרית?

ישנם יתרונות רבים לשמורות ביוספריות. מבחינה חינוכית, הן מעלות מודעות סביבתית להשפעה שיש לאדם על סביבתו.

מבחיה קהילתית, הן תורמות לקהילות המקומיות בתחזוקת הסביבה הטבעית שלהן. שמורה ביוספרית משמשת גם לפנאי ולחינוך, כלומר מורים מקומיים או מדריכי תיירות יכולים ללמד אנשים אחרים שמבקרים בשמורה על הסביבה, או להשתמש באתר להליכות ולדיג.

לחץ/י כאן לקריאה מורחבת בנושא תיירות אקולוגית

מבחינה מדעית יש לשמורה הביוספרית יתרונות רבים גם כן, משום שהרעיון ההולך ומתממש באמצעות השמורה הביוספרית עשוי לשמש כקו מנחה לפרויקטים אשר בכולם נח הפוטנציאל להגביר את יכולת הפרנסה של בני האדם ולהבטיח יציבות סביבתית.

ההכרה של אונסקו עשויה לשמש כדי להדגיש ולתגמל את המאמצים הפרטיים האלה. מינויו של אתר מסוים כשמורה ביוספרית עשוי לעורר מודעות בקרב מקומיים- לא רק בקרב פרטים אלא גם בקרב אזרחים וסמכויות ממשלתיות בנושאים סביבתיים והתפתחותיים.

הוא יכול לסייע למשוך מימון נוסף ממקורות שונים. ברמה הלאומית, שמורות ביוספריות יכולות לשמש כסוג של מקרה בוחן לחקירת דרכים שונות לשימור, ולשמש כמקור להפקת לקחים שניתן יהיה להשתמש בהם במקומות נוספים.
 


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- תזונה אורגנית
- חיות בר
- פסיכומטרי ירוקחומרי הדברה | קרינה | התפלת מים | חומרים מסוכנים | זיהום אוויר | התחממות כדור הארץ | מיחזור פסולת | מפת האתר
שמורה ביוספרית למען איכות הסביבה שלנו