מידע על שיטות להתפלת מים

באילו דרכים ניתן לבצע התפלת מים?

בישראל אנו משתמשים בכמות מים העולה על כמות הגשמים שיורדים אצלנו. משבר המים החמור בישראל מחייב גם אותנו להגדיל את כמות המים המותפלים במדינה.

באילת נבנו מתקני ההתפלה הראשונים, מכיוון שהביקוש בה למים גדל ומצאי המים המתוקים היה מוגבל. אלכסנדר זרחין מהנדס ההתפלה הקים באילת בתחילת שנות הששים, את המתקן הראשון להתפלת מים. מתקן זה היה מבוסס על הקפאת מי הים תחת ואקום שכן הקרח הקופא אינו מכיל מלח.

התהליך התגלה כלא מעשי אך המדחס שהיווה את לב המתקן המשיך לשמש את מתקני ההתפלה שמיוצרים על ידי חברת "הנדסת התפלה" הישראלית שהקימה מתקני התפלה הפועלים בכל העולם והיא אחת המובילות בעולם בתחומה.

במהלך שלושים וחמש השנים האחרונות הוקמו בישראל מתקני התפלה מכל הסוגים, כיום כל המתקנים עובדים רק בטכנולוגיה של ממברנות. מתקנים אלו נמצאו יעילים וכלכליים יותר והם היחידים שפועלים בארץ עד היום.

הקמת מתקני ההתפלה נעשית באמצעות קבלת זכיון על פי מכרז. הזכיין מממן, מקים ומפעיל את המתקן, כשהמדינה מתחייבת לרכוש את המים במחיר שנקבע במכרז.

בישראל יש שלושה מפעלים גדולים להתפלה: באילת, באשקלון ובפלמחים. מתקן ההתפלה באילת הוא הוותיק מכולם, ומספק את מי השתייה באזור. מתקן התפלה באשקלון שנחנך בשנת 2005, מספק מים לנגב.

מתקן זה הוא הגדול והמתקדם ביותר בעולם בסוגו, והוא זכה בתואר מתקן ההתפלה המצטיין בעולם לשנת 2006.

כושר ההפקה השנתי שלו הוא כ-100 מלמ"ק. בנוסף לכך מחיר מי השתייה המותפלים בו זולים מאוד יחסית למקובל בעולם.

מתקן ההתפלה בפלמחים - נחנך ב 2007, בעלות של מאה מיליון דולר.

עד שנת 2012 מתוכננים לקום מתקנים נוספים בחדרה ובראשון לציון. מתקנים אלו אמורים לספק ביחד שלוש מאות מיליון מטר מעוקב של מים מותפלים לשתייה בשנה - כמחצית מהצריכה הארצית בישראל ופי שניים מכמות המים המותפלים בישראל בתחילת שנת 2008 התוספת הזו תיתן מענה לצרכי האוכלוסייה הגדלה ותשפר את מצב המאגרים הטבעיים שיאפשרו גישור בין תקופות גשומות ושחונות.

מתקן התפלת מים בשיטת הזיקוק הרב-שלבי תוכנן לקום באשדוד בצמוד לתחנת הכוח שעל חוף הים. המטרה הייתה להקים מתקן גדול שיתפיל כמות עצומה של מי ים. המועצה הלאומית למחקר ופיתוח ראתה בפרויקט משימה לאומית ותמכה בו, אולם בסופו של דבר הפרויקט בוטל מסיבות טכניות.

מערכות התפלה בקנה מידה קטן קיימות גם על אניות גדולות ובתעשייה, כגון: בחברת החשמל, במפעלי ים המלח, בבתי הזיקוק, במפעלי אינטל ובאחרים.

התפלת מים מליחים

התפלת מים מליחים זולה מהתפלת מי ים מכיוון שצריך להפריד פחות מלחים ולהשקיע פחות אנרגיה, ולכן נציבות המים מעוניינת להתפיל תחילה את כל המים המליחים בארץ.

המים המליחים הם בחלקם מי מעיינות ובחלקם מי קידוחים. הקידוחים המליחים מצויים כמעט בכל אגני מי התהום, בקרבת אזורי השאיבה של המים השפירים. שאיבת מי התהום המליחים לצורך התפלתם תמנע את נדידתם לעבר אזורי השאיבה של המים השפירים והמלחתם.

מתקנים להתפלת מים מליחים

מתקנים קטנים הפועלים בשיטת האוסמוזה ההפוכה נבנו בישראל מאז שנות השבעים. מתקנים להתפלת מים מליחים באוסמוזה הפוכה קיימים היום כבשלושים אתרים בארץ. המתקן הראשון נבנה בדי זהב שבסיני.

שני מתקנים הוקמו מאוחר יותר בערבה, ביטבתה. מתקנים בגודל דומה הוקמו בקיבוצים ובמושבים רבים בערבה, בחוף ים המלח ובחבל קטיף שברצועת עזה. מתקנים גדולים יותר הוקמו בכמה מחנות צה"ל בנגב.

טיוב בארות

כמאה בארות מים השואבות מים מאקוות החוף נסגרו עד כה עקב העלייה המתמשכת בריכוז החנקות. משבר המים הנוכחי גרם לחברת "מקורות" להחזיר אותן לשימוש, בחלק מהבארות הותקנו כבר מערכות אלקטרו-דיאליזה לטיוב המים המסייעות לסילוק החנקות והקטנת המליחות והפחתת קשיות המים.

חברת מקורות

חברת "מקורות" עוסקת שנים רבות בחקר תהליך ההתפלה, ומפעילה מתקני ניסויים במספר מקומות בארץ.

בכל מתקני הניסוי מתמקדים בהגברת הניצולת, בהוזלת עלות האנרגיה, במידת ההתאמה והיעילות של ממברנות מסוגים שונים, בהתאמת טיפולים מקדימים אופטימאליים למי הגלם מהמקורות השונים, ובהוזלת עלות החומרים הכימיים הדרושים לטיפולים.

פתרונות נוספים למשבר המים

בעיית המחסור במים מתוקים נובעת מהתחממות כדור הארץ, בנוסף להתפלה אפשר לשפר את המצב על ידי אגירת מי הגשמים ועל ידי חסכון בשימוש במים מתוקים.הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- איכות הסביבה, מודעות סביבתית
- זיהום המים בישראל
- מקורות זיהום מים בישראלמפת האתר