מהי קרינה וכיצד היא משפיעה על הסביבה

כדור הארץ מזדהם בשל הצורך של האדם המודרני לשרוף דלק כדי להפיק את האנרגיה הדרושה לו להפעלת המכונות, ובשל הצורך להשתמש ברעלים שונים לשימושים רבים ושונים וגם בשל הצורך להפיק קרינה מלאכותית לצרכים רבים וחשובים.

במאמר זה נלמד מהי הקרינה, מהי הקרינה הטבעית ולמה היא משמשת, מהי הקרינה המלאכותית ולמה היא משמשת, מהן סכנות הקרינה הטבעית והמלאכותית וכיצד ניתן להתגונן מפניהן.

קרינת השמש

השמש בנויה מאותם היסודות הכימיים שמהם בנוי כדור הארץ, אך החומרים הללו נמצאים אצלה במצב גזי.

השמש היא מעין מעבדה ענקית להפקת אנרגיה אטומית, מתרחש בה תהליך בלתי פוסק בו אטומים של מימן הופכים לאטומים של הליום, כל ארבעה אטומים של מימן מתלכדים לאטום אחד של הליום, ומכיוון שמשקלו של אטום ההליום קל כדי שלושה אחוזים ממשקלם של ארבעה אטומי מימן, ההפסד הזה של שלושת אחוזי המשקל הוא הנקרן מהשמש ומהווה את האנרגיה שהיא מפיקה בצורת אור וחום.

השמש היא מקור האנרגיה הגדול ביותר שלנו. תודות לאנרגיה המוקרנת אלינו מן השמש במישרין בצורת אור וחום, נושבות רוחות, יורדים גשמים, גדלים צמחים וחיים בעלי חיים על פני הארץ, ותודות לאנרגיה המגיעה אלינו מן השמש באופן עקיף, כשהיא נאגרת בחומרי הדלק ובחומרים אחרים, עומדים לרשותנו מקורות אנרגיה שונים, שמהם אנו יכולים לשחרר חום על ידי בערה, חיכוך, על ידי הזרם החשמלי, או בראקציית השרשרת הגרעינית.

השמש שמחממת ומאירה ומאפשרת את החיים על פני כדור הארץ יכולה גם להזיק לבריאות. הקרינה העל-סגולה של השמש היא קרינה מייננת, העלולה לגרום לשינויים בחומר התורשתי המצוי בתאי הגוף ולנזקים אחרים בתאים.

היא פוגעת בעיקר בחלקים החשופים של הגוף: בעור ובעיניים, ולכן מומלץ לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים להפחתת נזקי השמש.

קרינת החום

המולקולות שמהן בנויים כל החומרים נמצאות תמיד בתנועה, ותנועתן היא זו המולידה את צורת האנרגיה הנקראת חום.

החום עובר מסביבה חמה לסביבה קרה על ידי הולכה, הסעה וקרינה. בהולכה עוזרים להעברת החום המוליכים, ובהסעה הנוזלים והגזים הנעים. הקרינה לעומת זאת עוברת ללא כל חומרים מתווכים. חום השמש מגיע אלינו בצורת גלים, העושים את דרכם בחלל ריק.

קרינת האור

תודות לאור אנו רואים ותודות לאור גדלים הצמחים. בלעדי האור לא הייתה אפשרית כל צורת חיים עלי אדמות.

אנו רואים תודות לעצמים עצמם, שמאירים ושולחים קרני אור לעינינו. אורם הוא אור מוחזר, בדיוק כשם שאורו של הירח וכוכבי הלכת הוא אור מוחזר.

האור הוא אנרגיה המשתחררת בשעת תנועותיהם של האלקטרונים. האור מתפשט על ידי גלים.

מהי קרינה

הקרינה היא צורה של מעבר אנרגיה, וכן התהליך שבו נוצרת האנרגיה הניתנת להעברה בצורה הזו. הקרינה היא מעבר אנרגיה, ללא כל מוליכים בחלל ריק, על ידי גלים. היא נפלטת ממקור הקרינה ונבלעת על ידי מקבל הקרינה.

הקרינה שהיא אנרגיה שנעה בצורה של גלים או חלקיקים, מגיעה אלינו מן החלל, מן השמש והכוכבים, היא נפלטת מן האוויר, מן המים, מהקרקע ומהצמחים המכילים חומרים רדיו-אקטיביים.

קרינה זו היא קרינה מייננת טבעית ואנו סופגים אותה אל גופנו בנשימה, באכילה ובשתיה. כשמונים ושניים אחוזים מן הקרינה שאנו נחשפים אליה, מגיעה ממקורות טבעיים ורק חלק קטן ממנה מגיע ממקורות מלאכותיים.

עד להמצאת הגנרטור שמייצר עבורנו את זרם החשמל, הקרינה בעולם הייתה קרינה טבעית בלבד. היום בעידן המודרני, זרם החשמל מאפשר לנו ליהנות מקרינה של אור וחום גם בשעות החשכה ובימים הקרים. באמצעות החשמל אנו מפיקים סוגים שונים של קרינה שהם בעלי אורכי גל שונים.

אנו מפיקים את גלי הרדיו שבאמצעותם אנו מאזינים לרדיו וצופים בטלוויזיה ומדברים בטלפונים הסלולאריים ואת גלי המיקרו שבאמצעותם אנו מפעילים את תנורי המיקרוגל.

אנו נעזרים בחשמל להפקת קרניים אולטרה סגולות ואינפרה אדומות המשמשות למטרות ריפוי שונות ותודות לחשמל מופקות גם קרני רנטגן המאפשרות את צילומי הרנטגן ברפואה. שימושים אלו אמנם מועילים לנו אך הם עלולים גם להזיק בריאותנו.

ההשפעה של הקרינה על הבריאות שלנו תלויה בסוג הקרינה, בעצמתה ובמשך הזמן שאנו חשופים אליה. ככל שהאנרגיה של הקרינה גבוהה יותר, כך היא מסוכנת יותר, לכן החשיפה לקרינה המייננת היא מזיקה יותר מהחשיפה לקרינה הלא מייננת, שהאנרגיה שלה נמוכה יותר.עיניים ירוקות - אסון צ'רנוביל - חצי יובל לאסון

באפריל 1986, בברה"מ הסגורה מאחורי מסך הברזל, התרחש האסון הרדיואקטיבי הגדול ביותר שידע העולם מאז רכש האדם את הידע לביקוע האטום. אסון צ'רנוביל, התרחש כתוצאה מכשל בניסוי גרעיני שערכו מדעני הכור בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל.

עיניים ירוקות - סוגי קרינה

ישנם סוגים שונים של קרינה, במאמר זה נלמד את ההבדלים המהותיים בין קרינה מסוכנת לבין קרינה שהנה פחות מסוכנת ועוד...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- שמירה על איכות הסביבה
- זיהום שכבת האוזון
- אנרגיה וזיהום כדור הארץ
- אסון צ'רנובילמפת האתר