איכות הסביבה - מבחן פסיכומטרי ירוק לסביבה נקיה

פסיכומטרי המבחן הירוק

סוף סוף לאחר שנים בהם אנחנו, בני האדם, הורסים ומחרבים את הטבע סביבנו החלה מודעות גלובלית לצמצום נזקי האדם כלפי טבע.

חברות יצרניות ממירות את האנרגיה שהן צורכות לאנרגיה ירוקה (גז במקום פחם), התחלנו למחזר בקבוקים ונייר, נפתחו חנויות לממכר אוכל אורגני, ואפילו נבדקת אפשרות ששקיות הפלסטיק בסופר יעלו לנו כסף.

אני בחורה ירוקה כבר שנים, ממחזרת כל מה שניתן, אוכלת אורגני, משתמשת במוצרים שלא נוסו על בעלי חיים ומשתדלת לזהם כמה שפחות. הרצון להתחיל לימודים אקדמים הוביל אותי לפגישתי הראשונה עם המבחן הפסיכומטרי וכל מה שמתלווה אליו.

עצוב לגלות עד כמה הבחינה הפסיכומטרית לא ירוקה. כמות הנייר שבוזבז מאז התחילו אנשים ללמוד לפסיכומטרי ועד היום בוודאי יכלה למלא יער קטן.

הבעיה מתחילה כבר עם ההרשמה לקראת המבחן הפסיכומטרי. מסתבר שרק אחוז קטן מהניגשים לפסיכומטרי יודע כי ניתן להרשם לבחינה גם דרך האינטרנט ושהתשלום באתר מאובטח, אחרת איך ניתן להסביר את העובדה שיש אחוז גדול שרוכש ערכת ההרשמה בחנויות סטימצקי.

הרי הערכה עצמה עולה עוד כסף והאופרציה של שליחת הערכה מסובכת בהרבה מהתשלום באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות והערכה. אם הדרך היחידה להירשם למבחן פסיכומטרי הייתה דרך האינטרנט בלבד היינו יוצאים כולנו נשכרים מכך.

לבחינה הפסיכומטרית יש אחות זרה בדמות הג'ימאט (מבחן קבלה לתואר שני) הבחינה הזו היא בחינה הרבה יותר ירוקה. בג'ימאט השאלות מוצגות על מסך המחשב ודף התשובות מכוסה בלימינציה (שכבת פלסטיק שקוף העוטף את הנייר) כך שהתשובות מחיקות וניתן להשתמש בדף שוב. לבחינת הג'ימאט ניגשים פחות אנשים מאשר למבחן פסיכומטרי.

בשנה קלנדרית ישנם כ-80,000 נבחני פסיכומטרי. כל אותם אנשים מקבלים חוברת בחינה המכילה כ- 60 עמודים ודף תשובות. לא צריך לקבל 150 בחלק הכמותי בפסיכומטרי כדי לעשות את החישוב של כמה נייר מבוזבז יש כאן!

לכן חשוב ליישם את השיטה של הג'ימאט גם על הבחינה הפסיכומטרית. הטכנולוגיה כבר קיימת.

מיחזור רבותיי מיחזור

מכוני פסיכומטרי רציניים שמכבדים את עצמם מנפיקים ספרי לימוד חדישים ומעודכנים לכל מועד וטוב שכך לטובת התלמידים. טוב הייתה עושה המדינה אם הייתה מעודדת על ידי תמריץ כלכלי כלשהו את מכוני הפסיכומטרי האלו או את התלמידים לרכז את ספרי הלימוד הישנים ולמחזר אותם.

עובדה שעם פחיות השתייה זה עובד וגם אם האזרח הקטן לא ממחזר יש כאלו שהתמריץ גורם להם למחזר את הפחיות של כולנו (אני כבר רואה שאלה פסיכומטרית במבחן הקרוב לגבי השפעת מיחזור ספרי הלימוד).

יש מכוני פסיכומטרי כמו היי-קיו, איזי וואי וקידום שמנסים ללכת קדימה עם המגמה הירוקה. גם בהיי קיו וגם בחברת איזי וואי פסיכומטרי למשל חומר הלימוד מועבר לתלמידים על ידי מצגות במקום שימוש בטושים מזהמים או גירים. קידום, לחמן ואיזי וואי מאפשרות לימוד אוצר מילים באמצעות המכשיר הסלולרי, במקום כרטיסיות אוצר מילים.

כיום בחלק מחברות הפסיכומטרי, מרבית חומר הלימוד אף נמצא באינטרנט וניתן ללמוד ישירות מהמחשב ללא צורך בהדפסות מיותרות, את המילים שצריך ללמוד ניתן להוריד ישירות לנגן MP3 או לטלפון הנייד ולא צריך לכתוב אותן בשום מקום כדי לשנן אותן.

יש כבר היום בחינות פסיכומטריות ממוחשבות ללקוי למידה. כלומר הפתרון כבר קיים ורק נותר להחיל אותו לגבי כלל הנבחנים.

מכיוון שלא נראה כי יפסיקו להבחן בבחינה הפסיכומטרית וגם לא נראה כי תהיה הירידה בכמות הניגשים מידי שנה לבחינה, ראוי שמכוני ההכנה לפסיכומטרי ייקחו דוגמה מדומיהם הירוקים ויאמצו גם הם שיטות ירוקות להכנה לבחינה.

המרכז הארצי לבחינות והערכה יכול גם הוא להצטרף למהפכה הירוקה, אני בטוחה שכולנו נשמח אם יהיו בחינות פסיכומטרי ממוחשבות, כך גם נהיה ירוקים וגם נרגיש מתקדמים טכנולוגית. זה אולי לא יהפוך את המבחן הפסיכומטרי לקל יותר, אבל לפחות הוא יהיה ירוק וכמו כולנו - למען איכות הסביבה!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- איכות המים בישראל
- זיהום מפרץ אילת
- אסונות טבעמקורות זיהום אוויר | מיחזור פסולת | מקורות אנרגיה טבעית | זיהום מקורות מים | מיחזור | מפת האתר
למען איכות הסביבה - מבחן פסיכומטרי ירוק לסביבה נקיה יותר.