כל סוגי פסולת - אשפה והתמודדות עמה

פסולת אשפה ודרכי התמודדות

 

פסולת היא חלק בלתי נפרד מחייו של כל אדם. האדם מייצר יותר פסולת מבעלי החיים, האדם המודרני מייצר יותר פסולת מן האדם הפרימיטיבי, והאדם העשיר מייצר יותר פסולת מן האדם העני. פח האשפה ממלא תפקיד חשוב מאוד בחיינו, קשה מאוד לעבור את היום בלעדיו. לא פלא שאנחנו נוהגים לשים אותו כמעט בכל חדר בבית: במטבח, בשרותים, בחדרי המגורים, ובחדר העבודה.

מדי פעם אנחנו אוספים את כל פסולת האשפה בביתנו מרכזים אותה בשקית אחת גדולה ומשליכים אותה לפח שמחוץ לחצר ונדמה לנו שבזה נגמר העניין. תחושה של הקלה מלווה אותנו כשאנחנו סוגרים את הפח הגדול ומשאירים את פסולת האשפה מאחורינו וחוזרים אל ביתנו הנקי מאשפה לעת עתה. אין ספק שפחי האשפה המלאים משרים תחושה של מועקה ולאחר ריקונם יש תחושה של הקלה והשתחררות ממשהו מיותר ומעיק שאין לנו צורך בו.

אך פחי האשפה לא לזמן רב יישארו ריקים מאשפה, אנחנו נבשל את מזוננו ואת שאריות הבישול נזרוק לפח בתור פסולת, אנחנו נאכל את הארוחה ואת שאריות הארוחה נזרוק לפח בתור פסולת, אנחנו נשתמש במוצרים שונים ואת אריזות המוצרים נזרוק לפח, אנחנו נשתמש בבית השימוש ואת נייר הטואלט נזרוק לפח.

אנחנו נזרוק לפח דברים שהתקלקלו, בגדים שנקרעו, כל מה שהצטרכנו לו ולא משמש אותנו יותר, כל מה שהיה חלק ממה שהזדקקנו לו, כל מה שגמר כבר למלא את תפקידו וכל מה שמאסנו בו על לא עוול בכפו.
פחי פסולת האשפה שלנו ימשיכו להתמלא ולהיזרק, להתמלא ולהיזרק וכל זמן שמשאית הזבל תאסוף את פסולת האשפה מפחי האשפה כולנו נהיה סמוכים ובטוחים שהכל בסדר, הזבל פונה ונעלם מחיינו...

אך האם הוא באמת נעלם מהם?

האם מישהו מאיתנו עוצר רגע לחשוב מה קורה לזבל שמשאית הזבל מעמיסה על עצמה ולאן הוא מגיע?

האם יש לזבל מקום בעולם החיצון או שאולי הוא מעיק עליו בדיוק כמו שהוא מעיק עלינו בביתנו?

האם הוא באמת יצא מחיינו או שהוא חוזר אלינו ומעיק עלינו בדרכים עקיפות?

פסולת - חלק אינטגרלי בחיינו

 

מסתבר שכל הנושא של פסולת האשפה הוא בעייתי באופן מיוחד. בעיקרון הפסולת היא חלק בלתי נפרד מהחיים עצמם, בעולם החי כולם צורכים מזון כדי לקיים את גופם ומפרישים את הפסולת המיותרת שנותרה מהמזון שהם עיכלו. הפרשות הגוף של היצורים השונים הם חומר אורגני טבעי שחוזר לעולם ומשתלב בתוכו ואינו יוצר שום בעיה.

אולם בניגוד לפסולת שבעלי החיים מפרישים לעולם שחוזרת ומשתלבת בו, האדם יוצר ומשליך לעולם פסולת שבהרבה מקרים נשארת בו להרבה מאוד זמן ולעתים גם לתמיד.


שכלו של האדם שתמיד הבדיל אותו משאר בעלי החיים, גרם לכך שהוא מאז ומעולם יצר פסולת גדולה יותר מהפסולת שהם יצרו, וככל שעבר הזמן והאדם צבר ידע רב יותר והשתמש בו בצורה מתוחכמת יותר, בעיית הפסולת שנלוותה לכך נעשתה גדולה יותר וחמורה יותר והיום היא ממש מסכנת את שלום כדור הארץ.

האדם הקדמון השתמש בחומרים טבעיים, אבנים, עצים, קליפות וקונכיות ריקות כדי לייצר כלי עבודה, כלי נשק, כלי נגינה ותכשיטים. השאריות שהוא הותיר אחריו היו מעטות ועשויות מחומר טבעי. אך היום אנחנו כבר יודעים ליצור חומרים חדשים שאינם מצויים בטבע ולייצר מהם מוצרים חדשים ו
האשפה שלנו מכילה גם חומרים בלתי מתכלים.

הפלסטיק שהוא חומר בלתי-מתכלה, מתכלה בקצב איטי מאוד והקלקר אינו מתכלה כלל. כאשר פסולת האשפה נזרקת לרשות הרבים, היא מהווה מפגע סביבתי רציני: היא פוגעת בנוף, בבעלי החיים
ובצמחים היא מתפרקת לחומרים רעילים שנשטפים עם הגשם ומגיעים למי התהום ומשפיעים על זיהום המים.

גידול האוכלוסייה והעלייה ברמת החיים גורמים לייצור כמות גדולה יותר של מוצרים שיוצרת פסולת רבה יותר. כמות הפסולת שכולנו מייצרים עולה מדי שנה, וכיום היא מגיעה בישראל ליותר מחמישה מיליוני טון בשנה ורובה מוטמנת באתרי פסולת מוסדרים.

אתר מוסדר להטמנת פסולת זהו בור גדול שנחפר באדמה, והוא בנוי כך שהוא מונע מהאשפה לחלחל למי התהום ולהשפיע על זיהום המים, מכיוון שהקרקעית שלו מכוסה בכמה שכבות של חומרים שיוצרים שכבה אטימה לנוזלים. אל קרקעית הבור שופכים שכבה של פסולת, ועליה מפזרים שכבה של אדמה, וחוזר חלילה.


הטיפול באשפה כרוך בבזבוז של אנרגיה רבה שכרוכה גם היא בעוד זיהום סביבתי ובהשקעת משאבים כספיים.
מכיוון שכמות פסולת האשפה גדלה משנה לשנה צופים כי בשנת 2014 לא יישארו יותר שטחי אדמה להטמנה.

הפתרון לבעיה יכול להיות רק בהפחתת כמות פסולת האשפה המיועדת להטמנה, הפחתה בכמות פסולת האשפה תחסוך בקרקע יקרה ותפחית את זיהום המים, זיהום הקרקע ואת זיהום האוויר.

הפסולת המוצקה היא צרה צרורה שאנחנו צריכים להתמודד איתה, אך היא לא הצרה היחידה. בנוסף לחומרים המוצקים שאנו זורקים, שהם הפסולת המוצקה שלנו, אנו שופכים גם פסולת נוזלית שאלו הם השפכים שאנו מזרימים למערכת הביוב שמזהמים את המים, ואנחנו גם פולטים פסולת במצב גזי הנפלטת ממנועי הרכבים ומהתעשייה ומזהמת את האוויר.


עיניים ירוקות - מיחזור פסולת

מיחזור - אולי המושג הידידותי ביותר לאיכות הסביבה . מיחזור לא יגזול יותר מדי זמן מחייך והחשוב ביותר באמצעות המחיזור תוכל להשיב קצת לכדור הארץ שנותן לך כל כך הרבה במהלך חייך. רוצה ללמוד עוד אודות מיחזור פסולת? בוא תציץ ותשכיל!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- בנייה ירוקהאיכות הסביבה | זיהום מים | זיהום אוויר | זיהום הים | מפת האתר
גולשים מחפשים: פינוי פסולת רעילה, פסולת אשפה מזהמת, סוגי פסולת