מידע על סוגי קרינה

קרינה מייננת וקרינה לא-מייננת

ישנם סוגים שונים של קרינה. קרינה מייננת זו קרינה בעלת אנרגיה גבוהה שיכולה לשבור קשרים כימיים, ולגרום לשינויים בחומר ובגופם של היצורים החיים, כמו קרני X המשמשות בצילומי רנטגן. קרינה לא מייננת זו קרינה, בעלת אנרגיה נמוכה יותר. שסכנותיה פחותות, אך גם היא עלולה להיות מזיקה.

רשת החשמל, רשתות הטלפונים הסלולריים, רשתות הטלוויזיה והרדיו וגם תנורי המיקרוגל בבית, כל אלה הם מקורות של קרינה לא מייננת שהאנרגיה שלה היא אמנם נמוכה מהאנרגיה של הקרינה המייננת, אך גם היא עלולה לפגוע בסביבה ובבריאות.

קרינה מרשת החשמל

קווי המתח הגבוה ברשת החשמל פולטים קרינה בתדירות נמוכה מאוד ויוצרים בסביבה שדות חשמליים ושדות מגנטיים. כמו כן המצת החשמלי מאפשר את פעולת המנוע בכלי התחבורה השונים והמכונות והמכשירים השונים הפועלים בעזרת חשמל פולטים קרינה אף הם ויוצרים בסביבה שדות חשמליים ושדות מגנטיים.

מחקרים מראים שייתכן שחשיפה לשדות מגנטיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן. ככל שהחשיפה גדולה יותר כך מידת  הסיכון גדלה... מידת החשיפה תלויה בעצמת השדה המגנטי, במרחק ממקור השדה הזה, במשך החשיפה לשדה. המשרד להגנת הסביבה, פועל להפחתת החשיפה שלנו לקרינה מרשת החשמל.

קרינה מטלפונים ניידים וממוקדי שידור סלולריים

הטלפון הנייד מכיל משדר ומקלט הפולטים וקולטים קרינת רדיו ומיקרו. הקרינה הזו מחממת את הגוף ועשויה לחדור למוח. מומלץ להמעיט בדיבור בטלפון הסלולרי. חשוב לדעת שבזמן שהקליטה חלשה עוצמת הקרינה של הטלפון גבוהה יותר, ושכדאי לרכוש מכשיר העומד בתקן האמריקני שרמת הקרינה שלו נמוכה יותר משל מכשיר העומד בתקן האירופאי.

השימוש הרב בטלפונים הסלולאריים מביא בעקבותיו הצבת אנטנות מרובות, המשדרות גלי רדיו המאפשרים את פעולתם של הטלפונים הניידים. האנטנות הסלולאריות פולטות קרינה, שעשויה להיות מזיקה לבריאות, בנוסף לסכנת הקרינה, האנטנות הגדולות והרבות פוגעות בנוף.

הועדה לעיצוב האנטנות הסלולאריות ולשילובן בנוף הוקמה כדי להפחית את הפגיעה הזאת. באתר של המשרד לאיכות הסביבה ניתן למצוא מפה מעודכנת ואינטראקטיבית של האנטנות הסלולאריות בארץ.

קרינה ממכשירי מיקרוגל ביתיים

תנורי מיקרוגל עובדים עם קרינת מיקרו. קרינה זו עלולה לגרום לחימום הגוף, לכוויות בעור, לקטרקט בעיין. חשיפה לרמות גבוהות מאוד וממושכות מהקרינה הזו עלולה לפגוע במערכת העצבים ובפוריות, מומלץ להזמין בודק מורשה על-ידי המשרד לאיכות הסביבה, כדאי לבדוק ולוודא אחת לשלוש שנים לפחות, שאין דליפה של קרינה מהתנור.

כאמצעי זהירות מקרינת המיקרוגל - מומלץ לעמוד לפחות עשרה סנטימטרים מתנור המיקרוגל בזמן הפעלתו.

מוקדי שידור רדיו וטלוויזיה

רשת המשדרים של הרדיו והטלוויזיה הפרושה בכל הארץ היא זו המאפשרת לנו לקלוט את שידורי הרדיו והטלוויזיה. המשדרים פולטים קרינת רדיו בעוצמות שונות, בהתאם לעצמת השידור הדרושה. חברת בזק היא המפעילה של הרשת.

קרני רנטגן וקרינה רדיו-אקטיבית

האנרגיה של קרני הרנטגן גבוהה מאוד, ולכן הן חודרות בקלות מבעד לגופנו ומאפשרות לנו לראות את מצבו מבפנים. קרינת הרנטגן היא קרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה מאוד העלולה לגרום בגופנו לשינויים בחומר התורשתי שבתוך התאים ולהגביר את הסיכון להתפתחות של מחלות ממאירות.

גם הקרינה הרדיו-אקטיבית היא קרינה מייננת המסוכנת באותה המידה. הקרינה הרדיו-אקטיבית נפלטת בתהליך ההתפרקות של חומרים מסוימים שנקראים חומרים רדיו-אקטיביים כמו אוראניום או רדון.

(חומרים רדיו אקטיביים אלו חומרים, אשר גרעיני האטום שלהם מתפרקים באופן ספונטני, ללא התערבות ופולטים תוך כדי כך קרינה רדיו אקטיבית).

בקרינה הזו משתמשים ברפואה, בתעשייה ובמדע. היא יכולה לפגוע בנו ישירות, דרך העור, וכשאנו שואפים אוויר המכיל את גז הרדון, או כשאנו בולעים מזון ומים המכילים חלקיקים רדיו-אקטיביים. חלקיקים אלה מתפרקים ופולטים קרינה רדיו-אקטיבית בתוך הגוף.

כדי להפחית את הסכנות של החשיפה לקרינה המייננת יש להקפיד שזמן החשיפה לקרינה יהיה קצר ככל האפשר. יש לשמור על מרחק בטוח ממקור הקרינה, יש להגן על חלקי הגוף מפני הקרינה.

המשרד לאיכות הסביבה הקים עשר תחנות ניטור לקרינה סביבתית ברחבי הארץ. תחנות אלה מודדות באופן רציף את רמות הקרינה הרדיו-אקטיבית באוויר ומסוגלות להתריע באופן מיידי על זיהום רדיו-אקטיבי. בנוסף, משרד איכות הסביבה בודק חומרים רדיו-אקטיביים בדוגמאות של קרקע, מים, צמחים ומזון, ומפקח על בדיקות של גז הרדון.

גז הרדון

הרדון הוא גז טבעי, חסר צבע, ריח וטעם ולכן קשה לדעת אם הוא נמצא בסביבה. כשהרדון מצטבר, הוא עלול להזיק לבריאות. הרדון נפלט לאוויר מהקרקע מהמים ומחומרי בניין.

הוא נוצר באדמה מהתפרקות של שני יסודות רדיו אקטיביים, אורניום ורדיום. לאחר שהגז נוצר באדמה, הוא עולה דרך סדקים ונקבוביות בסלעים, עד שהוא יוצא אל מעל פני האדמה.

הרדון יכול לחדור לבתי מגורים דרך פתחים וסדקים ברצפת הבית, דרך צינורות המים וצנרת אחרת והוא מחלחל דרך רצפת הבטון.

הרדון נמהל באוויר ואנו נושמים אותו וזה לא מזיק, אך כשהרדון מצטבר בחדרים בלתי מאווררים הוא עלול להזיק מאוד לבריאות. כאשר הרדון מתפרק באוויר, הוא משחרר אטומים רדיו אקטיביים שנספחים לחלקיקי אבק, ומגיעים אל הריאות שלנו בתהליך הנשימה, שם הם פולטים קרינה רדיואקטיבית, שעלולה, עם הזמן לגרום לסרטן הריאות.

מומלץ לבדוק את ריכוז הרדון בחדרים צמודי קרקע, במרתפים ובחדרים לא מאווררים. מומלץ במיוחד לבדוק זאת באזורים שיש בהם ריכוז גבוה של גז הרדון בקרקע,  כמו בערד, במעלה אדומים, בירושלים ובכרמיאל.

בדיקת גז הרדון מתבצעת על ידי בודקים מוסמכים, בעזרת מכשירים מיוחדים לגילוי הרדון, באישור של המשרד לאיכות הסביבה.הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- זיהום כדור הארץ
- איכות הסביבה, מודעות סביבתית
- קרינה מסוכנת
- אסון צ'רנובילמפת האתר