ואלו הם נזקי זיהום האוויר

מעשה במחשבה תחילה - נזקי זיהום אוויר

זיהום האוויר מזיק לבריאות האדם - כשהאוויר מזוהם ומכיל גזים רעילים וחלקיקים מרחפים, הוא גורם למחלות בעיקר בכלי הנשימה. ואכן מחלת הקצרת תוקפת מספר רב יותר של ילדים מדי שנה בשנה. זיהום אוויר חמור מאוד אירע בלונדון בשנת 1952.

עשן רב שנפלט מרבבות הארובות, בשל שריפת הפחם שהשתמשו בו לחימום ולבישול ביחד עם תנאי
הערפל יצרו ערפיח. אלפי אנשים מתו כתוצאה מנשימת הערפיח הקטלני ומאז נאסר בלונדון השימוש בפחם להסקה ביתית ולבישול.

והיום, האם ידעתם שכשלוש מאות בני אדם מתים מדי שנה בת"א בשל זיהום האוויר שיוצרים כלי הרכב?

זיהום האוויר
מזיק לצמחים ובעיקר בעצים. האבק המזוהם ששוקע על העלים מפריע לתהליכי הפוטוסינתזה והנשימה של הצמח ולא מאפשר לו להתפתח כראוי. בנוסף לזאת רעלים שנספגו דרך האוויר בגידולי החקלאות מגיעים בסופו של דבר לגופנו כאשר אנו אוכלים אותם.

זיהום האוויר עלול לגרום לגשם חומצי גשם חומצי זה גשם שהתמוססו בו מזהמים שנמצאים באוויר וייצרו בו תמיסות רעילות הפוגעות בחי, בצומח ובדומם. הגשם החומצי יכול לפגוע בפוריות הקרקע למשך שנים ארוכות ולהקטין את תנובת האדמה בצורה משמעותית.

העלייה
בחומציות המים במקווי מים בעקבות ירידת הגשם החומצי משפיעה לרעה על היצורים החיים בהם וסביבם. הגשם החומצי כבר גרם להכחדת יערות שלמים באירופה ובארצות הברית. בישראל לא ירד עדיין גשם חומצי באופן משמעותי ולא נגרמו נזקים משמעותיים. זיהום כדור הארץ גורם להתחממות כדור הארץ שמסכנת את כל יושביו.

שריפת הדלק יוצרת את זיהום האוויר

כשאנחנו משתמשים בחשמל, אנחנו צורכים אנרגיה שמגיעה אלינו מתחנות הכוח המייצרות חשמל. בתהליך ייצור האנרגיה בתחנות הכוח, חומרים מזהמים נפלטים אל האוויר, במיוחד גפרית דו-חמצנית.

תחנות הכוח פולטות לאוויר גם כמות גדולה של תחמוצות חנקן. בתי הזיקוק לנפט גם פולטים לאוויר כמות גדולה של מזהמים. העלייה ברמת החיים מעלה במהירות את מספר כלי הרכב הנעים בכבישים, וכלי הרכב הנעים על הכבישים יוצרים את עיקר זיהום האוויר וזאת בנוסף לפקקים ולתאונות הדרכים שנגרמים בעטיים.

מפעלי התעשייה מייצרים מוצרים בכמות המונית, בעזרת מכונות המפיקות אנרגיה משריפת דלק הכרוכה בפליטה של מזהמים היוצרים זיהום אוויר. בנוסף לכך חומרים נוספים הכרוכים בתהליך הייצור הופכים לגזים רעילים המזהמים את האוויר. האדם  המודרני הוא אמנם המזהם העיקרי של הטבע אך גם התפרצויות של הרי געש, שרפות המתלקחות מעצמן, סופות חול ואפילו אבקת פרחים – יוצרים גם הם את זיהום האוויר.1. חבל נורא
אסטמתי56 (22.03.2009)
2. מסכימה עם 1 (לת)
שרון שירי (13.05.2009)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | זיהום אוויר | התחממות כדור הארץ | זיהום הים | מפת האתר
גולשים מחפשים: זיהום אוויר, נזקי זיהום האוויר, זיהום הסביבה, זיהום בישראל