7 מקורות עיקריים לזיהום האוויר

השביעייה שמפליאה לזהם את האוויר

בכל רגע נתון פעילות האדם משחררת לאוויר חומרים מזהמים בכמות הפוגעת בחי ובצומח על פני כדור הארץ. שבעת המזהמים העיקריים הם: חלקיקים, פחמן חד חמצני, עופרת, תחמוצות חנקן, גפרית דו חמצנית, פחמימנים, אוזון.

חלקיקים זעירים לרוב חלקיקי פיח וחומרים נוספים, נישאים באוויר, שוקעים על עצמים בסביבה ונשאפים אל ריאותינו. אפשר לראות אותם כשהם מקבלים צורה של אבק שחור על חלונות המכונית. החלקיקים מגיעים אלינו בעיקר משריפת הדלק בכלי רכב, מהתעשייה, מהעשן מתנורי ההסקה הביתיים, ממחצבות ועוד.

חלקיקים אלו שמסוכנים לבריאות ועלולים לגרום לגירויים ולקשיים בנשימה, מזיקים במיוחד לחולי הקצרת שרגישים אליהם במיוחד. החלקיקים מגיעים לאוויר גם באופן טבעי מסופות חול או מאבקות הפרחים. הפחמן החד-חמצני הוא גז חסר צבע וריח, שנוצר בעיקר משרפת דלק עם כמות בלתי מספקת של חמצן במנועי כלי רכב.

שיפור המנועים בתקופה האחרונה הפחיתה את כמות הפחמן החד חמצני באוויר. כשנושמים את הפחמן החד חמצני הוא חודר דרך הריאות למערכת הדם ופוגע בהובלת החמצן בגוף. חשיפה לכמויות קטנות מהגז תגרום לסחרחורות, ולבחילות, אך חשיפה לכמויות גדולות ובאזורים סגורים עלולה לגרום להרעלה חריפה, לאובדן הכרה ואף למוות ממחנק.

בבתים שבהם משתמשים בתנורי גז לחימום הבית או לבישול, יש להיזהר במיוחד, כי כשגז זה נפלט ממכשירים אלו אנו עלולים שלא לחוש בו, כי הוא חסר ריח וחסר צבע, ולכן חשוב מאוד להקפיד שחלונות הבית יהיו פתוחים, וחשוב לעקוב מדי פעם אחר תקינות המכשירים.

רוב העופרת שמגיעה לאוויר מגיעה בעיקר משרפת הדלק במנועי הרכבים ויתר העופרת מגיעה אל האוויר מן התעשייה. בעיקרון מוסיפים את העופרת לדלק כדי לשפר את איכותו אך כיום הופחתה תכולת העופרת בדלק, שהביאה להפחתה ניכרת בכמות העופרת באוויר.

העופרת מזיקה במיוחד לתינוקות ולילדים קטנים. חשיפה לעופרת גם בכמויות קטנות, עלולה לגרום להרעלה שפוגעת במערכת העצבים, במערכת הדם ובכליות, בייצור תאי דם אדומים, במח העצמות ועוד. בנוסף לכל זאת, חשיפה לעופרת מגדילה את הסיכויים לחלות בסרטן.

כמות העופרת הנמצאת באוויר קטנה בהרבה מכמות העופרת הנמצאת במזון, אך העופרת נספגת יותר לדם כשהיא חודרת לגוף דרך מערכת הנשימה. הצבע החום-אדמדם שנראה בערפיח, נגרם מכמות גבוהה של תחמוצות חנקן באוויר.

בעת שרפת הדלק נוצרות טמפרטורות גבוהות מאוד שגורמות לריאקציה באוויר, בטמפרטורות כאלו החנקן שבאוויר מגיב עם החמצן שבו והם יוצרים ביחד תרכובות של חנקן עם חמצן שנקראות תחמוצות חנקן. תחמוצות אלו פוגעות במערכת הנשימה וגורמות נזק קשה לצמחייה.

כשתחמוצות אלו נפגשות עם אדי המים שבאוויר נוצרת חומצה, הגורמת ליצירת הגשם החומצי. הגפרית הדו-חמצנית שנוצרת בטבע בהתפרצויות של הרי געש, נוצרת גם בתהליך שריפת חומרי הדלק המכילים גפרית. הגופרית הדו-חמצנית נצמדת לחלקיקים שבאוויר, שאנו שואפים לריאותינו ומתרכבת עם אדי המים שבאוויר שהופכים בעקבות זה לגשם החומצי שמזיק מאוד לסביבה.

כיום משתדלים להשתמש בסוגי דלק ופחם דלי גופרית, או בגז טבעי ולכן פליטת הגופרית הדו-חמצנית לאוויר פחתה. פחמימנים - גופם של כל היצורים החיים מכיל פחמימנים. הפחמימנים הם תרכובות של מימן עם פחמן. גז המתאן הוא המקור העיקרי לפחמימנים באוויר והוא משתחרר כאשר היצורים החיים מתים.

פעילות האדם יוצרת גם היא סוגים רבים של פחמימנים, ביניהם חומרים מזיקים הנוצרים בעיקר משרפה של דלק עם כמות לא מספקת של חמצן או מהתאדות של דלק. צינור הפליטה של מכוניות, פולט יותר ממאתיים פחמימנים שונים.

הפחמימנים נפלטים גם מתעשיות של פלסטיק, צבעים וחומרים כימיים אחרים. חלק מהפחמימנים הנפלטים לאוויר מגבירים את הסיכויים לחלות בסרטן ובמחלות קשות נוספות.

בנוסף לזאת, הפחמימנים משתתפים ביצירת האוזון המשפיע עלינו לרעה. האוזון שמצוי בשכבות הגבוהות של אטמוספרה ומגן עלינו מפני הקרינה העל-סגולה המזיקה שמקורה בשמש, הוא מזהם אוויר רעיל כשהוא נמצא סמוך לפני כדור הארץ באוויר שאנחנו נושמים.

הוא פוגע במערכת הנשימה וגורם לגירוי ניכר בעיניים ובאף. האוזון המזהם נוצר בשל פעולת קרני השמש על מזהמים שונים באוויר, בעיקר על פחמימנים ועל תחמוצות חנקןהזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- רכבים חשמלייםעיניים ירוקות לאיכות הסביבה | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מקורות זיהום אוויר, מי מזהם לי את האוויר