כלכלה אקולוגית למען איכות הסביבה

כלכלה אקולוגית (Ecological Economics) היא תחום על-דיסציפלינרי של מחקר אקדמי, אשר מכוון לתת מענה לתלות ההדדית ולאבולוציה המשותפת שחולקים הכלכלה האנושית ומערכות אקולוגיות טבעיות לאורך הזמן והמרחב. במובן זה הוא מהווה שילוב בין מדעי החברה לבין מדעי הטבע. הטענה המרכזית היא כי לטבע ישנה יכולת קיום חזקה, ודחייה של ההנחה כי הון טבעי יכול להיות מוחלף על ידי הון מעשה אדם.

תחום הכלכלה האקולוגית קיים בגלל שמאה שנה של התמחות דיסציפלינארית בחקירה מדעית הותירה את המדע לא מסוגל להבין או לנהל את האינטראקציות בין המרכיבים האנושיים והסביבתיים של העולם שלנו.

ההתמחות הדיסציפלינארית אמנם יצרה הרבה מאוד תובנות לגבי החברה והעולם, אך היא גם עקב אכילס של המדע, משום שהיא מהווה גישה רדוקציוניסטית אשר מצד אחד מצביעה על הבעיות הקיימות, אך מצד שני החלקיות בה היא לוקה מונעת את היכולת לנסח ולפתור בעיות אשר נובעות מתוך האינטראקציה בין בני האדם ועולם הטבע.

התחום מוגדר לפי נושאי העיסוק שלו: טבע, צדק וזמן. הוא מנסה לנתח ולנבא שוויון תוך-דורי, את המידה בה ניתן להחזיר את הגלגל האקולוגי לאחור, את מידת הוודאות של התוצאות לטווח הארוך, והתפתחות עקבית וחיובית. אלה הנושאים שמנחים ניתוח והערכה של כלכלנים אקונומיים מהזרם המרכזי.

קיראו בהרחבה על: אקולוגיה

נקודת המבט המקורית שלהם אפשרה להם לאתגר הנחות קבועות ומוסכמות כגון הנחת העלות לעומת תועלת, והנפרדות של ערכים כלכליים ממחקר מדעי.

עוד נושא בהם התחום עוסק הוא מחקר המטבוליזם החברתי, כלומר המחקר על הזרימה של האנרגיה והחומרים שנכנסים ויוצאים מהמערכת הכלכלית.

קיראו על: טבע ומוסר

מהי נקודת המבט של הכלכלה האקולוגית?

כלכלה אקולוגית מכירה בכך כי בני אדם והכלכלה שלהם הם חלק ממערכת אקולוגית גדולה יותר, והם מתפתחים לצד המערכות האלו. ישנו בסיס חומרי ואנרגטי ליחסים בין הכלכלה האנושית והמערכות האקולוגיות, המגדיר לא רק תהליכים ומבנים כלכליים, אלא גם חברתיים. לכלכלות ישנן כמה תכונות כלליות, כגון דינאמיות, אבולוציה, יציבות והתמדה. כלכלות משולבות זו בזו במערכות אקולוגיות גדולות וטבעיות, ומחליפות זרימה של חומרים ואנרגיה עם מערכות טבעיות.

מה שהופך בני אדם ואת הכלכלה שלהם לייחודיים כתת מערכת אקולוגית היא היכולת שלנו, באמצעות מאמץ מודע, בורות וכלים מעשה אדם, לשנות באופן דרמטי תהליכים במערכות אקולוגיות שהם מהווים חלק מהן, בעוצמה וטווח כזה עד שהרווחה האנושית יכולה להיות ממוזערת או מוגברת באמצעות הפעולות המקוריות האלו.

יש לבני אדם רצון עצום לחלוב ולהוציא דברים שימושיים מתוך מערכות טבעיות, אשר מונע מתוך הצורך לספק צרכים ביולוגיים בסיסיים והחיפוש חסר הגבולות אחר העונג דרך צריכה של טובין ודרך קשרים חברתיים. צורך אנושי זה הוא אינסופי, והוא מונע מתוך הכלכלה והיכולת האנושית ליצור עוד ועוד כלים שיגשימו את רצונותיו.

לכן ישנו צורך להנחות את ההחלטות האנושיות דרך מודעות להשלכות של המעשים האלה על המערכות האקולוגיות. מושג כלשהו של ערך נדרש עבור פעילויות רציונאליות של הכלכלה האנושית עם המערכות הטבעיות שלהן.

כלכלה אקולוגית בעתיד פוסט קפיטליסטי

כל כמה מאות שנים מתרחש שינוי חד בחברה, וערכים מרכזיים והשקפות עולם משתנים ומתארגנים מחדש, כפי שהדבר בא לידי ביטוי במוסדות השונים ובאמנות. חמישים שנה לאחר מכן העולם שונה, ובני האדם שנולדים אליו לא יכולים לדמיין שפעם הוא היה אחרת. 

כך גם בנוגע לעתיד הקפיטליזם - יש רבים שמאמינים שהוא לא צורת הכלכלה האחרונה שנפגוש בה, וכי צורות כלכלה אחרות עשויות לחזור לזירה, הפעם באופן שונה ועקבי יותר, או לפחות עד ששוב ינוס לייחם. למעשה זוהר הקפיטליזם והכלכלה החופשית מתחיל לרדת בעולם.

יש יותר ויותר מדינות המבינות כי הכלכלה הליברלית הקלאסית, הנותנת לכל אחד לעשות בעולם כשלו מתוך אמונה כי ישנה "יד נעלמה" שתדאג לרווחתם של כל התושבים, במידה וכל אחד ידאג לרווחתו שלו, התנפצה על מזח הניסיון. כיום ידוע כי הקפיטליזם החזירי לוקח יותר ממה שהסביבה יכולה לתת.

גם בנושא הסביבה אנו ערים להפרה בוטה ומסוכנת של שיווי המשקל האקולוגי, ובחוסר שוויון משווע בחלוקת המשאבים. הדרך בה אנו מגדלים את החיות, כורתים את העצים, מזהמים את הים ושופכים זוהמה לאוקיינוסים, כל אלה יובילו יום אחד לכיליון.

למרות שישנה אשליה של שפע, היא תמהר להתנפץ כשהתנאים הבסיסיים שמשמרים את המערכת האקולוגית כפי שהיא יינזקו ולא תהיה אפשרות לתקנה. הרי גם שפע זה נועד למעשה לבוא לידי שימוש בידי בעלי חיים אחרים מלבד בני האדם, אך בהיעדר גישה למזון הם עלולים לגווע.

המגמה היום היא אם כן הפוכה - להגביר את הפיקוח, להגביר את השקיפות ואת ההדדיות. להחיל עוד ועוד חוקים ומגבלות, לחתום על אמנות בינלאומיות, למנות גופים שיבדקו זכאות לרישיון, ועוד. פיקוח זה הוא למעשה ההפך הגמור מכל מה שהקפיטליזם האמין בו במקור, אך מתחילה לחלחל ההבנה שאין ברירה.

לכן ייתכן כי העתיד הוא פוסט-קפיטליסטי, כזה שחוזר לחשוב על טובת הכלל קודם כל, ולא על טובת התאגידים. אך עם המודעות לחשיבותה של הסביבה עתיד כזה בהכרח יהיה עתיד סוציאליסטי, משום שעם ההבנה שעלינו לשמור על איכות הסביבה למען טובת כולנו, מחלחלת גם ההבנה כי המערכות המורכבות האלו קשורות אחת בשנייה ובבני האדם, ממש כפי שבני האדם קשורים זה לזה.

לא בכדי אחת הדאגות הגדולות של הורים כיום היא הסביבה. מה ייוותר לילדנו? האם הם עלולים לסבול מהידללות יערות הגשם והעלייה בטמפרטורה בגלל התחממות כדור הארץ? שאלות אלו הן שמנחות את תחום הכלכלה האקולוגית כתחום של כלכלה מקיימת, אשר תפקידה לשמר ולהבטיח את כדור הארץ גם לדורות הבאים.

זהו תחום המובחן מהכלכלה הסביבתית (Environmental economics) שהיא האנליזה הנפוצה ביותר בתחום של איכות הסביבה, משום שהיא עוסקת בכלכלה כתת מערכת של המערכת האקולוגית ועוסקת בשימור ההון הטבעי.


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- הכירו את שרשרת המזון בעולם
- חינוך לאחריות סביבתית
- כלכלה סביבתית
- רכבים חשמלייםאיכות הסביבה עיניים ירוקות | אנרגיית ביומסה | תיירות אקולוגית | למען חיות הבר | קרינה | אתיקה סביבתית | מפת האתר
כלכלה אקולוגית Ecological Economics למען איכות הסביבה.