טיפול, אחסון והובלת חומרים מסוכנים

אמצעי זהירות בטיפול בחומרים מסוכנים

בחומרים מסוכנים צריך לטפל במשנה זהירות בכל מקום שבו הם נמצאים. כדי למנוע תקריות מסוכנות וכדי להתמודד איתן ביתר הצלחה מובילים את החומרים המסוכנים בכלי רכב הנושאים שלטי זיהוי ואזהרה כך שבמידה וייווצר מצב חרום, יוכלו לזהות את החומר המובל בכלי הרכב, וידעו איך לטפל בו.

במפעלים רבים מצויים חומרי גלם שמתנדפים לאוויר, סוגי דלק שונים או חומרים היוצרים תגובה מסוכנת עם חומרים אחרים כשהם באים אתם במגע. כדי להשתמש בחומרים אלה, צריך לקבל רישיון מיוחד מן המשרד לאיכות הסביבה. ברישיון מצוין איך לאחסן את חומרים מסוכנים ואיך לטפל בהם.

מומלץ להרחיק את החומרים המסוכנים מריכוזי אוכלוסיה כדי למנוע אסון במקרה של תקלה או חבלה. במידה וזה לא בר ביצוע יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים, להטמין את מיכלי החומרים המסוכנים בקרקע, להגן עליהם במבני בטון ולהקים מערכות בקרה לטיפול מהיר במקרה של תקלה.

הובלה ואחסון של חומרים מסוכנים

החומרים המסוכנים הם מסוכנים כשהם נמצאים בשימוש להם הם יועדו, אך הם יכולים לגרום לתקריות מסוכנות הרות אסון עוד לפני שהם הגיעו לכלל שימוש, כשהם נמצאים לפני תהליך הייצור שלהם, בתהליך היצור שלהם ובתהליך השיווק שלהם.

החומרים המסוכנים המובלים במשאיות ובמכליות אל מפעלי התעשיה וממפעלי התעשיה, חשופים לתאונות דרכים שעלולות להיות הרות אסון. תקלות עלולות להיווצר גם בהובלה הימית והאווירית וגם בהובלה בצינורות.

לאחר שהחומרים המסוכנים הגיעו אל מפעלי התעשיה תקרית מחומרים מסוכנים עלולה להתרחש בתוך המפעל, הסיבות לתקרית חומרים מסוכנים הן מגוונות: אחסון לא נכון, תקלה טכנית, שימוש לא זהיר, תאונה, חבלה, רעידות אדמה ועוד.

החומרים המסוכנים יכולים לגרום לתקריות מסוכנות גם לאחר שהם מילאו את תפקידם והגיעו לאתר לטיפול בפסולת מסוכנת.

גם שם שאריות החומרים המסוכנים מועדות לתקריות. מאות תקריות של חומרים מסוכנים מתרחשות מדי שנה בישראל. הטיפול בתקרית חומרים מסוכנים נעשה על ידי השוטרים, הכבאים, אנשי המשרד להגנת הסביבה ואנשי מגן דוד אדום בשיתוף פעולה מלא.

מוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה תומך בפעולות של כוחות ההצלה בשעה שהם מטפלים בתקריות של חומרים מסוכנים.

המוקד מספק מידע על חומרים מסוכנים, מקבל פניות בכל שעות היממה, ומפעיל את אנשי המשרד לפי הצורך, בעיקר בעת תקריות של חומרים מסוכנים. מספר הטלפון של מוקד הסביבה הוא: 9253321 - 08

אסבסט

בניגוד למרבית החומרים המסוכנים שמותר להשתמש בהם וצריך רק לנהוג בהם במשנה זהירות, האסבסט הוא חומר טבעי שנעשה בו שימוש רב בעבר והיום הוא נאסר לשימוש.

האסבסט הוא חומר טבעי, הבנוי מסיבים. כאשר האסבסט שלם, הוא אינו מזיק לבריאות, אולם חשיפה לאבק המכיל סיבי אסבסט מסוכנת מאוד לבריאות. שאיפה של סיבי אסבסט לריאות עלולה לגרום למחלות קשות מאוד.

באסבסט השתמשו בעבר לבנייה, לגגות, לקירות, לאסבסטונים, לבידוד מאש, מחום, מרעש, לכיבוי אש, לייצור צינורות מים וביוב, עציצים ואדניות, צינורות ומכלים, פלטות לכיריים, שמיכות חסינות אש, כפפות.

כיום אסור לייצר מוצרים המכילים סיבי אסבסט. כל מוצרי האסבסט הישנים מותרים לשימוש ואינם מסוכנים לבריאות אם הם שלמים. אך למרות זאת, במקומות רבים בישראל מחליפים את גגות האסבסט הקיימים בחומרים אחרים. ומרחיקים את שאר המוצרים.

בישראל בשנים האחרונות פועלים רבות כדי להפחית את הסכנות האלה על ידי הקטנה של מידת החשיפה המותרת לאסבסט, הכשרת מומחים לעבודות אסבסט ופיקוח על עבודתם, החלפת גגות אסבסט במוסדות חינוך ובמוסדות ציבור אחרים, פינוי הקרקעות המזוהמות באסבסט סביב נהרייה.

במקומות רבים בתעשייה ובמבני ציבור הסירו את האסבסט המסוכן, אשר שימש לבידוד.

מפעל לייצור אסבסט, אשר פעל בסמוך לחוף הים בנהריה במשך עשרות שנים, הטמין באזור פסולת אסבסט מסוכנת. כרגע הקרקע במקום מזוהמת באסבסט, והמקום מסכן את הבריאות של המבקרים בו.

אמנם המפעל נסגר, אך הזיהום שנשאר אחריו, מהווה מטרד קשה לתושבי נהרייה וליישובי הגליל המערבי עד היום. יש בחוף שלט המזהיר מפני הסכנה לבריאות שסיבי האסבסט גורמים.הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- חומרים מסוכנים
- איכות הסביבה, זיהום כדור הארץ
- זיהום ופסולת רעילהזיהום אוויר מכלי רכב על כבישי ישראל ובכלל | מפת האתר