חינוך סביבתי - אחריות סביבתית

קשה מאוד לעמוד לנוכח המשבר הסביבתי ולהצליח למצוא תשובה חד משמעית לשאלה איפה טעינו וכיצד עלינו לנהוג להבא אך בקטע הבא תוכלו לקבל חומר מעניין למחשבה שגם אם הוא איננו צודק לחלוטין, וגם אם אין בכוחו לפתור את הבעיה של איכות הסביבה, אין ספק שהוא יכול לתרום הרבה לשינוי תפיסת העולם שלנו שהובילה אותנו למשבר הסביבתי ולגרום לנו לאמץ תפיסת עולם רחבה יותר, שלמה יותר, אחראית ובוגרת יותר:

הטבע הוא כמו מכונה אחת גדולה ומשוכללת שבה כל חלק ממלא את התפקיד שלו. בטבע יש יחסי גומלין בין הכל.

מהות אחת משותפת לכל, וחוקי הטבע חלים על הכל, וזה כולל אותנו בני האדם. הטבע הוא חלק בלתי נפרד מאיתנו, הוא מעורר בנו פליאה ונותן טעם לחיינו.

כילדים אנו פנויים יותר להתחבר אליו אך מרוץ החיים שלנו כמבוגרים, מצמצם את נקודות המפגש שלנו אתו וחבל כי יש בכוחה של ההתבוננות בטבע, ללמד אותנו הרבה על עצמנו ועל פשר חיינו, כי כדי להבין את טבענו, עלינו להבין את טבעו של העולם וכדי להבין את טבעו של העולם, עלינו להבין את טבענו.

בעת החדשה, אנו בני האדם פיתחנו את הטכנולוגיה והתרחקנו מהטבע. אימצנו תפיסת עולם מנוכרת המפרידה בינינו לשאר הברואים, שמנו את עצמנו במרכז הבריאה, ואל שאר הברואים התייחסנו כאילו הם נוצרו אך ורק כדי לספק את צרכנו. היחס שבינינו לבין העולם הפך ליחס תועלתי, ליחס שבין האדון לקניינו.

הטבע הפסיק להיות בשבילנו ישות בעלת חיים בפני עצמה והפך להיות עבורנו משאב כלכלי שעלינו לנצלו כמיטב יכולתנו. כתוצאה מכך הזיהום בעולם מחריף והולך, משאבי הטבע הולכים ואוזלים, ועולם החי נמצא בעיצומה של הכחדה המונית, כעשרים וחמישה אלף מינים נכחדים מדי שנה.

ואנו, בדיוק כפי שהתנכרנו לטבע כך גם הפכנו מנוכרים לעצמנו ולזולתנו, חיינו הפכו למכאניים, ואנו שהמצאנו את המכונה איבדנו את הרגש והפכנו גם אנו בעצמנו למכונה, מכונה שמחשבת חישובים של רווח והפסד.

אך למעשה כדור הארץ הוא איננו משאב כלכלי שעלינו לנצל, הוא מעניק חיים וככזה הוא ישות חיה בפני עצמה, ולכן לא יעלה על הדעת שהוא נוצר רק כדי שהאדם ינצל אותו- ויעשה בו שימוש. אך אנו בוחרים להתעלם מכך ולהפיק ממנו את מירב התועלת הדרושה לנו באופן מיידי ותוך כדי כך מזהמים את הסביבה.

זיהום כדור הארץ מתחיל מהזיהום במחשבה שלנו: ההתעלמות שלנו מערך החיים ומחוקי הטבע, מחוק הסיבה והתוצאה, והמאבק בטבע מתוך רצון להפיק ממנו יותר, גורמים לנו לשכוח את תוצאות הניצול והפגיעה בטבע ואת המחיר הכבד שהדורות הבאים אחרינו יצטרכו לשלם.

עלינו להבין שכדור הארץ יש רק אחד, והוא המקום המתאים ביותר עבורנו ובמקום לחפש מקומות חדשים עדיף שנדאג למה שכבר קיים בידינו. ונחשוב על העתיד ועל החיים המקיפים אותנו.

עלינו לשנות את צורת החשיבה שלנו הגיע הזמן שנוריד מראש סדר העדיפויות את צרכינו האישיים ונשים במקומם את צרכי הסביבה והקהילה בטווח הרחב.

עלינו ללמוד את חוקי הטבע, ולזהות את החיים הפועמים בכל דבר. עלינו להסתכל אל ליבנו ונשמתנו, ובמקום לראות את הטבע כמשאב שעלינו לנצל, עלינו להתחיל לראות את הקדושה שבעולם החי ולזהות בנו את הצורך לחיות בהרמוניה ובאהבה עם הטבע ועם הסביבה.

אין ספק כי יש צורך להשקיע משאבים מרובים בחינוך סביבתי ולפתח באוכלוסיה אחריות סביבתית. על כולנו לבחון באופן מחודש את שאלת המוסריות שלנו.

עלינו לבדוק מה מוסרי ומה לא מוסרי, עלינו ללכת בדרך המוסריות ולקבל החלטה מוסרית ולמסור אותה הלאה לכל הנקרה בדרכנו במטרה לשפר את איכות הסביבה ואת איכות החיים שלנו.הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- איכות הסביבה, אחריות סביבתית
- משבר סביבתי - זיהום כדור הארץפסיכומטרי ירוק | מפת האתר