חיות בר למען איכות הסביבה שלנו!

המושג חיות בר מתייחס לבעלי חיים שחיים בטבע בסביבתם הטבעית ולא עברו ביות. כיום, בגלל השתלטות על שטחים לצורך בניית כבישים, מגורים ומסחר, כמו גם ציד לא חוקי למטרת סחר בפרוות ובשנהב, חיות בר רבות נמצאות בסכנת הכחדה.

חיות הבר מעוררות בנו השראה, עניין ויופי, אך הרצון להצילן לא נובע אך ורק מתוך החיבה ליופיין. למעשה, יש להן תפקיד מרכזי וחשוב בכל ההיבטים של איכות הסביבה וחיי בני האדם.

ההיבט האקולוגי בשמירה על חיות הבר

העולם בו אנו חיים מורכב מבעלי חיים, צמחים, ודוממים שכולם נמצאים עליו מסיבה אחת: יש להם תפקיד. אם יש דבר מה שההבנה של תהליך האבולוציה לימדה אותנו, הוא כי תהליך הברירה הטבעית (Natural selection) הוא תהליך שיש לו סיבה ותוצאה- המשך החיים על פני האדמה.

אך התבוננות בהמשך החיים של הזן או הצמח הספציפי איננה הנקודה המרכזית, והיא פספוס של דבר מה גדול יותר - לא רק הדרך בה זנים שורדים או נכחדים מעניינת אותנו, אלא כיצד הישרדותם או היכחדותם של זנים אלה משפיעה על זנים אחרים.

זהו שיווי משקל אקולוגי (Ecological balance): לכל החיים על פני כדור הארץ יש תפקיד, והם משמרים את עצמם באמצעות שמירה על מספר מסוים של חברים במערכת האקולוגית הספציפית הזו. במידה ויש פתאום גידול מאסיבי, או לחילופין הפחתה מאסיבית במספר הפרטים, כל הסביבה בהכרח מושפעת מכך.

הקהילה האקולוגית מבחינה בין הזנים הרגילים, לבין זנים הנקראים זני "ספינות הדגל" (Flagship Species). זני ספינות הדגל הם אותם זנים המשמשים כסמל לסביבת חיים מוגדרת, אשר בעצם המלחמה על הרווחה שלהם ניתן יהיה להציל זנים אחרים שחיים בסביבתם.

הגנה על הזנים האלה תורמת לחיים בריאים ומשגשגים עבור בני האדם היות ואנו תלויים ביערות אשר מווסתים את שינויי האקלים ובאוקיינוסים והימים אשר מספקים לנו מזון בכמויות גדולות.

ללא הישרדותן של קהילות שלמות של בעלי חיים בים, באוויר וביבשה אנו עלולים לסבול ממחסור גדול במזון, משינויי אקלים קיצוניים ומהרס של צמחיה וזנים אשר תלויים בנדידתם של העופות.

אלו הם נושאים רציניים מאוד שהארגונים למען חיות הבר עוסקים בהם בכובד ראש, והם שקובעים את סדר העדיפויות בהצלת בעלי החיים.

אם המטרה הייתה אך ורק להציל זן ספציפי מהיכחדות, אזי הקמת בתי גידול ושמירתם בהם הייתה מספקת. אך המטרה היא גדולה בהרבה- להציל את כל שיווי המשקל האקולוגי של הסביבה הטבעית בה חיה החיה.

לכן חשוב להמשיך ולאפשר את התנאים אשר יסייעו לחיה לשרוד בסביבתה הטבעית ולהמשיך את שרשרת הזנים שחיים סביבה.

חשוב לזכור כי לא מדובר בהצלת כדור הארץ, משום שכדור הארץ ימשיך להתקיים גם בלי בני האדם. הוא ישרוד שינויים אקלימיים שונים ויצמיח בעלי חיים שיוכלו לשרוד בהם, ממש כפי שהיו יצורים אחרים לפנינו שנכחדו בגלל חוסר היכולת שלהם לעמוד בתנאים הסביבתיים המשתנים.

לכן המטרה שלנו לא צריכה להיות הצלת כדור הארץ כי אם הצלת המין האנושי, ולא ניתן להציל את המין האנושי ללא שמירה ודאגה לחיים שסביבנו.

ההיבט ההיסטורי בהכחדת חיות הבר

חיות רבות הפכו קורבן לציד ולסחר, כחלק מהשינויים שעברו על העולם בעקבות התפתחות דרכי התחבורה והמסחר, אך השינויים המשמעותיים התחוללו בשנות השמונים של המאה העשרים, אז שיטות להרג המוני של בעלי חיים פותחו ברחבי העולם. חלק מהחיות ניצודות עבור בשר או ספורט, אך ההרג ההמוני התרחש גם פעמים רבות לצרכי פרווה או שנהב.

מספרם של פילים אפריקאיים לדוגמה נמדד בעבר במיליונים, והם נדדו ברחבי אפריקה בהמוניהם. אך בשנות השמונים האוכלוסייה שלהם כמעט ונכחדה בגלל ציד בשר ושנהב, אובדן סביבות המגורים שלהם בגלל בניה וקונפליקטים עם בני אדם.

פילים אפריקאיים חשובים בגלל שהם קשורים לזנים רבים אחרים במערכות האקולוגיות בסוואנה וביערות: הדרך בה הם נעים בין העצים והשיחים גוזמת אותם ומאפשרת צמיחה מחודשת בכיוונים שונים ובעוצמה משתנה.

כמו כן, ישנם זנים שונים של צמחים ועצים הנובטים במערכת העיכול של הפיל לאחר שבלע את זרעיהם, ונקלטים באדמה באמצעות הצואה שלהם. הכחדת הפיל האפריקאי לא תאפשר לעצים ולצמחים האלה לפוץ.   
   
ברוב המדינות חוקקו חוקים נוקשים לגבי ציד, אך בצער רב לא תמיד מכבדים חוקים אלה, בעיקר כשמדובר בציד עבור בשר או פרווה.

עם זאת, ישנה מגמה חדשה בקרב העשירים- שמורות ציד. שמורות אלה מתפרשות על פני שטח של כמה מאות קילומטרים. השמורה ממוקמת בדרך כלל על שטח פראי, והחיות שמתגוררות שם הן חיות בריאות אשר גודלו למטרות אלו.

הציד בשמורות אלו הוא חוקי. הוא אינו מונע ציד לא חוקי באופן מוחלט, אך הוא מאפשר הזרמת תקציבים לשמירה על חיות הבר.

מה ניתן לעשות כדי להגן על חיות הבר?

ארגונים אקולוגיים רבים פועלים למען חיות הבר ורווחתן. ארגונים אלה פועלים למען חקיקת חוקים, הפצת מודעות לבעיות בוערות, כמו גם הקמת שמורות, חקר השמורות למען עיגון ההחלטות המתקיימות בהן באופן מדעי ועוד.

כוחם של ארגונים אלה לא רק בחקיקת חוקים נקודתיים למען בעלי החיים, אלא גם בלוחמה בגופים כלכליים המנסים להרוויח על גבם, כמו למשל במקרים של ניכוס שטחים עצומים עבור הקמת תשתיות למסחר, סלילת כבישים מהירים, או השתלטות על חלקים נרחבים מיערות למען הפקת נייר או פחם.

ארגונים אלה מתריעים על הסכנות הקיימות בתכניות הבנייה ומצליחים לעתים להשיג את מבוקשם ולהפסיק את הבנייה.

חשוב לזכור כי בנייה בשטח מסוים מכחידה את רוב החיים שעליו. אף צמח לא יכול לצמוח מבעד למלט ובטון ומיליוני יצורים קטנים או מיקרוסקופיים מושמדים כשבונים כבישים ובניינים.
 

מדובר בקושי מרכזי בשמירה על המאזן האקולוגי בסביבות חיים משתנות וצומחות. עם זאת יש אופק חיובי לעתיד והוא בנייה ירוקה.

הארגונים האקולוגיים דואגים גם לכך והתקווה היא כי בעתיד יימצאו דרכים חדשות נוספות לשימור חיות הבר, איכות הסביבה והחיים שסביבנו.

יש לכם שאלות הארות או הערות על חיות בר? פנו אלינו!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- תיירות אקולוגית
- מקורות רעש סביבתיטיפול בחומרים מסוכנים | פיתוח בר קיימא | יהדות ואיכות הסביבה | החיים בראי הזיהום | עיניים ירוקות על מיחזור פסולת | מפת האתר
חיות בר Wild Animals למען איכות הסביבה שלנו