זיהום חופים בישראל - מדן ועד אילת

חופי הים היפים בישראל הם אחד מאתרי הבילוי והנופש החביבים על הציבור הישראלי וללא ספק, מאוצרות הטבע המשמעותיים בארצינו היפה.

כולנו אוהבים את החופים שלנו נקיים, נעימים ומזמינים ומתלוננים כאשר חופי הים מזוהמים. עם זאת, נראה כי רבים מאיתנו לא מודעים למידת האחריות האישית של כל אחד מאיתנו לשמירה על ניקיון החוף ולמידת הנזק שחוף מזוהם עלול לגרום לא רק להנאה שלנו מחוף הים, אלא לסביבה וגם לאקולוגיה הימית.

למרות חקיקה נרחבת בנושא, כשני שלישים מהפסולת המצטברת בחופים, מקורה באשפה שמשאירים אחריהם נופשים ומתרחצים. לאיזה נזקים גורם הלכלוך בחופי הים? ואיך אפשר למנוע אותו?

חופי הים בישראל

חופי ים מסוימים משמשים לתשתיות אולם רובם המכריע, פתוחים לציבור הרחב.

הים התיכון

רצועת חוף הים התיכון בחלק הישראלי , 175 ק"מ של חוף, היא הארוכה שברצועות החוף ומשתרעת בין ראש הנקרה לזיקים.

הים התיכון הישראלי ידוע בסערות חזקות הגורמות לערבול חול הים במים ולכן הוא לעיתים עכור. העובדה שהים התיכון הוא ים סגור הופך אותו חשוף יותר לפגעי זיהום ולכן נחתמה אמנת ברצלונה האמורה להגם עליו מפני זיהום.זיהום חופי ים בישראל

ים המלח

ים המלח הוא למעשה אגם של מלח הנמצא בגבול ירדן ישראל, בשולי מדבר יהודה. חלקו המערבי נמצא בשליטת ישראל וחלקו המזרחי, בשליטה ירדנית.

המלחים המצויים במי ים המלח משמשים לתעשייה הכימית ולכן, לים המלח חשיבות כלכלית רבה.

לצד חשיבותו הכלכלית מהווים חופי ים המלח גם אטרקציה לתיירות נופש ומרפא מכל העולם, וזאת בשל מי הים העשירים במינרלים, המעיינות החמים והבוץ, הנחשב כבעל סגולות רפואיות רבות.

קיראו בהרחבה על: זיהום ים המלח

הכינרת

הכינרת היא אגם המים המתוקים הגדול בארץ ישראל. כיוון שהכינרת מספקת כ- 25% מצריכת המים בישראל ומהווה מקור מרכזי למי שתייה והשקיה כאחד, בעונת הגשמים עוקבים באדיקות אחר גובה מפלס הכינרת.

במפלס הגבוה ביותר שטחה הוא כ-169 קמ"ר ובמפלס הנמוך ביותר 161 קמ"ר. נוסף להיותה מקור מים מרכזי, מהווה הכנרת אתר נופש ומציעה עשרות חופים מוסדרים לנופש, רחצה ולינה בחלקם מתקיימות פעילויות ספורט אתגרי כמו אופנועי ים, סקי מים ועוד. זהו אתר חביב גם על תנועות הנוער הנוהגות לקיים שם פעילויות שנתיות.

הים האדום (ים סוף)

הים האדום מחובר לים התיכון באופן מלאכותי על ידי תעלת סואץ. חופיו היפים, המים הצלולים, מזג האוויר הנח גם בחורף, והפעילות התת מימית הענפה הרוחשת בו - הופכים את הים האדום ליעד תיירותי מבוקש עבור תיירים מכל העולם.

חופי סיני הם יעד נחשק במיוחד והם מציעים כיום אתרי נופש רבים, מלונות וכמובן אתרי צלילה מרהיבים.

קיראו בהרחבה על: זיהום מפרץ אילת ושונית האלמוגים

סוגי זיהום בחופי ישראל

מקור הפסולת המזהמת את החוף עלול לנבוע מפסולת הנפלטת מהים ומגיעה אליו מספינות, אוניות או כלי שיט אחרים, לעיתים ממדינות אחרות או משפכי נחלים מזוהמים המצטברים בחופים, ממזבלות ובתי חרושת הממוקמים בקרבת החוף, אך הוא בחלקו הגדול שאריות לכלוך וזבל שמשאירים המתרחצים על החוף.

בחופי ישראל, מקורה של כמחצית כמות האשפה, הוא הרוחצים והנופשים. חשוב להבין שכל פסולת שאנו משליכים ונראית לנו לעיתים בלתי מזיקה: מצתים, שקיות ניילון, חוטי דיג, פקקי פלסטיק, פחיות ובקבוקי משקה, קרשים, כפכפים הנשכחים על החוף;  כל אלה נסחפים לים, נפלטים שוב לחוף ומהווים מפגע אסתטי אך יותר מכך, מפגע תברואתי ובטיחותי הן לציבור המתרחצים והן לבעלי החיים הימיים.

למה גורמים הלכלוך והזיהום בחופים? 

לכלוך בחופים משפיע על הסביבה האנושית כמו גם על האקולוגיה הימית.

הלכלוך מהווה מטרד לנופשים וגם מפגע תברואתי - הלכלוך על החופים מעורר סלידה אצל רובנו, פוגם משמעותית בהנאה מהשהות בחוף, אך מהווה גם סכנה בריאותית - פציעה משברי זכוכיות או חלקי מתכת המצויים על החוף, מגע עם חומרים מסוכנים, או מזרקים משומשים העלולים לגרום לזיהומים או אפילו סכנת חיים- כל אלה נפוצים מאוד כאשר נופשים בחופי הים.   

לא רק האוכלוסייה האנושית ניזוקה מהלכלוך בחופים. הפסולת פוגעת גם בבעלי החיים. בעלי החיים הימיים מסתבכים בפסולת, בולעים אותה בטעות ועלולים להיחנק או לטבוע.

צבי ים ודולפינים מבלבלים בין שקיות פלסטיק ומדוזות, חושבים את שקיות הניילון בטעות למזון, בולעים אותן, וכתוצאה מכך נחנקים ומתים או שקיבתם נסתמת כך שאינם יכולים לעכל מזון נוסף ובסופו של דבר הם מתים, מרעב.

בעלי חיים ימיים אחרים מסתבכים בפסולת כגון חבלים, שרידי רשתות דייג, אריזות פלסטיק או פחיות משקה. הם מתים מחנק או מפציעות קשות.

גם כלי השיט ניזוקים כתוצאה מפסולת הנסחפת אל הים וצפה בו. הפסולת עלולה לייצר מכשול ניווט לכלי שיט, עלולה להסתבך במדחפי הספינות ולסתום את פתחי יניקת המים.

חשוב להבין שהפסולת אינה נעלמת מעצמה. היא אינה מתכלה אלא מוצאת את דרכה אל הים או אל החוף שוב ושוב.

חלק מהפסולת נקברת על ידי רוחות החורף אך שבה ונחשפת בקלות, חלק מהאשפה נסחף אל הים על ידי הרוחות או הגלים, נשאר במים או נפלט בחופים אחרים. הפסולת מתבלה ומתפרקת לחתיכות קטנות, אך אינה מתכלה. מחקרים עדכניים אף מראים כי ברקמות דגי ים מצויים חלקי פלסטיק זעירים.

המשימה: לשמור על החופים מפני זיהום!

ישראל נחשבת מדינה בעלת חקיקה מתקדמת יחסית בנושא זיהום הים וחופים. אולם בחקיקה אין די והיא אינה נותנת מענה הולם לבעיית הזיהום בחופים. בהיעדר אכיפה מספקת והשקעת תקציבים, החוקים הקיימים לא מצליחים לייצר תשתית מספקת.מניעת זיהום בחופי ישראל

כדי להבין כיצד נוכל בכל זאת להגן על החופים, עלינו להבין תחילה על מי מוטלת האחריות לדאוג לניקיון החופים?

החובה לדאוג לניקיון חוף מוטלת תמיד על הרשות המקומית שבשטחה נמצא החוף, ללא כל קשר לאוכלוסיה אותה החוף המשרת.

גם בחופים בהם הרשות המקומית אכן לוקחת אחריות, המשימה לשמור על חוף נקי אינה פשוטה והרשות מתקשה לעמוד בה הן בשל התקציבים הגבוהים הנדרשים לשמירה על הניקיון והן, בשל היעד יכולת אכיפה הולמת הנובעת מהחקיקה הבחלתי מהודקת.

הבעיה מחריפה עוד יותר כאשר מדובר בחופים בלתי מוכרזים בהם אין גוף אחד שאחראי על הניקיון באופן מובהק. בעלי עניין שונים דואגים לחופים אלו אך ללא תיאום וסנכרון בים פעולותיהם לא מתבצעת שמירה רציפה על ניקיון החופים, ברוב ימות השנה תמצא בהם פסולת רבה והם סובלים, באופן כללי, מהזנחה.

מה בכל זאת ניתן לעשות כדי למנוע זיהום בחופים ולשמור על ניקיונם?

ראשית, לשמור על הניקיון של הים ושל החופים. עלינו להבין שבראש ובראשונה, זו האחריות האזרחית שלנו. החופים הם משאב המשרת את כולנו וכל אחד מאיתנו חייב לקחת אחריות ללכלוך שהוא מייצר. שנית, עלינו להילחם בכל הגורמים המזהמים האחרים: חברות גדולות ומזהמות השופכות פסולת או שפכים, אירועים גדולים בעלי פוטנציאל זיהום וגם תוכניות בנייה גרנדיוזיות.

יש לפעול לקביעת תוכניות חקיקה ואכיפה בנושא הכוללות הגשת כתבי אישום וענישה כנגד מזהמים. ולבסוף,  הפעלת תוכניות חירום כאשר ישנם אירועי זיהום גדולים אך גם מבצעי ניקיון חופים שוטפים.

מבצע לניקוי חופים ועמותות הפועלות בתחום

המשרד להגנת הסביבה מנסה להתמודד עם בעיית זיהום החופים זה שנים רבות ובדרכים שונות. מדי שנה יזם המשרד מבצעי ניקיון בהשתתפותם של מאות מתנדבים, תמך ברשויות המקומיות, והשקיע גם במישור החינוכי- הדרכות לבתי ספר ושיתופי פעולה עם גופים בעלי עניין כמו קק"ל.

תוכנית חדשה שיזם המשרד להגנת הסביבה היא "תוכנית חוף נקי" -  אשר משלבת בין פעולות ניקוי מצד הרשויות המקומיות לפעולות אכיפה והסברה הנערכים בחופים ומופצים באמצעי התקשורת.

המשרד להגנת הסביבה מממן 70% מעלויות ניקוי החופים הבלתי מוכרזים והרשויות המקומיות מממנות את השאר, מעסיקות את הקבלנים ומפקחות על פעולות הניקיון הנעשות בתחום אחריותן.

מעבר לחשיבות שבניקוי החופים וצעדי האכיפה הננקטים נגד המלכלכים בחופים, חשוב להדגיש את החינוך וההסברה שנערכים ונועדו לחנך את הציבור ובייחוד את הדור הצעיר לשמירה על ניקיון החופים.

יוזמה נוספת בתחום ניקיון החופים הוא יום הניקיון הבינלאומי אשר צמח כתוצאה מיוזמה פרטית של אישה מטקסס אשר ערכה מבצע ניקוי חופים באזור מגוריה ומאז התרחב למדינות בכל רחבי העולם. כיום אחת לשנה נערכים מבצעי ניקוי חופים שנערכים על ידי מתנדבים מכל רחבי העולם.

על יום הניקיון הבינלאומי אחראי הארגון: Ocean Conservancy ואילו במבצע הניקיון הישראלי לוקחים חלק ארגונים רבים הפעילים בתחום הגנת הסביבה או העלי זיקה לאיכות הסביבה כמו: אגף ים וחופים של המשרד להגנת הסביבה,  מפלגת הירוקים, ארגון clean up Israel, עמותת רוח טובה ותנועת הצופים. כמו כן, לוקחים חלק במבצע מתנדבים פרטיים רבים.

לסיום, עלינו לזכור כי חופי הים הם משאב טבע השייך לכולנו, הם מהווים "ריאה ירוקה" של המדינה וחובתנו לזכור להתייחס אליהם ככאלה. זיהום בחופים פוגע בנו, באיכות הסביבה, בבעלי החיים ובעתיד של כולנו. די!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- מה יהיה בעוד 40 שנה?
- טבע ומוסר - שאלות ותשובות
- כלכלה אקולוגית
- תיירות אקולוגיתאיכות הסביבה Pollution | אנרגיית ביומסה | מקורות אנרגיה מתכלים | אסונות טבע | תזונה אורגנית | אתיקה סביבתית | אחריות סביבתית | מפת האתר
זיהום חופים בישראל - הגורמים הסיבות והתוצאה...