מהם חומרי הדברה וכיצד הם פוגעים בסביבה?

סכנת השימוש בחומרי הדברה

חומרי הדברה נמצאים בשימוש מאסיבי בעולם החקלאות המערבי ובכל עת נערכים מחקרים שונים במטרה לייצר את החומרים היעילים והבטוחים ביותר לשימוש, שימנעו נזקים לסביבה ופגיעה בעובדים ובצרכנים. מסוכנותם של חומרים אלו אינה סוד והיא אחת הסיבות לפופולאריות ההולכת וגדלה של היבולים האורגאניים שגודלו ללא חומרי הדברה.

מעבר לשימוש בחומרי ההדברה השונים למטרות קטילה של מזיקים על היבול החקלאי, משתמשים בחומרים אלו בכדי למנוע העברת מחלות אשר הגיעו אל הצמחים על ידי תיווך של בעלי חיים. המחלות הנמנעות על ידי השימוש בחומרי ההדברה כוללות את מחלת המלריה, הטיפוס והכלבת.

לפני השימוש בחומרי ההדברה סבלו החקלאים מנזקים אדירים ליבול אשר נגרמו מהמזיקים השונים והובילו לעיתים אף לרעב של אוכלוסיות שלמות, ולמגיפות של מחלות המלריה, הטיפוס והכלבת אשר הועברו בין אוכלי הירקות והפירות הנגועים.

חשיבותם של חומרים אלו אינה מוטלת בספק, אך יחד עם זאת, קיימות מחלוקות רבות סביב אופן השימוש בהם והנזקים הנגרמים מבחינת איכות הסביבה והפגיעה במערכת האקולוגית, זיהום אויר, זיהום מים ופגיעות נוספות באיכות הסביבה.

מהם למעשה חומרי הדברה?

חומרי ההדברה השונים עובד על פי עקרון די דומה ומחולקים לרוב לשתי קבוצות עיקריות: "הזרחנית האורגניים", כדוגמת החומרים פלתיון, מלתיון, אזודרין ודיאזינון, וקבוצת חומרי הדברה בשם "קרבמטיים" אשר הנם קבוצות אסטריות של קבוצות קרבמיות כגון קרבריל, טמיק, לאנט ואיזולן. קבוצה זו נחשבת לקבוצה היעילה יותר בהדברה.

שתי הקבוצות בדרגה כזו או אחרת עובדות על הדברת המזיקים השונים באותו עיקרון. האנזים הנפגע בגוף האורגניזם נקרא "כולין אסטרז". אנזים זה אחראי למעשה על פעילות תקינה של מערכת העצבים אצל הגוף הנפגע, כאשר חומרי ההדברה מעכבים את פעילותו. עיכוב פעילות האנזים "כולין אוסטרז" תגרום לתסמינים של דמיעת יתר, הפרשת רוק מרובה, אי שליטה על הסוגרים, כיווץ מעברי הנשימה, בחילות הקאות ושילשולים, ולבסוף למוות.

כללי זהירות עם שימוש בחומרי הדברה

חומרי ההדברה עלולים להיות מסוכנים כאשר נחשפים אליהם לאורך זמן, וחודרים אל גוף האדם דרך מערכת הנשימה, הפה והעור. בתוך תהליך השימוש מחויב המשתמש להגן על גופו ועל דרכי הנשימה, כאשר ישנם כללי זהירות ברורים:

הגנת הגוף - לבישת ביגוד ארוך וסגור המתאים לעבודה עם חומרים מסוג זה, כאשר יש לדאוג להחלפת הביגוד בתדירות גבוהה ולאחסנו בנפרד במקום מבודד בתום השימוש בו. כמו כן, יש לנעול נעליים גבוהות או מגפיים ולחבוש כפפות המתאימות לעבודה מסוג זה.

הגנת מערכת הנשימה - על פי אופי העבודה וכמות הריסוס אליה נחשף המשתמש יש להתאים מסיכה, מסיכת חצי פנים או מסכה מלאה, ובכל מקרה אין לוותר על מסכה אשר תמנע כניסת חומרי הדברה אל מערכת הנשימה. בחנויות השונות לממכר חומרי הדברה, תוכלו להתייעץ עם המוכר אודות הפילטר המתאים לחומר בו אתם משתמשים. שימו לב, שימוש בפילטר לא נכון או במסכה ללא פילטר, עלול לגרום להרעלתכם.

איכות הסביבה והשימוש בחומרי הדברה

כאמור, מעבר לסכנות אליהן נחשפים העובדים וצרכני התוצרת החקלאית, שימוש בחומרים מסוימים גורם לנזקים סביבתיים רבים, כמו זיהום אויר או זיהום מים ובמקרים חמורים יותר כאשר החומרים הובלו על ידי ספינות ועקב תאונה או רשלנות הייתה דליפה - גם זיהום מי הים.

הרגולציה בארצות הברית ובאירופה כבר הצליחה לגרום לכך שכ – 20% מהביקוש לחומרי הדברה יוחלף במוצרים ירוקים שאינם מזיקים לסביבה, כמו מולקולות חדשות ומוצרים טבעיים למיניהם. במקביל, מתפתח תחום החקלאות האורגנית במסגרתו מגודלים הפירות והירוקות באופן טבעי וללא חומרי הדברה כלל.


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- איכות הסביבה
- זיהום אויר
- זיהום מים
- זיהום הים
- פסולת
- מקורות אנרגיה
- התחממות גלובליתהדברה | מפת האתר