מידע אודות חומרים מסוכנים

חומרים מסוכנים

הדלק המשמש אותנו לצורך הפקת האנרגיה הנדרשת לנו להפעלת המכונות השונות הוא חומר מסוכן והשריפה שלו היא הגורם העיקרי לזיהום כדור הארץ. אך הדלק אינו החומר המסוכן היחיד שאנו עושים בו שימוש בעולם המודרני והצורך להפיק אנרגיה איננו הצורך היחיד שגורם לזיהום כדור הארץ.

בעולם המודרני יש לנו, צרכים נוספים הדורשים מאיתנו לעשות שימוש בחומרים מסוכנים נוספים. אנחנו זקוקים לחומרי ניקוי וחיטוי, לתרופות, לצבעים, לדשנים, לחומרי הדברה וכל החומרים הללו הם חומרים מסוכנים.

החומרים המסוכנים הללו משרתים אותנו בבית, בבתי החולים, בחקלאות ובתעשיה בענפי הכימיה, האלקטרוניקה, המתכת ועוד, ויש לנהוג בהם במשנה זהירות כי הם עלולים להסב לנו נזקים חמורים.

חומרים אלו יכולים להגיע לגופנו ולפגוע בו על ידי מגע בעור או בעיניים ועל ידי שאיפה של האדים שלהם.

חשיפה לכמות גדולה של חומרים מסוכנים מסוימים או לכמויות קטנות במשך זמן ארוך, עלולה להזיק לבריאות.

החומרים המסוכנים הם בעלי תכונות שונות ויכולים לגרום לנזקים מסוגים שונים.

חומצה לניקוי למשל היא חומר מאכל ויכולה לגרום לכוויה, גז הבישול הוא חומר מתפוצץ וכשהוא נחשף לחום, לאש ולטלטול הוא עלול להתפוצץ.

חומר ניקוי המכיל כלור זה חומר מגרה העלול לגרום לגירוי העור והעיניים, לאודם ולגירוד, קוטל חרקים הוא חומר רעיל העלול לגרום לפגיעה חמורה ואף למוות אם בולעים אותו, ספריי לשיער הוא חומר דליק העלול להידלק בקלות כאשר הוא נחשף לניצוץ, לחום או להבה.

חומרים מסוכנים באוויר

רבים מן החומרים המסוכנים הם חומרים נדיפים, חומרים כמו חומרי ניקוי, חומרי הדברה ועוד מתנדפים ומגיעים לאוויר... שרפה של הדלק במנועי כלי הרכב שבכבישים גורמת לפליטה של חומרים מסוכנים לאוויר.

מפעלי התעשייה פולטים אדים מחומרים מסוכנים בתהליכי היצור בזמן שרפה של דלק לצורך הפקת אנרגיה, ובעת סילוק לקוי של שאריות. שרפה של חומרי פלסטיק  – פולטת לאוויר עשן וגזים רעילים.

גם בעת שרפה, של עצים ועשבים יבשים יש פליטה של חומרים מסוכנים לאוויר. החומרים המסוכנים הנמצאים באוויר פוגעים בסביבה וגם בבריאות שלנו.

המשרד להגנת הסביבה מפקח על הפעילות התעשייה ומוודא שפליטות החומרים המסוכנים עומדות בדרישות החוק.

פסולת מסוכנת

חומרים מסוכנים שאינם נדיפים ואינם מגיעים לאוויר עלולים לזהם את המים ואת האדמה. השימוש הרב בחומרים מסוכנים גורם להצטברות של פסולת מסוכנת. הפסולת המסוכנת גורמת למפגעים בטיחותיים: היא מזהמת את הקרקע ואת מי התהום, את הים, את החופים ואת האוויר.

זיהום הסביבה בחומרים מסוכנים פוגע בבריאות שלנו ומסכן את קיומם של יצורים רבים אחרים. רעלים, שמקורם בפסולת, עלולים להצטבר במשך הזמן במים, בצמחים ובבעלי-החיים, וכך להגיע אל בני האדם ואל היצורים החיים האחרים ולהזיק להם.

הפסולת המסוכנת מורכבת, בדרך כלל, ממספר חומרים מסוכנים, העלולים להגיב זה עם זה, ולהגביר את רמת הסיכון, לכן, הטיפול בפסולת מסוכנת מסובך יותר מן הטיפול בחומרים מסוכנים. בארץ הפסולת המסוכנת מסולקת לאתר רמת חובב שבנגב הנמצא במקום מרוחק יחסית מריכוזי אוכלוסייה.

הרעלת כספית בכפר דייגים

המקרה של תושבי מפרץ מינמטה העלה את המודעות לסכנה הטמונה בהשלכת פסולת מסוכנת לסביבה, ללא טיפול. מפעל כימי, ששכן לחוף מפרץ מינמנטה, הזרים את שפכיו אל הים.

שפכי המפעל הכילו כספית. הכספית הצטברה בדגי הים, שהדייגים וילדיהם ניזונו מהם, וגרמה להם להרעלת כספית חמורה. הם סבלו מתופעות מוזרות: חלק מהילדים שנולדו בכפר סבלו מרעידות, מעוויתות ומהפרעות בדיבור; גם מבוגרים סבלו מבעיות מוזרות, כגון: רעידות, חוסר תיאבון ונשירת שיער.
בתקופה זאת כאלפיים מתושבי הכפר חלו במחלה המוזרה, ו-46 מהם מתו.

הכספית היא חומר רעיל ביותר, הפוגע במערכות רבות בגוף האדם, וביניהן מערכת העצבים, מערכת הרבייה, הכבד והכליות.עיניים ירוקות - טיפול בחומרים מסוכנים

בחומרים מסוכנים יש לטפל במשנה זהירות בכל מקום שבו הם נמצאים בכדי למנוע אסונות. במאמר זה תוכלו למצוא מידע אודות אופן הטיפול והאחסון של החומרים המסוכנים...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- זיהום הסביבה, פסולת
- מיחזור פסולת
- איכות הסביבה, אחריות סביבתית
- טיפול והובלת חומר מסוכןמפת האתר