הכל על זיהום מים

המים בחיינו

 

המים נחשבו עד לא מזמן למצרך הזול ביותר שניתן להשיג. פעם אנשים יכלו לגשת לנהר ללגום ממי הנהר הצלולים והנקיים והכל בחינם מבלי להשקיע אגורה.

התורה שלנו נמשלה למים חיים, בין השאר גם בגלל היות המים נגישים לכל אחד ואחד כפי שהתורה נגישה לכל אחד ואחד. והנה היום המצרך החינמי הזה, שהיה בהישג ידו של כל אדם, הפך למזוהם ומים נקיים כמעט שאין כבר בנמצא וצריך לקנות אותם בבקבוק במחיר מלא.

בארצות נחשלות יש תמותה גדולה בקרב ילדים ומבוגרים הנובעת ממחלות שנוצרו משתיית מים מזוהמים שהם היחידים שנמצאים שם בהישג יד.

כדור הארץ, הוא הכוכב היחידי ביקום שיש בו מים במצב נוזלי, המים מכסים כשלושה רבעים משטחו. אך לדאבוננו יותר מתשעים ותשעה אחוזים מהם הם מים מלוחים והמים המתוקים שעל פניו מהווים לא יותר מאחוז אחד מכלל המים שנמצאים בו.

המים המתוקים שנמצאים בנהרות, באגמים, במעיינות ובנחלים משמשים לשתיה על ידי האדם, החי והצומח. קיומם של המים בעולם הוא למעשה אחד התנאים החשובים שהופכים את כדור הארץ למקום שאפשר לחיות בו. ללא שתיית מים לא נוכל לחיות ולא נוכל לגדל יבולים ובעלי חיים שישמשו עבורנו מזון.

רוב המים על פני כדור הארץ הם מי ים מלוחים אך אפשר להתנחם בידיעה שגם הם הופכים למים מתוקים כשהשמש מאדה אותם, האדים שלהם עולים למעלה מתקררים מתעבים ויוצרים עננים שמוסעים על ידי הרוחות ומורידים את המשקעים שמחלחלים אל מי התהום ויורדים גם על הימים, הנחלים והנהרות.

נחמד לגלות שמי הים עוברים אצלנו תהליך מתמיד של התפלה טבעית על ידי השמש שמאדה אותם והופכת אותם למשקעים במחזור המים. המים שנמצאים בכדור הארץ עוברים ממצב צבירה אחד לשני אך למעשה אלו אותם המים שהיו פה מאז ומתמיד.

אלמלי התערבותו של האדם בטבע, המים שעל פני כדור הארץ היו נשארים טהורים וזכים כמו שהם היו בימי בראשית, אך בשל פעילותו הנמרצת של האדם בעולם והזיהום שהוא תופעת הלוואי שלה, כל מקורות המים הפכו למקורות מים מזוהמים.

ועל כך ארחיב בהמשך אך לפני כן נלמד להכיר כמה מים אנחנו צורכים בישראל לצרכינו השונים ומהיכן בדיוק הם מגיעים אלינו.


עיניים ירוקות - זיהום מקורות מים: זיהום מי תהום, זיהום הכנרתבנוסף למי הכנרת ומי התהום, קיימים לרשותנו מאגרי מים מתוקים נוספים וחלופיים: מי שפכים שעברו טיהור, מים מלוחים שעברו התפלה ומי שיטפונות. כל מאגרי המים העומדים לרשותנו בסכנה, היות ונושא זיהום מקורות מים אינו מפסיק! רוצים לדעת עוד אודות זיהום מקורות מים?

 

עיניים ירוקות - איכות המים בישראל
לצערנו זיהום המים, אותם אנו צורכים הנה עובדה קיימת. אז מה בעצם אנו יכולים לעשות בכדי לשנות ולשפר את המצב הקיים הזה? ותסמכו עלינו, כל אחד מאיתנו יכול לתרום לשיפור איכות המים. פשוט מאד! אנו יכולים לסגל לעצמנו דרכי התנהגות שונים במקצת. מעוניין לדעת על מה אנו מדברים?

 

עיניים ירוקות - מקורות זיהום המים, דליפות דלק, אתרי פסולת, זיהום תעשייתי

כל מה שרצית לדעת על מקורות זיהום המים בישראל. מאתרי הפסול ועד לדליפות הדלק, המאיימות על המים, אותם אנו צורכים. כמו כן, זיהום המים על ידי רעלים ושפעים מהתעשייה. איך ניתן להתמודד עם התופעות וכמה זה באמת מזיק לנו? כל מה שחשוב לדעת על המים אותם אנו צורכים!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- זיהום, איכות הסביבהאיכות הסביבה | זיהום אוויר | זיהום הים | בנייה ירוקה Green building | מפת האתר
גולשים מחפשים: זיהום מים בכנרת, הזרמת ביוב לים, מי תהום