זיהום ים המלח

ים המלח - מלח הארץ

ים המלח הוא אוצר טבע יחודי שאין כמוהו בכל העולם, הוא המקום הכי נמוך בעולם כארבע מאות מטרים מתחת לפני הים, והמים שלו שהם המים הכי מלוחים שיש בנמצא, הם מלוחים פי עשרה ממי ים רגילים, ולכן הם המים היחידים שאפשר רק לצוף עליהם ואי אפשר לטבוע בהם.

ים המלח עם הנוף המדברי הקסום ואתרי המרפא והנופש
הייחודיים שלו הוא אחד המוקדים המרכזיים של התיירות בדרום הארץ. אזור ים המלח הוא בית גידול למגוון רב של יצורים חיים וצמחים ייחודיים. ממי ים המלח מופק מלח, והוא משמש לתעשיית מזון, לתעשיית הנייר, לתעשיית הצבעים ולפינוי שלגים מדרכים שנחסמו.

בים המלח מומסים גם חומרים רבים וחשובים נוספים כגון אשלגן, ברום ומגנזיום. מפעלי ים המלח מפיקים מן הים חומרי
גלם ומייצרים מהם מגוון מוצרים. האשלגן משמש לייצור דשן לחקלאות, המגנזיום משמש לייצור לבנים חסינות אש, חומרי בידוד, תרופות ומזון לבעלי-חיים, הברום משמש לייצור מוצרי קוסמטיקה, חומרי חיטוי ותרופות וגם לייצור סרטי הצילום.

ים המלח הלך והצטמק וכיום נותר
ממנו רק חלקו הצפוני. הירידה במפלס המים בים המלח מדאיגה מאוד. בשלושים השנים האחרונות הוא ירד כבעשרים מטרים והוא ממשיך לצנוח מדי שנה בשמונים ס"מ לערך. ואם לא תיפסק הירידה במפלס של ים המלח, הוא עלול להיעלם לחלוטין.

המפלס של ים המלח מושפע מכמות המים הנכנסת אליו ומכמות המים המתאדה ממנו. אמנם גורמים טבעיים, כמו האקלים, השפיעו תמיד על המפלס של ים המלח, אך כיום הוא מושפע בעיקר מפעולות האדם שמפחיתות במידה ניכרת את כמות המים המגיעה אל ים המלח.

כך למשל, סכר דגניה, שנבנה במוצא הירדן מן הכינרת, ייבש את
הירדן הדרומי, ומימיו הפסיקו להגיע אל ים המלח. גם הפעילות של מפעלי ים המלח גורמת לירידת המפלס של ים המלח. הירידה במפלס של ים המלח גורמת כבר היום לבעיות חמורות.

בורות עמוקים הנקראים בולענים נפערים
באופן פתאומי על החוף, מסכנים את העוברים בקרבתם ומעכבים תכניות פיתוח. ירידת המפלס אינה הבעיה היחידה שים המלח סובל ממנה. תכניות פיתוח תיירותיות מאיימות על סביבת ים המלח, וכן תכנית להרחבת הכביש, העובר בחופו, תכניות לניצול נוסף של מקורות המים באזור ותכנית לכריית תעלה, שתחבר את ים סוף או את הים התיכון אל ים המלח. תכניות אלה, עלולות לפגוע קשות בנוף המדברי המיוחד ובסביבת החיים הרגישה הזאת.

המשרד לאיכות הסביבה וגופים נוספים עושים מאמץ גדול, כדי לקדם את הרעיון של פיתוח
בר-קיימא של ים המלח.

חשוב לזכור: כדור הארץ נמצא בצרות, והצרות שלו הן הצרות שלנו.




הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים



זיהום הים | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: להציל את ים המלח, מפעלי ים המלח, מניעת זיהום ים המלח