הכל על זיהום מי ים

נעלם לי הים!

זכור לי סיפור משעשע מימי נעורי, שסיפרה בת כיתתי בתיכון. היא סיפרה על מכר שלה שטייל עם חברתו לאורך חוף הים, כשלפתע היא הסבירה לו מדוע גלי הים מעלים קצף.

היא הסבירה לו שגלי הים קוצפים מכיוון שהם כועסים מאוד על החוף על שהוא לא נותן להם לכבוש אותו. הבחור לא אהב את הרעיון והחליט להיפרד מאותה משוררת צעירה. ואילו אני תוהה לעצמי היום, האם אותה נערה באמת הסתכלה על גלי הים רק מנקודת מבט של משוררת, או אולי גם מנקודת מבט של אקולוגית? מדוע שהים לא יקצוף?

יש לו הרי את כל הסיבות לכעוס
על כל מה שעוללנו לו, יש לו את כל הסיבות לרצות לכבוש את היבשה ואת אנשיה ולשים סוף לשלטון שלהם עליו ולחורבן שהם ממיטים עליו.

זיהום הים הוא חלק מהזיהום בעולם שגורם להתחממות כדור ארץ שעלולה לגרום להמסת הקרחונים בקוטב ולחימום פני הים שיגרמו לפני הים לעלות ולהציף את היבשה בדיוק כפי שאותה נערה סברה שהוא רוצה לעשות, ולנו יש לנו את כל הסיבות הטובות לנסות לעשות את הכל כדי שזה לא יקרה.

זה לא יאומן!

קשה להאמין אך אוכלוסיית בני האדם הולכת וגדלה מיום ליום וצופים כי בעתיד לא יוותר לנו מספיק מקום על פני כדור הארץ, ולכן נבדקת האפשרות שנעבור להתגורר בים. כבר היום מתכננים ערים תת ימיות שיאכלסו מיליוני בני אדם, וצעדים ראשונים בכיוון זה כבר נעשו ביפן.

כל התפתחות עולם החי התחילה לפי הסברה מהים, היצורים הימיים יצאו בחלקם מן הים והתפתחו ליצורים יבשתיים. נראה כאילו יש פה סגירה של מעגל יצאנו מהים ואל הים אנחנו שבים.

זיהום הים השימושי שלנו

הים משמש לנו כעורק תחבורה ומאפשר לנו להגיע למקומות מרוחקים ולהוביל עליו משאות. דגי הים משמשים לנו למאכל ולקישוט ובנוסף הים משמש אותנו כמקום נופש. האצות שבים תורמות חמצן לכדור הארץ וקולטות פחמן דו חמצני ומי הים מתאדים כל הזמן והופכים לעננים שמורידים גשם.

בישראל
יש לנו את הים התיכון, ימת הכנרת, ים המלח וים סוף. זיהום הים פוגע קשות באוכלוסיית היצורים החיים בו, גורם להכחדת מינים ופוגע גם בבני האדם הניזונים מהים וחיים לחופו. התעבורה הימית, משפיעה על זיהום הים בשמנים ודלקים הדולפים אליו תוך כדי תפעול שוטף של כלי השיט.

כלי שיט גדולים, הנושאים אלפי אנשים, נוהגים לסלק לים כמויות עצומות של שפכים ושל פסולת מוצקה שמכילים חיידקים מחוללי מחלות ומשפיעים על זיהום הים. כמויות גדולות של שמנים ודלקים נשפכות לים גם בעקבות תאונות ימיות של כלי השיט בים.

שמנים ודלקים מגיעים אל הים גם מן היבשה - משפכי התעשייה וממי הנגר העילי השוטפים אתם אל הים שמנים ודלקים מהכבישים, מהמוסכים, מתחנות הדלק ועוד. זיהום הים בשמנים ובדלקים מתפשט במהירות ופוגע קשות בחופים וביצורים החיים בים ובחוף. גם השפכים וחומרי ההדברה המוזרמים אל הים מהיבשה משפיעים לרעה על זיהום הים.

שפכים עירוניים וחומרי דישון, שמקורם בחקלאות, המגיעים אל הים, גורמים לשינוי בהרכב המים ולהפרת האיזון בו. הם גורמים להתרבותם של יצורים ממינים מסוימים ולפגיעה במינים אחרים. העלייה בכמות חומרי הדשן גורמת לפריחה של אצות, לירידה בכמות החמצן המומס במים וכתוצאה מכך לפגיעה במינים רבים של יצורים ימיים.

זיהום הים בחיידקים ובגורמי מחלות אחרים, שמקורם בביוב גולמי הנשפך אל הים, גורם להתפרצות מחלות בבני האדם ולפגיעה באוכלוסיית הדגים. בנוסף לחומרים הרעילים המגיעים אל הים מחומרי הדברה בחקלאות, מגיעות אל הים גם מתכות כבדות משפכי התעשייה. המתכות הכבדות, כמו הכספית, רעילות לבעלי החיים הימיים גם בכמויות קטנות. הן עוברות מיצור ליצור במארג המזון הימי ומתרכזות בעיקר בגופם של הטורפים, הנמצאים בראש מארג המזון.

ריכוזים גבוהים של מתכות כבדות וחומרי הדברה המצויים בגופם של הטורפים הימיים מחלישים את עמידותם בפני מחלות ופוגעים במערכת העצבים וביכולת הרבייה שלהם. חומרים מזהמים אלו עוברים גם אל בני האדם הניזונים מדגי הים.

פסולת מסוכנת שמושלכת לים גם היא משפיעה על זיהום הים. שאריות אשפה שהושארו על ידי הנופשים עוברות עם השנים תהליכי פירוק, ומוצאות את דרכן גם הן אל הים ומזהמות אותו ובנוסף לזיהום המים שחל בעטיין, בעלי החיים יכולים להיפצע משברי זכוכית וחלקי מתכת ופלסטיק שמגיעים לקרקעית הים ולבלוע בטעות שאריות אשפה כמו שקיות למשל.

שאריות פסולת שונות עלולות לפגוע גם בכלי שיט ובתחנות כח, השואבות מי ים. זיהום האוויר גם הוא מזהם את הים. כמויות גדולות של חומרים מזהמים כגון תחמוצות חנקן, גפרית דו חמצנית, חומרים רעילים כמו עופרת, חומרי הדברה ועוד הנפלטות לאוויר מכלי רכב וממפעלי תעשייה, מתמוססות במי הים או מגיעות אליו באמצעות הגשם.

זיהום הים התיכון משפיע על כל אחת מהמדינות השוכנות לחופו ועל מערכות החיים באזור ובכדור הארץ כולו. מתוך הדאגה המשותפת לעתיד הים התיכון חתמו בשנת 1995 עשרים ושבעה מדינות, השוכנות לחופיו, על אמנה משותפת - אמנת ברצלונה לשמירה על הסביבה הימית ועל חופי הים התיכון.

המדינות
החתומות על אמנת ברצלונה, ביניהן ישראל, התחייבו לנקוט בכל האמצעים הדרושים על מנת למנוע את זיהום הים התיכון ולהגן על הסביבה הימית בו, תוך איזון בין צרכי הפיתוח לצרכי הסביבה והדורות הבאים.

על האמנה חתומים אלבניה, אלגיריה, בוסניה והרצגובינה, קרואטיה, קפריסין
, מדינות האיחוד האירופי, מצרים, צרפת, יוון, ישראל, איטליה, לבנון, לוב, מלטה, מונקו, מרוקו, סלובניה, ספרד, סוריה, טוניס ותורכיה לאמנת ברצלונה יש 6 פרוטוקולים, המפרטים את דרכי הפעולה להשגת המטרות הבאות: למנוע את זיהום הים בפסולת, המוטלת מאניות ומכלי טיס להגן על מינים ים-תיכוניים, הנמצאים בסכנת הכחדה, ולשמור על מגוון המינים בים התיכון.

למנוע את זיהום הים התיכון כתוצאה מפעולות קידוח ומחיפושי נפט
ומחצבים על קרקעית הים. למנוע את זיהום הים, כתוצאה מהובלת פסולות מסוכנות. לחייב את המדינות לשתף פעולה במקרי חירום ובתאונות הכרוכות בדליפת שמנים וחומרים מסוכנים לים. למנוע את זיהום הים כתוצאה מהזרמת שפכים מהיבשה ומסילוק פסולת מוצקה אליו.


זיהום חופי ים בישראל - למה גורם הזיהום בחופים שלנו?

מה אפשר לעשות בכדי למנוע את המשך הזיהום בחופי הים שלנו? כיצד נלחמות מדינת ישראל והעמותות למען איכות הסביבה בגורמים המזהמים? למה בעצם גורם הזיהום בחופים? בואו לקרוא, לדעת יותר ולעזור לנו להלחם בזיהום...

עיניים ירוקות - זיהום מפרץ אילת, שונית אלמוגיםלשונית האלמוגים של מפרץ אילת תפקידים חשובים רבים, בין השאר לשמש כבית עבור מיליוני מינים של דגים ועוד מיני יצורים חיים. חייבים לקחת את עצמנו בידיים ולעצור את זיהום המפרץ ושונית האלמוגים! בואו ללמוד איך נוכל למנוע את האסון...עיניים ירוקות - זיהום ים המלחים המלח - ים המוות. לא סתם נתפס הכינוי הזה לאחד מאוצרות העולם. נכון, אומנם לא קיימים דגים ועופות בתוך מי ים המלח, אבל אל לנו להיות שאננים - בקצב בו אנו מזהמים את הנכס המיוחד הזה, בקרוב מאד נתהה לאן נעלם לנו הים...

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- על בנייה ירוקהאיכות הסביבה | זיהום אוויר | זיהום מים | כלכלה סביבתית | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מי מזהם את הים? מדוע אף אחד לא עושה שום דבר בקשר לזיהום מי הים בישראל? מדוע לא מפסיקים להזרים שפכים לים?