הכל על זיהום אוויר

אוויר ללא הפסקה

האוויר הוא היחידי בסביבת החיים שלנו, שמקיף ונוגע בכל בעל חיים ובכל צמח באופן רצוף וללא שום הפסקה, שנכנס אל גופו בכל רגע נתון והופך להיות חלק בלתי נפרד ממנו.

אפשר להישאר שעות רבות ללא מים ושעות רבות יותר ללא מזון, אך חילופי הגזים התמידיים בינינו לבין האוויר שהם בלתי מורגשים כמעט, אינם יכולים להיפסק אף לרגע ולהותיר אותנו עדיין בחיים.

מעטפת האוויר על פני כדור הארץ אמנם שקופה וכמעט שלא מורגשת אך כמו המים גם היא יוצרת את אחד התנאים החשובים שמאפשרים את התפתחות החי והצומח על פני כדור הארץ ובלעדיה החיים אינם בגדר האפשר. האוויר מורכב מגזים שונים: שבעים ושמונה אחוזים חנקן, עשרים ואחד אחוזים חמצן, ארגון ופחמן דו חמצני, שהם כולם חסרי צבע וריח.

בנוסף לגזים אלו מצויים באוויר גם אדי מים, חלקיקים של פיח, אבק ועוד.
האוויר מהווה את חלקה התחתון של האטמוספרה שהיא שכבת הגזים המקיפה את כדור הארץ. עובי שכבת האוויר הוא רק כחמישה עשר קילומטרים בלבד לעומת האטמוספרה שעובייה מגיע למאות קילומטרים.

בני האדם הצמחים ובעלי החיים נושמים את החמצן שבאוויר ומשתמשים בו לשריפת הפחמימות בגופם לצורך הפקת האנרגיה הכימית האצורה בהם, הנדרשת להם לצורך קיומם. הצמחים הירוקים בנוסף לזה קולטים את  הפחמן הדו חמצני המצוי באוויר ויוצרים בגופם את הפחמימות בעזרתו ובעזרת המים ואור השמש בתהליך הפוטוסינטזה.

הפוטוסינטזה היא תהליך של המרת אנרגיה: הצמחים הירוקים מסוגלים בתהליך הפוטוסינטזה להמיר את אנרגיית האור לאנרגיה כימית ולאגור אותה בתרכובות האורגניות שהם מייצרים. תוצר הלוואי של פעילות זו הוא החמצן שאנו נושמים.

כל עולם החי ניזון מחומרי המזון שיוצרים הצמחים ונושם את החמצן שנפלט לאוויר מהצמחים שביבשה ומהאצות הירוקות שבים בתהליך הפוטוסינטזה, ומשחרר בתהליך הנשימה את הפחמן הדו חמצני שנקלט על ידי הצמחים ומשמש אותם שוב לבניית הפחמימות ולשחרור החמצן.

בנוסף לתהליך הנשימה, בני האדם משתמשים בחמצן גם מיוזמתם החופשית להפקת אנרגיה בתעשיה ובכלי הרכב. שריפת חומרי הדלק בתחנות הכוח ובמנועי כלי הרכב צורכת חמצן מהאוויר. האטמוספרה גם שומרת על חומו של כדור הארץ ומגנה עליו מפני הקרינה המזיקה של השמש.

באוויר מצויים אדי מים שיוצרים את המשקעים שמרווים את שדותינו וממלאים את מי התהום שלנו ואת הנחלים הנהרות האגמים והימים.

אנחנו בני האדם מעולם לא רצינו לפגוע בשכבת האוויר הדקה שחיונית כל כך לקיומנו, אנחנו רצינו רק לנסוע בכלי הרכב שלנו, להפיק חשמל מתחנות הכוח ולהפעיל את מכונות הייצור במפעלים ולכל זה נזקקנו לאנרגיה שאותה הפקנו משריפת חומרי הדלק המתכלים, שרפה שצרכה מהאוויר חמצן ופלטה אליו פחמן דו חמצני, פיח, אפר וגזים רעילים ויצרה את זיהום האוויר.

אנחנו מעולם לא רצינו לפגוע בשכבת האוויר הדקה אך למרות זאת, אם חזינו זאת מראש ואם לא, כרגע השכבה הזו נתונה בסכנה.


החומרים שאנחנו פולטים אל האוויר מכלי התחבורה, מהתעשיה ומתחנות הכוח, מזהמים את האוויר ומצטברים בו, ולעתים מגיבים עם חומרים אחרים וכך האוויר הסובב אותנו, שאנחנו נושמים בכל רגע ורגע, מזיק לבריאותנו ולמהלך החיים התקין של כל בעלי החיים והצמחים וגורם להתחממות כדור הארץ שמסכנת את כל יושביו.

חשוב לזכור: כדור הארץ נמצא בצרות, והצרות שלו הן הצרות שלנו!


חוק אוויר נקי - טיפול בגורמי זיהום אוויר בישראל

הכירו את חוק אוויר נקי שנחקק בשנת 2008 ונכנס לתוקפו בתחילת שנת 2011. מהי תכילתו של החוק וכיצד הוא יסייע לכולנו לשמור על איכות הסביבה והאוויר שאנו נושמים...

כלי רכב מזהמים - זיהום אוויר מתחבורה בישראל

מאות אלפי כלי הרכב שנוסעים בכל יום על כבישי ישראל הופכים את גוש דן לאחד האיזורים אם רמת זהיום האוויר הגבוהה באירופה. מדוע כלי הרכב שלנו מזהמים כל כך? מה אפשר לעשות על מנת להקטין את זיהום האוויר שהרכבים שלנו גורמים?

עיניים ירוקות - מקורות זיהום אוויר

השביעייה שאינה מפסיקה לזהם את האוויר אותו אנו נושמים: חלקיקים, פחמן חד חמצני, עופרת, תחמוצות חנקן, גפרית דו חמצנית, פחמימנים ואוזון. כל מה שרציתם לדעת על מקורות זיהום האוויר...

עיניים ירוקות - גשם חומצי, זיהום אוויראל תאשימו את הגשם... האוויר המזוהם דרכו עושה הגשם את מסעו לכדור הארץ, הוא הגורם העיקרי לחומציות אותה הגשם מביא עימו וגורם לפגיעה חמורה בכל החי, הצומח והדומם על פני כדור הארץ! מעוניינים לדעת עוד אודות גשם חומצי ואיך הוא נוצר? תנו הצצה..עיניים ירוקות - נזקי זיהום אוויר

בניגוד לדעה הרווחת, אתם לא צריכים להתחמש בזכוכית מגדלת בכדי לראות את נזקי זיהום האוויר. בכל התנעה של רכב, עם כל הצת סיגריה, אנחנו גורמים נזק המתווסף לערמת נזקי זיהום אוויר ארוכה, שרק גדלה עם הזמן! אנחנו האוייבים הכי גדולים של עצמנו ושל איכות הסביבה!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- זיהום, איכות הסביבה
- אסון צ'רנוביל
- על בנייה ירוקהזיהום הים | זיהום מים | אנרגיה | פסולת | איכות הסביבה | כלכלה סביבתית | מפת האתר
כל מה שצריך וחשוב לדעת על זיהום אוויר באתר עיניים ירוקות - למען איכות הסביבה!