מידע על התפלת מים בישראל

מהי התפלה – התפלת מים

בכדור הארץ יש מחסור גדול במים מתוקים אך מי ים מלוחים יש בו בשפע. ניתן לפתור את בעיית המחסור במים מתוקים על ידי הפיכת מי הים המלוחים למים ראויים לשתיה ולחקלאות, לשם כך יש להסיר מהמים את המלחים והמינרלים שנמצאים בתוכם.

תהליך זה של הסרת המלחים והמינראלים מן המים נקרא התפלת מים. בטבע מי הים עוברים תהליך התפלה טבעי, השמש מחממת אותם והם הופכים לאדים ואחר כך מתעבים לעננים ולבסוף יורדים בצורה של גשם שמגיע אלינו בחינם.

מחיר ההתפלה

התפלת המים לעומת זאת הייתה תמיד תהליך יקר מאוד, כי לצורך ההתפלה יש צורך להשתמש באנרגיה, וזה כרוך בשימוש בנפט או גז שמחירם יקר.

בשנים האחרונות עלות ההתפלה ירדה עקב התפתחות טכנולוגיית ההתפלה שהפכה ליעילה וזולה יותר. עקב ההוזלה הניכרת בתהליך התפלת המים מדינות רבות ברחבי העולם החלו להתפיל מים.

בעיות ההתפלה

ההתפלה אמנם פותרת במידה מסוימת את בעיית המחסור במים אך יוצרת בעיות אחרות.

התמלחת שמופרדת מן המים יוצרת בעיה סביבתית. התמלחת המרוכזת הזאת הנקראת גם רכז, היא השארית הנותרת בגמר תהליך ההתפלה. באתרים הרחוקים מהים, סילוק הרכז הוא בעיה קשה.

מלח בריכוז גבוה יכול לפגוע בבעלי חיים ימיים, מלח על הקרקע יכול לחלחל אל מי התהום עם הגשמים ולהמליח אותם.

בנוסף ההתפלה כרוכה בשימוש בדלק פוסילי שהולך ואוזל מן העולם ובהקמת מתקנים שתופסים שטח בנוף.

בנוסף לזאת איכות המים המותפלים אינה מספיק טובה לחקלאות. המים המותפלים חסרים את המינרלים הדרושים לגידולי החקלאות ולכן ההשקיה בהם עלולה להזיק לגידולים.

בעיה רצינית בהתפלה שעדיין לא הגיעה לידי פתרון היא הריכוז הגבוה של הבור בתוכם. הבור הוא יון קטן ביותר שקשה לסנן. ריכוז הבור מזיק לחקלאות. ריכוז גבוה זה פוגע בגידולים. את הבעיה הזאת אפשר לפתור על ידי שלב נוסף של התפלה שתוריד את הריכוז שלו כמעט עד לאפס, או העברת המים דרך שרף מיוחד הסופח את יוני הבור.

יש לציין כי למרות הבעייתיות של המים המותפלים בשימוש בחקלאות, הם טובים מאוד לשתיה ואפילו עולים באיכותם על המים האחרים שניתן היום להשיג.

מערכת המים בישראל אינה מפרידה בין מים שפירים לשתיה ולחקלאות. עם זאת לחקלאות מוקצית כמות קבועה שלא תגדל וכל הגידול בהתפלה הוא לצרכי שתייה בעיקר.

טיפול מקדים

כדי לשמור על מתקני ההתפלה מסתימות ושקיעת מלחים במערכת, יש לבצע במים טיפול מקדים שכולל את סינון המוצקים המרחפים בהם, את האצות והחיידקים, מוסיפים למים כלור לפירוק החומר האורגני במים, מאווררים את המים לסילוק ה- CO2 ולהקטנת סיכויי שקיעת האבנית, ומוסיפים חומצה לשמירת רמת חומציות אופטימאלית שתימנע שקיעת מלחים.

מי ים סוף צלולים בהרבה ממי הים התיכון, ומי תהום מליחים אינם דורשים טיפול אינטנסיבי מקדים כי הם אינם מכילים אצות וחיידקים.

ההתפלה – מתקני התפלה

מתקני התפלה הפועלים היום בעולם משתמשים בשתי שיטות, האחת מבוססת על איוד והשניה על סינון. המלחים אינם מתאדים, ולכן אידוי המים ושינוי מצב הצבירה שלהם מנוזל לגז מסייע להפריד בין המים לבין המלחים. לאחר שהמים המלוחים מתאדים, מקררים את האדים נטולי המלחים עד לעיבויים ואוספים את טיפות המים.

לביצוע ההפרדה הזאת נדרשת אנרגיה רבה, ולכן השיטה הזו מקובלת במיוחד במקומות בהם האנרגיה זמינה יותר וזולה: במדינות המפרץ נמצאים מפעלי התפלת המים הגדולים בעולם, כשרובם פועלים בשיטה זו.

תהליך הסינון פועל באמצעות סינון בממברנות. הממברנה היא קרום דק שדרכו עוברים אטומים או מולקולות מסוג מסוים בלבד. המים המלוחים נלחצים בכוח רב מול הממברנות.

מולקולות המים עוברות דרך הממברנה, בעוד שהמלחים נעצרים וכך מופרדים המים מן המלחים. שיטה זו יעילה יותר וצורכת פחות אנרגיה. מתקני התפלה בשיטה זו שהיא שיטת האוסמוזה ההפוכה ממוקמים בארצות רבות ברחבי העולם, כולל בישראל.

מתקנים הפועלים בטכנולוגיית הזיקוק נפוצים במיוחד בארצות המפרץ הפרסי, בעיקר בערב הסעודית. מתקן ההתפלה הגדול ביותר בעולם נמצא כיום באיחוד האמירויות הערביות, מתקן זה מסוגל להתפיל שלוש מאות מיליון מטר מעוקבים של מים בשנה. כווית הייתה המדינה הראשונה שהקימה מפעל גדול להתפלת מי ים. זה קרה בשנות השישים.

מתקנים הפועלים בטכנולוגיית הממברנות שפותחה מאוחר יותר, התגלו כיעילים וזולים יותר, והם הוקמו בעיקר בארצות הברית ובמדינות הים התיכון. כארבעים אחוזים מכלל התפוקה העולמית, מתבצעת בארצות המפרץ הפרסי וכעשרה אחוזים בארצות הברית. שני שלישים מהמתקנים בעולם מתפילים מי ים, רבע מהמתקנים מתפילים מים מליחים, והיתר מתפילים מים שוליים.עיניים ירוקות - שיטות התפלת מים בישראלמשבר המים במדינת ישראל הולך וגדל, שכן בישראל אנו משתמשים בכמות מים העולה על כמות הגשמים שיורדים. במדינת ישראל קיימים שלושה מפעלים עיקריים עבור התפלת מים, ועד שנת 2012 מתוכננים לקום מתקנים נוספים. למידע נוסף בנושא לחץ כאן...

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- איכות המים בישראל
- איכות הסביבה, מודעות סביבתיתמפת האתר