התחממות כדור הארץ - השלכות והתמודדות

מדוע כדור הארץ מתחמם ומדוע זה מסוכן

תהליך התחממות כדור הארץ הואץ בעשורים האחרונים עקב זיהום האוויר, התחממות זאת עלולה לגרום להפשרת הקרחונים, לעלייה במפלס הים, להצפות של אזורים חופיים נרחבים, לבצורות, לגלי חום ולשריפות, לירידה ביבולים ועוד.

הפשרת הקרחונים בקטבים, ובעקבותיה
עליית גובה פני הים, עלולה למחוק מעל פני השטח שטחים שלמים המאוכלסים בבני אדם באזורי החוף. עליית פני הים עלולה לגרום להמלחת מקורות מים מתוקים כתוצאה מהמלחת האקוויפרים שבהם מצויים מי התהום. התחממות כדור הארץ עלולה לגרום להקצנת מזג האוויר.

סופות שישתוללו בעקבות ההקצנה הזאת עלולות לגרום לקריסת מבנים ועצים ולנזק ברכוש
ובנפש
. התרבות גלי חום עלולה לגרום למחלות, למוות, לשרפות יער ולנזק כלכלי. עלייה בטמפרטורה עלולה לגרום לשינוי מערכות אקולוגיות, להתרבות מזיקים ולהיעלמות של מינים.

האטמוספרה שהיא שכבת הגזים המקיפה את כדור הארץ, שומרת על חומו של כדור הארץ ומאפשרת בכך את החיים עליו. רוב הקרינה של השמש חודרת דרך האטמוספרה השקופה ומחממת את כדור הארץ, כתוצאה מכך קרינת חום נפלטת מכדור הארץ ונבלעת בחלקה על ידי גזים באטמוספרה שנקראים גזי חממה. גזים אלה מקרינים את קרינת החום חזרה אל כדור הארץ ואל האטמוספרה ורק חלק מקרינת החום בורח אל החלל.

תהליך זה שנקרא אפקט החממה שומר על חומו של כדור הארץ ומאפשר את החיים עליו. ללא אפקט החממה היו הטמפרטורות בכדור הארץ צונחות מ-17 מעלות בממוצע אל קור של כשמונה עשר מעלות מתחת לאפס. בטמפרטורה כזאת האוקיינוסים והנחלים היו קופאים, וכדור-הארץ היה הופך למדבר קרח.

אפקט החממה הטבעי נוצר כתוצאה מפעולתם של גזים מסוימים שנקראים גזי חממה המצויים באופן טבעי באטמוספרה. גזי החממה החשובים הם אדי מים, פחמן דו חמצני, מתן וחנקן תת חמצני. גזי החממה מונעים מקרינת החום שכדור-הארץ פולט, לברוח אל החלל, ולכן ככל שכמות גזי החממה באוויר תגדל, כך גם תגבר בליעת החום וכדור-הארץ יתחמם.

במאתיים השנים האחרונות כדור הארץ מתחמם יתר על המידה עקב פעילותו של האדם המודרני. מאז המהפכה התעשייתית, לפני יותר ממאתיים שנה, התחלנו להשתמש בדלקים, כגון פחם, גז, נפט ובנזין. מכשירי החשמל, כלי הרכב, מפעלי התעשייה ותחנות הכוח משתמשים לצורך פעילותם באנרגיה המופקת משריפה של דלק שמשחררת לאטמוספרה פחמן דו חמצני ומים שמגבירים את אפקט החממה.

יערות קולטים פחמן דו חמצני מן האוויר, כאשר כורתים יערות, נפלט פחמן דו חמצני אל האוויר לכן כריתה של יערות ושרפתם גורמת לעלייה בכמות הפחמן הדו חמצני באטמוספרה ומחמירה את אפקט החממה.

בתהליך הפקת הדלק וייצורו נפלט הגז מתאן.

בתהליכי פירוק של פסולת שאנו משליכים משתחרר לאטמוספרה גז החממה המתאן.

גידול הבקר והצאן פולט בישראל כמויות עצומות של גז החממה מתאן.

השימוש במקררים ובתרסיסים ותהליכים שונים בתעשייה פולטים לאטמוספרה כלורו-פלואורו-פחמימנים שהם גזי חממה מעשה ידי האדם וכן גזי חממה נוספים.

השימוש בחומרי דשן בחקלאות פולט לאטמוספרה חנקן תת-חמצני
.

העלייה הגוברת בכמות גזי החממה באטמוספרה של כדור הארץ גרמה להגברת אפקט החממה הטבעי והתוצאה הבלתי נמנעת היא התחממות כדור הארץ.

עיניים ירוקות - אסונות טבע: הוריקן, שטפונות, הצפות, בצורת, המסת קרחונים

אדם אל מול איתני הטבע. למי סיכוי גדול יותר להישאר על רגליו ביום שאחרי? התחממות גלובלית מתפקדת כטריגר וזרז להתרחשות אסונות טבע המאיימים על החיים על פני כדור הארץ! מעוניין לדעת עוד על הנושא, בוא ותן הצצה...

עיניים ירוקות - זיהום שכבת האוזון, החור באוזון

לשכבת האוזון תפקיד חשוב מאד בכל הנוגע לשימור החיים על פני כדור הארץ. שכבת האוזון פועלת כמסננת, הניצבת בין החיים על פני כדור הארץ לבין השמש. האוזון בולע בתוכו את קרני השמש האולטרה סגוליים, הפוגעים קשות בכל יצור חי על פני האדמה. נכון להיום החור באוזון גדל ומאיים על חיינו, מעוניין לדעת עוד? לחץ כאן...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- מבט יהודי על איכות הסביבהאיכות הסביבה | זיהום אוויר | זיהום מים | זיהום הים | בנייה ירוקה Green building | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: התחממות גלובלית, התחממות כדור הארץ, מניעת התחממות עולמית