החיים בראי הזיהום

אז מה יהיה בעתיד?

בעיית זיהום הסביבה מאירה באור חדש את האופן שבו אנחנו תופסים את עצמנו, ומעלה את השאלה האם אנחנו לא מפריזים קצת יותר מדי בגודל החשיבות שאנו מייחסים לעצמנו. מה טוב ומה רע? מה מועיל ומה מזיק? מה מותר ומה אסור? מה שלנו ומה לא שלנו? האם האדם הוא באמת נזר הבריאה? האם העולם אכן נוצר כדי לשרת את האדם? מי מוסמך להחליט את זה?

מינים רבים של בעלי חיים וצמחים נכחדים מן העולם מדי יום בשל זיהום כדור הארץ שהוא פרי פעולתו של האדם. האם יש לאדם זכות למחוק מעל פני העולם יצורים חיים שהתפתחו בו במשך מיליוני שנים? אימרה יפה שנתקלתי בה בשיטוטי באינטרנט אומרת שללא הטבע האדם היה מת תוך כמה שניות, אך ללא האדם הטבע היה קיים לנצח. מה שנכון נכון.

אם כך מה תפקידו של האדם בעולם? אף אחד הרי לא חושב שתפקידו של האדם להרוס את הטבע. נכון להיום האדם הורס את הטבע כדי לקדם את עצמו. האם זה מחוייב המציאות? נראה לי שאנחנו בני האדם תמיד היינו חכמים מאוד, אך אף פעם לא היינו חכמים מספיק. אימרה ידועה אחרת אומרת אם יש לך לימון תעשה ממנו לימונדה ואנחנו אכן פעלנו לפיה, גילינו את הדלקים המאובנים, הפקנו מהם אנרגיה והפקנו מהם את כל התועלת שהיה באפשרותנו להפיק והסבנו בעזרתם את כל הנזק שהיה באפשרותנו להסב.

אכן לימונדה ראויה לשמה. החוכמה שלנו סייעה בידינו להשיג את שלנו, רצינו להגיע לירח ואכן הגענו אליו. אך היינו צריכים לחשוב רחוק יותר. היינו צריכים לחשוב איך אנחנו יכולים להצליח לחקות את הטבע שיודע כל כך יפה למחזר את עצמו. הפחמן הדו חמצני שנפלט מבעלי החיים בתהליך הנשימה ונקלט על ידי הצמחים ומשמש להם חומר גלם ליצירת הפחמימות שאנחנו ניזונים מהן, ולשחרור החמצן אותו אנו נושמים, היה צריך לשמש לנו דוגמא. הפסולת שבתהליך הייצור הייתה חייבת להילקח בחשבון כשלב חשוב מאוד בייצור, שיש לתת עליו את הדעת. לא הייתה שום סיבה לחשוב שיש לה מקום בעולם. מעולם לא היה לה מקום בעולם.

אנחנו פשוט עצמנו עיניים והשתדלנו להתעלם ממנה עד שזה נעשה כבר בלתי אפשרי, כי היא הגיעה עד אלינו. הפסולת מתקיפה אותנו בכל מצבי הצבירה שלה כגז, כנוזל, כמוצק ואין לנו לאן לברוח ממנה, יותר מזה היא מגיעה לגופנו והופכת לחלק ממנו דרך המזון שאנחנו אוכלים, המים שאנחנו שותים, האוויר שאנחנו נושמים שהם כולם מזוהמים.

מדהים לחשוב איך הצמחים שהתאבנו והפכו במשך מיליוני שנים לדלק שהניע את הקידמה כאילו נוצרו מראש, במשך זמן רב כל כך, רק כדי להרוס את כדור הארץ בזמן קצר כל כך על ידי בני האדם. מדהים לראות שהטבע שיודע כל כך יפה לדאוג לעצמו והכל מתוכנן אצלו בקפדנות מושלמת, כאילו טמן לנו בני האדם פח ויצר עבורנו במשך שנים כה רבות את הדלקים שיזהמו את העולם ויוכיחו לנו אחת ולתמיד שיש לנו את כל הסיבות להצניע לכת, לאמץ צורת מחשבה צנועה יותר, לאמץ אורח חיים צנוע יותר, להסתפק במועט כמעט בכל תחום ותחום בחיינו.

אם עד עכשיו חשבנו שרצוי שנביא לעולם כמה שיותר ילדים, היום המציאות תופחת על פנינו ומראה לנו שזה בלתי אפשרי. גידול האוכלוסיה הוא הגורם הראשון במעלה שמחמיר את זיהום כדור הארץ. כל אדם נוסף הוא צרכן נוסף שמפרנס את התעשיה שמזהמת את כדור הארץ. שאלת איכות הסביבה מציגה באור חדש גם את שאלת הצמחונות והטבעונות: מה בעצם טוב יותר מבחינת כדור הארץ שבני האדם יהיו צמחוניים או אוכלי בשר?

מסתבר שהאנשים שאוכלים בשר משפיעים לרעה על כדור הארץ, מכיוון שהחקלאות הנדרשת לגידול המזון לבעלי החיים צורכת כמויות גדולות של מים ושטחים נרחבים של קרקעות, חומרי ההדברה יוצרים זיהום בקרקעות, והגידולים הרבים גורמים לניצול הקרקעות.

אין לנו מספיק מקום בעולם. מאז ומתמיד בתי הקברות העסיקו אותי, הטרידה אותי המחשבה שבן אדם שחי פה בערך שמונים שנה, ימשיך ויתפוס מקום בעולם בתור מצבה במשך מיליוני שנים. נצחיותה של המצבה בבית הקברות לעומת החיים החולפים של האדם תמיד גרמה לי למחשבות עמוקות: מה יהיה בעוד כמה מאות שנים האם בתי הקברות יכסו בסופו של דבר את כל כדור הארץ.

תמיד הרגשתי משונה מאוד עם המחשבה הזאת וחשבתי שאין לה מקום וראוי להדחיק אותה הצידה ולהתעלם ממנה, והנה אני פתאום מוצאת את עצמי לומדת את נושא איכות הסביבה ומגלה שאותה מחשבה ישנה לא הייתה כלל מחשבה מוזרה שצריכה להידחק לפינה אלא מחשבה לגמרי לגיטימית.

לא קל להתמודד עם נושא זיהום כדור הארץ, קל מאוד להיגרר לפסימיות ולאבד את התקווה. נראה על פניו שאנחנו בני האדם צועדים בדרך שאין ממנה חזרה. אנחנו צועדים בדרך הקידמה שכרוכה בשרפת דלקים שיוצרים את זיהום כדור הארץ. אנחנו מייצרים פסולת שאין לנו מקום להטמין אותה. כל הפתרונות שלנו לבעיית זיהום הסביבה הם פתרונות חלקיים שלעתים יוצרים זיהום נוסף בכדור הארץ, פוגעים בנוף ובבית הגידול של בעלי החיים השונים והצמחיה.

אנחנו לא רואים באופק כרגע סיכויים לפתור את בעיית זיהום הסביבה מיסודה. יש לנו רק את האפשרות להפחית את זיהום כדור הארץ, אך ריבוי הילודה וגידול האוכלוסיה ימשיך ויחריף את זיהום כדור הארץ. הדלקים המתכלים שמזהמים את כדור הארץ מתדלדלים  והולכים ולא ירחק היום ולא יוותר מהם דבר ואי אפשר יהיה להמשיך ולזהם אתם את כדור הארץ. אם לא נשנה את אורחות חיינו, נראה כי כדור הארץ לא יוכל להמשיך ולאפשר את החיים עליו, כבר זמן רב לפני שיאזלו הדלקים הפוסיליים שהשימוש בהם הביא לחורבנו.

מה קרה לנו בני האדם? כיצד נקלענו למצב שבו אנחנו הורסים את הבית שלנו, את כדור הארץ שלנו? מה בסך הכל רצינו? רצינו להתקדם... רצינו לפתח את הטכנולוגיה, את התעשיה, הגענו להישגים עצומים, העולם של היום בוודאי היה נראה פלא גדול מאוד לאבותינו בתקופת התנ"ך... ומי היה מאמין שנשלם מחיר כל כך יקר על הקידמה הזאת. והיום נראה שאין דרך לחזור אחורה.

לכולם יש מכוניות שהן המזהם מספר אחד של הסביבה וכולם קשורים אליהן באופן מיוחד. כולם משתמשים בחשמל לאורך כל שעות היום וניתוק החשמל יעצור את החיים ממסלולם. אז בואו ונראה מה בכל זאת אנחנו יכולים לעשות. בואו ונציב לעצמנו מטרות קטנות ונשתדל לעמוד בהן.

אני הצבתי לעצמי לעת עתה לכתוב את התוכן לאתר הזה. אני מקווה שהקול שלי ישמע ושהאתר הזה אכן יתרום להעלאת המודעות לבעיית זיהום כדור הארץ. כולי תקווה כי בעקבות האינדקס שיצרתי פה ובעקבות המאמרים, אנשים יתגייסו בכל צורה שהיא כל אחד לפי אופיו, לפי מזגו ולפי נטיות לבו, לתרום לשלומו של כדור הארץ.ברכה והצלחה לכולנו בכל דרך ירוקה שנבחר לצעוד בה!

חשוב לזכור: כדור הארץ נמצא בצרות, והצרות שלו הן הצרות שלנו


פיתוח בר קיימא, קיימות או Sustainability

כל מה שחשוב וצריך לדעת על פיתוח בר קיימא, קיימות או Sustainability למען עתיד טוב יותר לכולנו...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- זיהום, איכות הסביבהמבט יהודי על איכות הסביבה | בנייה ירוקה Green building | מפת האתר
גולשים מחפשים: מה אפשר לעשות, האם המצב אבוד, מה יקרה עוד מאה שנה