החור באוזון - זיהום מעטפת ההגנה של כדור הארץ

כל מה שרציתם לדעת על החור באוזון

כמו החמצן גם האוזון מורכב מאטומים של חמצן, אך במולקולה של אוזון יש אטום אחד נוסף של חמצן, כלומר יש בה שלושה אטומים של חמצן וסימנה הכימי הוא O3 וזה מה שהופך אותו, בניגוד לחמצן, לגז רעיל כל כך ששאיפה של כמות זעירה ממנו עלולה לגרום למוות.

אולם האוזון הוא יותר מאשר גז רעיל, כשהאוזון נמצא בשכבת האוויר שאנו נושמים הוא נחשב למזהם אוויר רעיל אך אותו האוזון שאסור לנו לנשום, הוא זה שמגן עלינו מקרינת השמש המסוכנת כשהוא נמצא גבוה יותר באטמוספרה, בשכבת האוזון.

שכבת האוזון נמצאת גבוה באטמוספרה, 20-40 ק"מ מעלינו. שכבת האוזון  מכילה ריכוז גבוה יחסית של גז האוזון. תצפיות מלמדות שקרינת השמש משתנה כאשר היא עוברת בשכבת האוזון. חלק מן הקרינה הזאת נבלע בשכבה זאת ואינו מגיע אל הקרקע.

החלק שנבלע הוא הקרינה העל-סגולה, שמזיקה מאוד ליצורים חיים המולקולות של האוזון בולעות היטב את הקרינה העל-סגולה המזיקה שמגיעה מן השמש, וכך הן מגינות על קיום החיים בכדור-הארץ.

באופן טבעי קיים שיווי משקל באטמוספרה השומר על קיומה של שכבת האוזון. בכל רגע מולקולות של אוזון מתפרקות, ואחרות נוצרות במקומן. תהליך מעגלי זה של פירוק ויצירה של אוזון שומר עלינו מפגיעתה הרעה של הקרינה העל-סגולה.

אם נהרוס יותר מולקולות של אוזון מאלה שנוצרות בתהליכים הטבעיים נפר את האיזון ונגרום לעצמנו סכנה גדולה... ההידלדלות בשכבת האוזון מאפשרת לכמות גדולה יותר של הקרינה העל סגולה, החזקה והמסוכנת, להגיע אל פני כדור הארץ.

הקרינה הזאת מסוכנת, כי היא גורמת לשינויים בחומר התורשתי המצוי בתאים של בני אדם, של בעלי-חיים ושל צמחים. בבני האדם, למשל, הקרינה העל-סגולה פוגעת בעיניים ובעור, היא גורמת לקמטים, פגמים, ולסרטן העור.

באזור אנטארקטיקה כל שרשרת המזון עלולה להינזק. הפלנקטון שהם יצורים ימיים זעירים רגישים מאוד לכל שינוי, ואם הם ייפגעו, יינזקו כל בעלי-החיים שניזונים מהם - דגים, עופות ויונקים אחרים.

במשך מיליארדי שנים לא חל שינוי בכמות האוזון בסטרטוספרה, עד שבשנת 1980 דיווחה תחנת המדידה המטאורולוגית הבריטית שבאנטארקטיקה על ירידה חדה בריכוז האוזון בסטרטוספרה. תמונות לוויין שצולמו מעל הקוטב הדרומי, הוכיחו ששכבת האוזון נהרסת.

כמות האוזון שפחתה בצורה משמעותית, גורמת לכך שכמות גדולה של קרינה על- סגולה מסוכנת חודרת אל פני כדור הארץ. חומרים כימיים, שנקראים פראונים, הם אלו המשמידים את האוזון. חומרים אלה מכילים את היסודות כלור ופלואור והם הומצאו בשנת 1928 עבור תעשיית המקררים.

כיום הם נמצאים במיליוני מקררים ומזגני אוויר. הפראונים בטיחותיים ולא רעילים, ולכן הם נפוצים מאוד בשימושים רבים נוספים, כגון בתרסיסים. עוד גזים הפוגעים בשכבת האוזון, הם גזים תעשייתיים נוספים, כגון הלונים, המשמשים לכיבוי שריפות, מתיל ברומייד, המשמש לחיטוי קרקע בחקלאות, וחומרים נוספים.

פראונים נפלטים אל האוויר, ואט אט הם מטפסים אל הסטרטוספרה. התהליך אורך שנים, הם נישאים ומוסעים ברוחות ובמערבולות ומצטברים לכמויות ניכרות. באזורים מסוימים בסטרטוספרה נמצאו ריכוזים גבוהים של הפראונים, אך הריכוז גדול במיוחד מעל הקוטב הדרומי.

בהשפעת קרינת השמש הפראונים מתפרקים ומשחררים לאוויר כמויות גדולות של היסודות כלור ופלואור - שהם זוללי אוזון מובהקים, המשמידים במהירות את שכבת האוזון. הפגיעה באוזון קשה יותר בקוטב הדרומי מכיוון שבקור העז, השורר בקוטב הדרומי, תהליכי ההתפרקות של הפראונים והרס האוזון יעילים יותר.

בניסיון לפתור את הבעיה נחתמו אמנות בינלאומיות, ונחקקו חוקים, שאוסרים להשתמש במוצרים המכילים את התרכובות האלה והוחלט להפסיק את הייצור והפליטה לאוויר של הפראונים המזיקים.

עשרות מוצרים נושאים כיום את התווית שרואים בה שמים בהירים ושמש זורחת ואת הכותרת "ידידותי לאוזון" (
Ozone friendly). התווית מסמלת, שהמוצרים הנושאים אותה אינם מכילים פראונים מסוכנים.

אם נקפיד לשמור על התקנות הבינלאומיות יש תקווה ששכבת האוזון תתאושש לקראת שנת 2050, ותשוב לגודלה הרגיל ואנו נמשיך לקבל ממנה את מלוא ההגנה שהיא מסוגלת לספק לנו.1. האוזון והקוטב הדרומי
אורן (21.07.2008)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | זיהום אוויר | התחממות כדור הארץ | פסולת | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: פגיעה בשכבת האוזון, מהו החור באוזון