ממה נובע גשם חומצי וכיצד הוא מזיק

גשם חומצי - אל לנו להאשים את הגשם!

גשם חומצי הוא אחת הבעיות הסביבתיות החמורות ביותר בעולם, במיוחד באירופה ובצפון אמריקה. כשגשם רגיל עובר דרך אוויר מזוהם, החומרים המזהמים מתמוססים בטיפות המים, והגשם הופך להיות גשם חומצי.

המונח גשם חומצי כולל גם שלג, טל וערפל ונכללים בו גם חומרים יבשים, כגון חלקיקים חומציים ואף גזים חומציים.

פגיעתו של גשם חומצי היא רעה. הוא פוגע בעצים, מחמיץ את מי האגמים ואת מקווי המים המתוקים ופוגע בשרשרת המזון בהם. גשם חומצי פוגע במבנים מעשי ידי אדם ומשחית פסלים, המוצבים בחוץ.

גשם רגיל הוא חומצי מעט, בהשפעת הפחמן הדו-חמצני שבאוויר, הנמס בטיפות המים, אך בעשורים האחרונים הפך הגשם באזורים מתועשים בעולם לחומצי מאוד - עד פי 100 % מגשם רגיל. הסיבה העיקרית להיווצרות גשם חומצי היא זיהום אוויר.

במדינות המתועשות כמויות עצומות של גופרית דו חמצנית ותחמוצות חנקן נפלטות לאוויר בכל שנה. הגזים האלה מתמוססים במי הגשם ויוצרים בהם חומצות.
גשם חומצי וחלקיקים חומציים גורמים לבליה של מתכות ומשחיתים צבע ואבן. התוצאה היא פגיעה בבניינים, במכוניות, בגשרים ובפסלים.

בדרך כלל, הגשם החומצי דומה במגע ובטעם לגשם רגיל. אין כל סכנה בטיול כשיורד גשם חומצי, או אף בטבילה באגם חומצי, אך, מזהמי האוויר, הגורמים לגשם החומצי, גפרית דו-חמצנית ותחמוצות חנקן, הם המסוכנים לבריאות האדם.

הסכנה בהם היא שהם נספחים לחלקיקים באוויר, נשאפים לריאות ועלולים לגרום מחלות ריאה, כגון ברונכיטיס, ואסתמה, או להחמיר את המחלות האלה אצל החולים בהן.
גשם חומצי, היורד ביערות, פוגע ישירות בעצים, מרעיל את קרקע היער ומפחית את עמידות העצים למחלות, למזיקים ולפגעי מזג האוויר.

השפעת גשם חומצי על הסביבה חזקה במיוחד באגמים, נהרות, ביצות וכדומה. המים החומציים נשטפים אל מקווי המים מהכבישים, מהיערות ומהשדות, או שהגשם החומצי יורד ישירות עליהם.

חלק מבעלי-חיים, החיים בסביבה הלחה, כמו מינים מסוימים של דגים, של רכיכות ושל חרקי מים, רגישים יותר לחומציות המים, והם מתים או נפגעים. כתוצאה מכך כל בעלי-החיים, הקשורים למערכת האקולוגית, נפגעים, העופות, הניזונים מהדגים, הצפרדעים, הניזונות מחרקי המים ועוד.

רק לעתים רחוקות מידת החומציות של הגשם בארץ מגיעה לרמות מזיקות. הסיבה היא הירידה המשמעותית בכמות הגפרית הדו-חמצנית שבאוויר, כתוצאה מהשימוש הגובר בדלק דל-גפרית בתחנות הכוח המייצרות חשמל, ובבתי הזיקוק.

אולם גם אילו היה הגשם בישראל חומצי יותר, הנזק היה קטן מזה שבאזורים אחרים מכיוון שהאדמות והמים במקווי המים בארץ עשירים בגיר, הגורם להם להיות בסיסיים. הבסיסיות של האדמה ושל המים במקווי המים מנטרלת את החומציות של הגשם.1. לדעתי
מאי חסוי (17.11.2008)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | זיהום מים | זיהום הים | פסולת | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: נזקי גשם חומצי, גשם מזוהם ומזהם