בנייה ירוקה למען איכות הסביבה שלנו!

בית ירוק, כך נהוג לכנות כיום בית שנבנה, מתופעל ומתנהל באופן שאינו פוגע בסביבה בה הוא ממוקם, הכל בראייה מודרנית למען שמירה על איכות הסביבה שבה אנו חיים.

אם נחדד את הנקודה מעט יותר נוכל לומר שהבית הירוק יודע לצרוך את משאבי הטבע באופן ידידותי, שומר על עקרונות המחזור ואיכות הסביבה ומתוכנן כך שהאנרגיה הנדרשת לתפעולו תקטן כמה שניתן ותגיע ממקורות פחות פוגעניים.

למעשה עוד בטרם נכנסים בפועל להתגורר בבית הירוק כבר נוהגים בו על פי התפיסה הכללית של הבנייה הירוקה, זו שחורטת על דגלה לא רק חסכון באנרגיה ושימוש בחומרים ממוחזרים אלא גם תהליכי בנייה ואפילו עובדים באתר הבנייה שמחויבים לעקרונות הירוקים.

המונח בנייה ירוקה הוא כמובן שם כללי לכל הקשור לבנייה שאינה מתבצעת בדרך הרגילה, הקונבנציונלית, בה נהגו לבנות במשך מאות שנים בארץ ובמקומות רבים ושונים בעולם. עם התפתחות התודעה לגבי הדרך בה אנו בני האדם מתנהלים ועם השינויים הגדולים שאנו מנסים לקיים כדי לפגוע כמה שפחות בכדור הארץ, הגיע תורה גם של הבנייה הירוקה.

למה ולמה לדבר ולבנות ירוק?

הבנייה הירוקה היא לא ממש המצאה ישראלית. למעשה במקומות מסויימים בעולם יש עדויות לבנייה ירוקה כבר די הרבה שנים אך המגמה הכללית והמעבר לבנייה מהסוג הזה היא החידוש האמיתי. ככל הנראה הגענו לנקודה בה אנו מבינים כי המשך התנהלות החיים המודרניים כפי שהם מתקיימים כעת לא תשאיר הרבה תקווה לדורות הבאים וכי יש לבצע שינוי מהותי ומהיר. בנייה ירוקה Green building

מעבר לבנייה ירוקה מועיל לא רק לאדם הפרטי אלא גם למדינה בכלל. ככל שהבנייה תהיה ירוקה יותר כך התלות של האדם בסביבה שלו ובמשאבי המדינה תקטן באופן משמעותי, משירותי תחזוקה ועד שירותי בריאות.

רוב הסיכויים שככל שיחלוף הזמן נהיה עדים לעוד ועוד פרויקטים הנבנים באופן ירוק.

המתנגדים היחידים שעשויים להתקומם הם חברות הבנייה או חומרי הבנייה שעשויים להינזק כלכלית.

העקרונות הירוקים בבנייה Green building

עקרונות הבנייה הירוקה הינם רבים. המרכזיים והבולטים שביניהם הם בעיקר היכולת לנצל ניצול מרבי את האנרגיה הטבעית שסביבנו כמו אנרגית השמש למשל ולעומת זאת ניצול מינימאלי של אנרגיה שאינה טבעית כמו חשמל לדוגמא.

כמו כן מחזור תדיר של כל החומרים הקיימים ברשותנו ושימוש חוזר בהם עד כמה שניתן, כולל מים באמצעות התקנת מערות התפלה וכדומה. ומלבד אלו גם רכישה של חומרים ממוחזרים כחלק מתהליך המחזור העקרוני. בנוסף, בחירת אנשי מקצוע הפועלים על פי עקרונות השיטה, המבינים את היתרונות שלה ואת חשיבותה ויצירת סביבה בריאה ככל שניתן וחסכון גדול באמצעות תכנון נכון של שטח הבית, כיווני הבנייה וכדומה.

איך בונים ירוק?

בנייה ירוקה מתחילה כבר בשלב התכנון. אדם שרכש קרקע ומעוניין לבנות עליו את ביתו מוזמן לעבוד מול אנשי מקצוע שהתמחותם בנייה ירוקה. כבר בשלב הראשוני יוכלו אלו לתכנן עבורו מבנה המנצל לטובתו את הטבע בסביבת מגוריו, למשל, מיקום פתחי הבית והחלונות סביב יתוכנן באופן המנצל את אור היום מקסימלית וכן את כיווני האוויר או הרוח.

לא רק התכנון הפנימי חשוב אלא גם החיצוני, תכנון נכון של חצר הבית תוכל לסייע בשלב מאוחר יותר להעברת מים להשקיה ולמטרות אחרות.

במהלך התכנון יתחשבו גם בטבלת השמש שתסייע למקם את האנרגיה הסולרית שתותקן בהמשך למען חסכון מרבי בחשמל. כמו כן יתחשבו גם בטמפרטורות השונות של מקום המגורים, אלו יכריעו בנושא הפתח הקדמי או החיצוני וגם במידת הבידוד בקירות ובנפחים השונים בחללים הפנימיים בבית, כל אלו על מנת לדאוג לכך שבעתיד יידרש מינימום צורך בחימום או קירור מסיבי של חלל הבית.

בשלב הבנייה עצמה יתקיימו עקרונות הבנייה הירוקה על כל פרט ופרט בשלד הבית עצמו. את היסודות ישלבו עם בידוד תרמי ייחודי שמקטין את הקור בחורף ואת החום בקיץ. את הבידוד יתקינו גם בקומות המרתף ובקירות הפנימיים ולא רק באלו החיצוניים המקיפים את השלד. מקסימום בידוד משמעותו מינימום הוצאות על וויסות טמפרטורה.

חומרי הגלם שישמשו את הבנאים יהיו חומרים בריאים ככל שניתן. שימוש בזכוכית שאינה נשברת בקלות ושומרת על איטום מסיבי למשל המונע קור, שימוש בחומרים ממוחזרים כמו עץ, ניילון ואחרים.
צבעי הקיר והרהיטים השונים אותם משלבים בבית יכולים להיות עשויים מחומרים טבעיים המונעים עובש וטחב. כמו הצבעים גם יתר החומרים המשתלבים בבנייה, במידה ויש אלטרנטיבה טבעית היא תועדף על פני כל אחת אחרת.

מערכת המים במבנה תפעל באופן המאפשר קליטת נוזלים לאורך כל השנה מנקודות המים השונות בבית כמו ברזי חדרי האמבטיה או המטבח. המים יועברו אל מיכל המחובר אל מסננים המיועדים לכך ויעביר את המים תהליך שיאפשר לעשות בהם שימוש נוסף, מים אלו המכונים מים אפורים לא ילכו לאיבוד אלא ישמשו בתפקידים אחרים, השקיה, ניקיון וכדומה.

מערכת החשמל תפעל במקביל גם באמצעות אנרגיה סולרית לחימום מים למשל וגם באמצעות המערכת הרגילה. כמו כן יותקנו בבית גופי תאורה החוסכים אנרגיה.

עוברים לגור בבית ירוק

לאחר שהבית עומד על תלו והמשפחה כולה נהנית מהשהות בו נותר רק להמשיך ולשמור על העקרונות הירוקים. לחסוך באנרגיה, למחזר באופן מקסימאלי ולהשתמש בחומרים ממוחזרים, לבזבז פחות מים ולשמור על איכות הסביבה.

הרי בסופו של יום לא די בכך שאנחנו מרכזים את הפסולת שלנו בשלוש ערימות שונות וניגשים למתקן המחזור. משפחה שחיה חיים ירוקים ומחויבת לשמירה על עקרונות איכות הסביבה ושמירה על כדור הארץ אינם מסתפקת בכך, אלא מקיימת חיים ירוקים מתוך הבנה שאלו חיים בריאים ונכונים יותר.

הבית שהוא לב לבה של כל משפחה יכול וכדאי שיתנהל על פי התפיסה הזו, אם כך מדוע לא ללכת עוד כמה צעדים אחורה וגם לבנות אותו באופן ירוק. בנייה ירוקה מתוך אמונה כי שמירה על הסביבה הפרטית והציבורית תועיל לנו לאין שיעור.

יש לכם שאלות הארות או הערות על בנייה ירוקה? פנו אלינו!


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- אתיקה סביבתית
- פיתוח בר קיימאעיניים ירוקות על מיחזור פסולת | החיים בראי הזיהום | תיירות אקולוגית | יהדות ואיכות הסביבה | טיפול בחומרים מסוכנים | מפת האתר
בנייה ירוקה Green building למען איכות הסביבה שלנו