אקולוגיה - מדע הסביבה

מדע האקולוגיה הוא המחקר המדעי של היחסים שיצורים חיים מקיימים בינם לבין עצמם ובינם לבין הסביבה. חוקרים אקולוגיים עסוקים בסדר, תפוצה, כמות, מספר ומצבים משתנים של אורגניזמים כשהם נמצאים במערכת האקולוגית ומחוצה לה.

מערכות אקולוגיות הן מערכות הירארכיות של פרטים המהווים יחד קהילה. הן נשמרות בזכות הגיוון הביולוגי (Biodiversity) הגדול שבתוכן.

הגיוון הוא הטווח הרחב של החיים והתהליכים שעוברים עליהם, כולל גנים, זנים שונים ומערכות אקולוגיות היוצרות יחד מארגים שונים שמתארים את מורכבות החיים על פני האדמה.

ההיסטוריה של מדע האקולוגיה אקולוגיה

מדע האקולוגיה הוא תת דיסציפלינה של הביולוגיה, חקר החיים.

המושג אקולוגיה הוטבע בשנת 1886 על ידי המדען הגרמני ארנסט הקל (1919- 1834).

העניין בחקר החיים מתועד עד ליוון העתיקה, אז פילוסופים כגון היפוקרטס ואריסטו החלו לתעד את האבחנות שלהם לגבי ההיסטוריה הטבעית של צמחים ובעלי חיים.

אקולוגיה מודרנית הסתעפה מהיסטוריה טבעית והבשילה לכדי מדע תקף יותר בשנת 1859, אבן פינה משמעותית בתיאוריה אקולוגית מודרנית.

למרות הדעה הרווחת, המושג אקולוגיה אינו שם נרדף לסביבה. הסביבה היא רק נדבך אחד בגוף הידע והמחקר העצומים של האקולוגיה.

הוא קרוב דווקא לפיזיולוגיה ביולוגיה אבולוציונית, גנטיקה ואתולוגיה. ההבנה כיצד גיוון ביולוגי משפיע על תפקוד אקולוגי היא תחום מוקד חשוב בלימודי אקולוגיה.

תיירות אקולוגית - צימרים אקולוגיים בישראל

תחומי המחקר

ישנם כמה תחומים מרכזיים אשר סביבם נעה האקולוגיה: תהליכי חיים והתאמות; תפוצה ועושר של אורגניזמים; תנועת החומר והאנרגיה דרך קהיליות חיות; ההתפתחות העוקבת של מערכות אקולוגיות; והעושר והתפוצה של הגיוון הביולוגי בהקשר של הסביבה. אקולוגיה עוסקת בתחומים שונים, ביניהם גם תחומי ממדעי החברה.

אקולוגיה וסביבה

אחד התחומים בהם האקולוגיה עוסקת שקשורים קשר הדוק לסביבה, הוא האקולוגיה של המערכות האקולוגיות. מערכות אקולוגיות הן סביבות מחייה היוצרות שלם אינטגרטיבי ומערכת שיש לה גם מנגנונים פיזיים וגם ביולוגיים.

הרעיון שמונח בבסיס המערכת הוא שבתוכה ישנם קשרים בלתי ניתנים להתרה אשר קושרים אורגניזמים למרכיבים הפיזיים והביולוגיים של הסביבה אשר אליה הסתגלו.

מערכות אקולוגיות הן מערכות הסתגלותיות מורכבות בהן האינטראקציה של תהליכי החיים ממשיכה מדפוסים שמארגנים את עצמם לאורך סולמות שונים של מרחב וזמן.

ישנן מערכות אקולוגיות בים, ביבשה ובאוויר, וכל אחת מהן שונה מהשנייה בגלל טבעה המיוחד של כל סביבה והרכיבים הפיזיים שמעצבים את הגיוון הביולוגי בתוכם.

אחת הדוגמאות לכך היא מה שקרוי באופן פופולארי "שרשרת המזון". שרשרת זו היא למעשה אינה שרשרת אחת ארוכה, אלא רשת של מזון: צמחים קולטים אנרגיה סולארית וממירים אותה לקשרים ביו-מולקולאריים של סוכרים פשוטים בתהליך שנקרא פוטוסינתזה.

אנרגית המזון הזו מועברת באמצעות סדרה של אורגניזמים, החל מאלה הניזונים מצמחים ונאכלים בעצמם וכלה בטורפיהם.

אנרגיית ביומסה - חומר אורגני, לחצו לכל המידע

ישנן שרשראות כאלו שמובילות מהקטן והחלש ביותר לחזק ביותר באותה השרשרת, זה שאוכל את כל היצורים שמתחתיו. יחד כל השרשראות האלו יוצרות רשת מורכבת, שמסבירה כיצד זורמת האנרגיה והחומרים המזינים.

הקשר בין האקולוגיה לאיכות הסביבה הוא אולי לא בלתי נפרד כפי שניתן היה לחשוב, אך הוא בהחלט משמעותי.

אחד הדברים שמדע האקולוגיה הופך אותנו למודעים אליו הוא עד כמה הכול קשור זה בזה: הצמחים, החרקים, הציפורים, הזוחלים והיונקים שחיים במערכת אקולוגית מסוימת ממלאים כל אחד תפקיד.

תפקיד זה הוא לשרוד ולהיאכל, ובכך לסייע לשרידותם של היצורים האחרים שחיים באותה המערכת. כשאחד מהיצורים האלה נכחד, הוא מעמיד בסכנה את כל בעלי החיים האחרים שסביבו, משום שקיומם תלוי אחד בשני.

אם ניקח לדוגמה מערכת אקולוגית באזור אחד נוכל לראות כי היא איננה מבודדת מסביבתה. קיימים בה יצורם רבים, לרוב כאלה שאנו אפילו לא מודעים אליהם משום שהם מיקרוסקופיים.

אתיקה סביבתית - אחריות סביבתית ואיכות הסביבה

שיווי משקל אקולוגי

כשכורתים יערות משנים את שיווי המשקל הנחוץ כל כך לשרידותם של היצורים הקטנים, אשר חלקם רגישים אפילו לשינויי אקלים קטנים ביותר הנגרמים מחשיפה לשמש בעקבות הידללות בסבך היער ובאחוזי הלחות על האדמה.

למרות זעירותם יש להם משמעות עצומה בשימור סביבתם - הם מסייעים לפירוק של החומרים האורגנים שסביבם, ובכך תורמים לאדמה ולבעלי החיים האחרים.

שינוי בשיווי המשקל הזה יכול בהכרח להוביל לעצירה בגידול הצמחים ומכאן בבעלי החיים הניזונים מהם, המשמשים מזון לבעלי חיים טורפים.
  
כדי שניתן יהיה להבין עד כמה קיימת סכנה למערכת אקולוגית, אחד הדברים בהם עוסקת האקולוגיה הוא בהבנה מהם בעלי החיים המשמעותיים ביותר לקיומה והישרדותה של מערכת אקולוגית מסוימת, ושימורם. בעלי חיים אלה נקראים זני מפתח, והם הזנים שמחוברים באופן בלתי פרופורציונאלי לכמה שיותר זנים ברשת המזון.

הם נמצאים במקומות אסטרטגיים בהירארכיית המזון ובכך תומכים ומחזיקים קהילות שלמות. מכאן שהיכחדותם מעמידה בסכנה קהילות שלמות. דוגמה לכך היא ציד לוטרות ים, אשר הובילה כנראה להיכחדותה של פרת הים.

אך היווצרות חורים שלמים במערכות אקולוגיות איננה דבר משמעותי אך ורק לאוהבי החיות או לביולוגים. יש לה השלכה ישירה על חיי בני האדם, וזו אחת ההבנות המרכזיות אליה הגיעו בני האדם במרוצת העשורים האחרונים.

החיים בראי הזיהום - מה יהיה בעתיד?

אמנם כדור הארץ שופע באינספור סוגים של מזון, אך הכחדתם תוביל להתדרדרות בשיווי המשקל האקולוגי. הדברים קשורים אחד לשני ברשת מסובכת ומורכבת שעדיין לא עמדנו לגמרי על קנקנה.

אל לנו לחשוב ש"פיצחנו" את הנוסחה שתאפשר לנו לעשות הכול באופן מלאכותי. למעשה, אחד הדברים אותם מדע האקולוגיה מגלה הוא שאין דרך "לפצח" את הנוסחה של הטבע.

המורכבות שלו, יכולת השיקום והפיצוי שלו הן מורכבות מדי לחיקוי, והסטתן לכיוונים שונים עלולה שלא להיטיב עם בני האדם לטווח הרחוק.

אנו נוטים לראות את העולם ככור מחצבתנו, אך משאבים טבעיים סופם להיגמר אם לא ניתנת להם ההזדמנות לצמוח מחדש ולהשתקם באופן כמה שיותר טבעי.

יש לכם שאלות, הארות או הערות על אקולוגיה? פנו אלינו!

מהם מקורות אנרגיה מתכלים? לחצו לקריאה


כלכלה אקולוגית Ecological Economics למען איכות הסביבה

כל מה שצריך וחשוב שכולנו נדע על כלכלה אקולוגית - משמעות המושג שנועד להבטיח לכולנו חיים טובים בסביבה נקיה ואיכותית יותר...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול בחומרים מסוכנים
- בנייה ירוקה
- מיחזור פסולתמקורות רעש סביבתי | פסיכומטרי ירוק | יהדות ואיכות הסביבה | זיהום אוויר | זיהום מים | זיהום ים | זיהום מפרץ אילת | מפת האתר
אקולוגיה למען איכות הסביבה שלנו