התחממות גלובלית - אסונות טבע

אסונות טבע - הוריקן

התחממות כדור הארץ גורמת לחימום פני המים באוקיינוסים. הוריקנים הם סופות ענק שנוצרות באטמוספרה החמה והלחה שמעל האוקיינוסים הטרופיים. סופת הוריקן נוצרת כשמצבור של ענני סערה יוצר אזור של לחץ נמוך, והוא שואב לתוכו אוויר ואדי מים מן הסביבה.

כאשר סופת הוריקן מגיעה אל החוף, גלי גאות עצומים מתנפצים אל החוף וגשמים עזים יורדים מענני הסערה. גשמים אלה יכולים לגרום להצפות ולשיטפונות תוך זמן קצר מאוד.

כאשר מרכז הסופה מגיע אל היבשה, הרוחות מתחילות להיחלש, משום שאספקת אדי המים מהאוקיינוס, לסופה נפסקת. גם עוצמת החיכוך החזקה עם פני היבשה מאטה את התקדמות הסופה. העננים ממטירים את כל הגשם שאגרו, ותוך יום יומיים סופת ההוריקן מתפוגגת ונעלמת.

מכיוון שהוריקנים נוצרים מעיבוי של אדי מים מעל פני האוקיינוס החם, ככל שתגדל ההתחממות של האוקיינוס, ייווצרו יותר ענני סערה, ויהיו יותר סופות הוריקן. אדי מים מעל האוקיינוס הן הדלק המזין את הסופה, ולכן פני אוקיינוס חמים יותר ייצרו יותר אדי מים, ואלה יעצימו עוד יותר את סופות ההוריקן.

ככל שתתארך התקופה, אשר פני המים חמים בה יותר מ-25 מעלות צלזיוס, כך תתמשך תקופת ההוריקנים בכל שנה. ואכן, בשנים האחרונות אנו רואים עלייה במספר סופות ההוריקן באוקיינוס האטלנטי ובעוצמתן.

אסונות טבע - המסת קרחונים ועליית מפלס פני הים

 

עליית גובה פני הים עלולה לגרום להצפת אזורי החופים והיא מושפעת מהתחממות המים באוקיינוסים ומהפשרת הקרח בקוטב הצפוני והדרומי. התחממות כדור הארץ גורמת להתחממות האוקיינוסים ולהתחממות האוקיינוסים יש השפעה על עליית גובה פני הים מכיוון שהמים החמים מתפשטים וגורמים לנפח מי האוקיינוסים לגדול וכתוצאה מכך פני הים עולים ועלולים להציף אזורי חוף רבים.

התחממות כדור הארץ גורמת גם להמסת הקרח בקוטב הצפוני והדרומי. אם כל כמות הקרח בקוטב הצפוני והדרומי תימס היא תזרום אל האוקיינוסים ונפח מי האוקיינוסים יגדל ויגרום לגובה פני הים לעלות ולהציף אזורי חוף רבים שמיושבים במיליוני בני אדם החיים בהם. ‏

במאה העשרים ‏עלו פני הים בשיעור של 1–2 ‏מ"מ בכל שנה. התחזיות צופות כי עד שנת 2100 ‏יעלו פני הים בשיעור של 10–90 ס"מ ואם התחזית הזאת אכן תתממש אזורים מיושבים יוצפו ויגרם הרס של מערכות מים עיליים ושל מי התהום.

כיום אפשר לראות שקרחונים, שנמצאים על כדור הארץ מאז תקופת הקרח האחרונה, נמסים ונעלמים במאה השנים האחרונות וגורמים לכך שבתי הגידול של בעלי חיים ומזונם נעלמים ובעלי חיים אלה מתקשים מאוד להמשיך במסלול חייהם הרגיל ונמצאים בסכנת הכחדה.

אסונות טבע - שיטפונות והצפות

 

השיטפונות נגרמים בגלל סופות, רעידות אדמה, ועלייה של נהרות על גדותיהם. הבניינים, המדרכות והכבישים אוטמים את הקרקע ומונעים מן המים לחלחל לקרקע וכך הם מגבירים את זרימת המים על פני השטח. כמו כן כשהצמחייה מעטה מדי היא אינה תורמת להאטת זרימת המים.

שיטפונות והצפות גרמו למותם של אלפים
ולהכחדה של מקומות יישוב שלמים בעיקר במדינות המתפתחות. במדינות העניות השיטפונות וההצפות עלולות להשמיד שדות שלמים עם יבולים ולגרום לתקופות ארוכות של רעב.

מי ההצפה העומדים הם מקור להתפתחות של מחלות, ולכן חשוב מאוד למנוע הצפות ולטפל בניקוז המים בהקדם האפשרי. תמונות לוויין ורדאר לחיזוי הגשם עוזרות לחזות צפי להצפות.

אסונות טבע - בצורת

 

הבצורת שהיא תוצאה של הפחתה משמעותית בכמות המשקעים ואידוי מוגבר של מים, פוגעת בכל עולם החי הזקוק למים לצורך קיומו, בצמחיה הטבעית, בבעלי החיים, באדם וביבולים שלו.

הבצורת עלולה לגרום לרעב! בשנת 2002 הייתה בצורת בכשלושים אחוזים משטחי היבשות בעולם.

במחצית מהשטחים הבצורת נבעה מעליית הטמפרטורה, אשר גרמה לעלייה ביובש
ובהתייבשות הקרקע כפי שקרה בארצות-הברית ובקנדה, במחצית השנייה של השטחים נבעה הבצורת מהפחתה במשקעים כפי שקרה באפריקה ובמזרח אסיה.

באזורים מסוימים כמו דרום-מזרח אסיה, שרפות היער, שנפוצות בהם, גורמות להפחתה בכמויות הגשם ולבצורות קשות מאוד.

ומה עם האסונות שמקורם אינו בטבע? קיראו על אסון צ'רנוביל.1. הוריקן
אלעד פריד (25.01.2009)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | התחממות כדור הארץ | זיהום אוויר | זיהום מים | אנרגיה | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מהם אסונות טבע? התחממות כדור הארץ