ההשלכות הרפואיות של חשיפה לקרינה רדיואקטיבית

באפריל 1986, בברה"מ הסגורה מאחורי מסך הברזל, התרחש האסון הרדיואקטיבי הגדול ביותר שידע העולם מאז רכש האדם את הידע לביקוע האטום.

אסון צ'רנוביל
התרחש כתוצאה מכשל בניסוי גרעיני שערכו מדעני הכור בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל.

מה התחולל באסון צ'רנוביל?

במהלך הניסוי עלתה הטמפרטורה בליבת הכור עד לכדי פריצת המעטפת שלה, מה שגרם לפיצוץ אדיר. בעקבות הפיצוץ ענן רדיואקטיבי עצום כיסה את הכור ואת האזור כולו למשך 10 ימים.

המראות מצמררים. מספיק להקיש ב-YouTube את המילה Chernobyl ואתם נחשפים למראות שאפשר לדמיין רק מתוך האלמנט החמישי של לוק בסון.

מאות אלפי תושבי האזור פונו מבתיהם, מיליוני בני אדם נחשפו לקרינה, ואלפים מתו, שנים לאחר האסון, מסרטן וממחלות אחרות. כמו כן, אחד האזורים הפורים ביותר בחלק זה של העולם ספג פגיעה אקולוגית קשה. 

קיראו על החיים בראי הזיהום.

בעקבות האסון, הכור נסגר ונאטם בשכבת בטון, אך עד היום, 25 שנים לאחר האסון, נושאים את תוצאות החשיפה לקרינה אנשים רבים.

שיעור המחלות בקרב תושבי האזור לא משאיר מקום לספק באשר להשפעה הקטלנית של האסון: לוקמיה, סרטן בלוטת התריס, סרטן הריאה, מחלות לב, מחלות מעיים ופגיעה במבנה העצם, התגלו בשכיחות גבוהה ביותר בקרב התושבים. כמו כן, לידת תינוקות בעלי מומים, תסמונת דאון, עיוורון ופיגור שכלי נמצאו אף הם בשיעור גבוה.

מהי נשורת גרעינית ומהי פגיעתה?

פיצוץ גרעיני גורם לפליטה של חומרים רדיואקטיבים לאוויר, המתעבים לכדי אבק רדיואקטיבי המתחיל לנשור אל הקרקע זמן קצר לאחר הפיצוץ. רוחות יכולות להניע את הנשורות קילומטרים רבים ממקום הפיצוץ ולזהם תוך כך שטחים נרחבים סביב מוקד הפיצוץ.

חשיפה לנשורת גרעינית גורמת למחלת קרינה, הנקראת גם 'תסמונת קרינה חריפה'. התסמינים הראשונים יהיו בחילה, הקאה, סחרחורת, שילשולים, כאבי ראש וחולשה כללית.

חשיפה לרמת קרינה בינונית תגרום לזיהומים, נשירת שיער, הקאות דמיות, צואה דמית ותסמינים נוספים.

בעוד שחשיפה לקרינה רדיואקטיבית חזקה מאוד תגרום למוות מיידי של תאים בגוף ולפגיעה מיידית באיברים, חשיפה לקרינה נמוכה יותר, תגרום נזק לתאים. התאים שניזוקו יכולים להתחדש, אך עלולים לתקן את עצמם באופן שגוי ולגרום בכך לשינוי בקוד הגנטי של התא.

מי שנחשף לרמות קרינה בריכוז נמוך עלול לחלות בסרטן שנים לאחר החשיפה, כמו כן, עלולות להיגרם בעיות פוריות ולידת תינוקות פגועים. מוטציות גנטיות עלולות להופיע בקרב בני אדם ובעלי חיים שנחשפו לקרינה, אשר עשויים לעבור לדור הבא.  

למול הכאב והנזק העצום לבני האדם ולסביבה שנגרם באסון צ'רנוביל, הידע הקיים כיום על ההשלכות הרפואיות בעקבות חשיפה לרמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית הוא תוצאה של אסונות כגון אסון צ'רנוביל, וכאן אולי חשיבותו הרבה למניעת אסון דומה בעתיד.

ידע זה, משמש בידי ארגונים סביבתיים, כגון ארגון 'גרינפיס', לקידום המאבק נגד בניית תחנות כוח וכורים גרעיניים בעולם והגברת המודעות להשלכות המזיקות, לאדם ולאיכות הסביבה, הגלומים בשימוש באנרגיה גרעינית.

כולנו תקווה שהמסקנות המתאימות הוסקו מאסון צ'רנוביל, ולא נהיה עדים לאסונות אקולוגיים שכאלה, בחיינו ובחיי ילדינו.


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- מקורות אנרגיה
- מהי התפלת מים?
- אנרגית שמש
- טיפול בחומרים מסוכנים
- רעש סביבתי
- פסולת
- מיחזורזיהום ים | זיהום מים | גשם חומצי | התחממות גלובלית | החור באוזון | אסונות טבע | איכות הסביבה | מפת האתר
מה קרה מאז האסון הרדיואקטיבי הגדול ביותר, בשנת 1986? אודות ההשלכות הרפואיות של אסון צ'רנוביל