אנרגיית השמש - מקור אנרגיה שאינו מתכלה

אנרגיית השמש - יתרונות וחסרונות

השמש מאירה לנו ומחממת אותנו. אנרגיית השמש שהופכת לאנרגיית האור ולאנרגיית החום, שאותן גופנו קולט ומרגיש, היא המקור העיקרי לאנרגיה בכדור הארץ והיא זו שמאפשרת את החיים עליו.

כל מקורות האנרגיה הנוספים, המתכלים והמתחדשים, מקורם באנרגיה של השמש.


אנרגיית השמש, שהפכה לאנרגיה כימית האצורה בצמחים, מגיעה אל גופנו במזון שאנו אוכלים ובעזרתה אנו חיים ופועלים.
את אנרגיית השמש, שנקראת אנרגיה סולרית, אפשר להפוך לאנרגיית חום ואפשר להפוך לאנרגיה חשמלית.

יבוש הכביסה על החבל, היא דוגמא פשוטה לשימוש באנרגיית החום הנוצרת מקרינת השמש. שימוש נוסף באנרגיית החום של השמש נעשה בעת חימום המים בדודי השמש.

על ידי בניה נכונה של המבנים אפשר לחסוך אנרגיה רבה. אפשר לבנות אותם כך שהם יתחממו בחורף ולא יתחממו בקיץ. אפשר גם לדאוג לכך שחום שייאגר בשעות היום ישמש לחימום הבית בשעות הלילה. אפשר להפוך את אנרגיית השמש גם לאנרגיה חשמלית.


בהרבה מחשבונים תאי השמש הם אלו שמחליפים את הסוללות כשהם ממירים את אנרגיית האור לאנרגיה
חשמלית שמשמשת להפעלת המחשבונים .ישנם גם שעונים הפועלים בעזרת אנרגיית השמש.

באזורים מבודדים שאינם מחוברים למערכת החשמל והטלפון עושים שימוש בהפקת אנרגיה מקרינת השמש, טלפונים ציבוריים פועלים שם בעזרת תאי שמש וישנן גם תחנות אוטובוס וטרמפיאדות מבודדות
שמוארות בעזרת תאי שמש.

תאי השמש נקראים תאים פוטו וולטאים, עושים בהם שימוש גם בכיסוי גגות הבתים והמפעלים כדי שיספקו את צורכי האנרגיה שלהם. השימוש במערכות אלו יעילה במיוחד באזורים מרוחקים שהעברת קווי מתח אליהם יקרה וקשה.

הפקת חשמל מאנרגיית השמש נעשית על ידי קליטת קרני השמש על ידי קולטנים המחממים גז שמועבר בצינורות מבדדים לתחנות הכוח, שם הוא מפעיל את הטורבינות לייצור חשמל.

השימוש באנרגיית השמש כרוכה בשימוש בשטחים גדולים
מאוד, שבהם מוצבים מתקנים ענקיים המשמשים לקליטת קרינת השמש. לכן אנרגיית השמש היא יקרה והשימוש בה אינו נפוץ עדיין, היא פוגעת בנוף ומצמצמת את השטחים הפתוחים, צריך לזכור שבימים מעוננים אנרגיית השמש אינה זמינה.

אך לו היינו מנצלים רק אחוז אחד משטחי המדבריות בעולם לייצור חשמל מאנרגיית השמש, היינו מקבלים כמות אנרגיה שמשתווה לכמות האנרגיה המתקבלת בכל העולם משריפת הדלק הפוסילי. משאבים רבים מושקעים במחקר ובפיתוח יצור החשמל מאנרגיית השמש.1. אנרגית השמש
אילי קלימי (12.03.2009)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | זיהום אוויר | אנרגיה | זיהום הים | אנרגיית הרוח | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: ניצולח אנרגיית השמש, אנרגיית אור, אנרגיית חום