מקור אנרגיית ירוקה - אנרגיית הרוח

אנרגיית הרוח - יתרונות וחסרונות

אנרגיית הרוח היא אוויר שנמצא בתנועה. הבדלים בלחץ האוויר הם אלו שגורמים לרוחות. השמש היא זו שיוצרת את הרוח, כי היא זו שמחממת אזורים שונים בכדור הארץ בעוצמה שונה וגורמת לכך שהאוויר הקר שבאזורים הקרים זורם לכיוון האוויר החם שבאזורים החמים.

השימוש באנרגיית הרוח הוא לא דבר חדש. השתמשנו בה כבר בעבר הרחוק להשטת ספינות מפרש, להנעת טחנות הרוח ששימשו לטחינת גרעיני החיטה, הצבעים, התבלינים, הקקאו והטבק ולשאיבת מים.

טחנות הרוח שימשו באמריקה לשאיבת מים ולאחר המצאת החשמל, הן שימשו גם לאספקת חשמל לבתים, מנוע הקיטור שהיה יעיל יותר החליף אותן במרוצת הזמן.

כיום סיבוב כנפיהן של טורבינות הרוח, מפעיל
מחולל גנרטור המפיק חשמל.  אינה מזהמת את האוויר ואינה יוצרת פסולת, אך רכישת טורבינות הרוח והקמת חוות הרוח הן יקרות מאוד ויש צורך בטורבינות רוח רבות, המתפרשות על פני שטח גדול כדי להפיק כמות מספקת של חשמל ולכן הקמת חוות הרוח פוגעת בנוף ומצמצמת את השטחים הפתוחים.

חוות הרוח גם יוצרות רעש רב בעת פעולתן ולכן אין להקים אותן בסמוך למקום ישוב. כמות אנרגיה שניתן להפיק מהרוח ומחיר אנרגיית הרוח תלויות בעצמת הרוח וזו משתנה בהתאם לעונות השנה, למזג האוויר ולאזור בו היא ממוקמת. משום כך נוהגים למקם את החוות רוח במקומות בהם נושבת רוח חזקה ויציבה במשך מספר ימים רב בשנה
.

חוות רוח עלולות להיות מלכודת מוות לעופות הנודדים. בארץ יש חוות רוח ברכס חזקה
שברמת הגולן. תחנות נוספות פועלות בקיבוץ אלוני הבשן ובמעלה הגלבוע.

חברת החשמל מתכננת הקמת שתי חוות רוח נוספות, באזור רמת סירין ממערב לכינרת ובמעלה הגלבוע במטרה לספק את צורכיהן של הערים טבריה ובית שאן.

אירופה היא המובילה בעולם בניצול אנרגיית הרוח. חוות הרוח הגדולה בעולם נמצאת בקליפורניה, יש בה יותר מ- 7000  טורבינות והיא מסוגלת לייצר מיליארד קילוואט חשמל.1. יתרונות וחסרונות
רותם לוי (01.02.2009)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | אנרגיה | זיהום אוויר | התחממות כדור הארץ | פסולת | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מקורות אנרגיה ירוקה, אנרגיית הרוח