אנרגיית ביומסה - חומר אורגני

אנרגיית ביומסה - יתרונות וחסרונות

אנרגיה מביומסה כוללת את כל החומרים האורגניים שאינם דלק פוסילי שמקורם בתהליך הפוטוסינתזה המתרחש בצמחים. למעשה ביומסה מורכבת ממה שאנו מגדירים כזבל, כגון גזם ושאריות מזון, שיירי גידולים חקלאיים, שיירי עץ, פסולת נייר, הפרשות של צאן ובקר.

בחומר הזה אצורה אנרגיה כימית, שמקורה
באנרגיית השמש שנקלטה בצמחים הירוקים. את האנרגיה הכימית הזאת, האצורה בביומסה ניתן להפוך לאנרגיית חום על ידי שרפת הביומסה.

שרפה בלתי מבוקרת של ביומסה פולטת לאוויר תחמוצות חנקן, פחמן
חד-חמצני וחלקיקים שמזהמים את האוויר לכן רצוי לטפל בה במתקנים מיוחדים שם היא נשרפת בתנאים מבוקרים כשאנרגיית החום שנפלטת ממנה מחממת מים, והקיטור שנוצר מהם משמש להנעת טורבינות ליצירת חשמל.

למרות ששרפת ביומסה מזהמת את האוויר ביומסה היא מקור אנרגיה מתחדש, מכיוון שהפסולת הזאת הרי נוצרת כל הזמן. כדאי לשים לב שאמנם תהליך הפקת האנרגיה מביומסה פולט פחמן דו-חמצני לאוויר, אך גידול הצמחים המשמשים לביומסה צורך בעצמו פחמן דו-חמצני, ומונע את הגידול בכמות הגז הזה באטמוספרה.

ביומסה שימשה כבר בעבר לצורכי הסקה ובישול ועדיין נהוג להשתמש בה בחברות פרימיטיביות, יערות שלמים נכרתו בעבר לצורך שימוש בעצים להסקה ולבישול. אפשר להשתמש בביומסה באופן ישיר על ידי השריפה שלה ואפשר גם להפיק ממנה גזים ונוזלים המשמשים כחומר דלק.

הדלקים הנוזליים שאפשר להפיק ממנה הם אתנול ומתנול. הגזים הם ביוגז מתאן. הביוגז משמש לחימום מים ולבישול, האתנול משמש מקור אנרגיה למכוניות. שריפת האתנול כמעט ולא מזהמת את האוויר, היא מזהמת את האוויר רק בשיעור של כעשרה אחוזים לעומת שרפת הדלק הפוסילי.

הביומסה הגיעה למקום רביעי באספקת אנרגיה בעולם והיא נפוצה יותר בארצות המתפתחות. בברזיל הביומסה מספקת כתשעים אחוזים מצריכת האנרגיה הכוללת לתעשייה.
הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | אנרגיה | אנרגיית הרוח | אנרגיית השמש | זיהום אוויר | פסולת | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: הפקת אנרגייה מביומסה, מהי אנרגיית הביומסה?