אנרגיה טבעית - אנרגיה גיאותרמית, אנרגיה ממפלי מים

אנרגיה טבעית - הפקת אנרגיה ממפלי מים

כשמים נופלים מגובה רב הם יוצרים תנועה שניתן לנצל אותה לצורך הפקת אנרגיה חשמלית. כבר בעבר הרחוק האדם השתמש באנרגית התנועה של המים כדי לסובב את גלגל המים. תנועת הסיבוב של הגלגל הועברה, באמצעות גלגלי שיניים, למכשירים רבים והפעילה אותם לצורך ביצוע עבודות שונות.

במרוצת הזמן מנוע הקיטור החליף את מקומן של טחנות המים. תחנת כוח המשתמשת באנרגיה של נפילת מים
כמקור אנרגיה נקראת תחנה הידרו אלקטרית. השימוש באנרגיית המים התחדש עם המצאת הטורבינה ההידראולית. את הציר של הטורבינה חברו לגנראטור חשמלי והפיקו חשמל.

כדי לנצל מפלי מים להפקת חשמל, מקימים סכרים על נהרות גדולים. מפלי המים הם מקור אנרגיה מתחדש ובלתי מזהם, והתחנות ההידרו אלקטריות קלות לתפעול ולתחזוק. חסרונן הוא שהן פוגעות בנוף ומחוללות שינויים בזרימת המים שעלולים לפגוע בבתי הגידול של החי והצומח.

אנרגיה המופקת ממפלי מים היא מקור האנרגיה המתחדש הגדול בעולם. סין היא המדינה המובילה בעולם באספקת אנרגיה באמצעות מפלי מים והיא מספקת רבע מכלל צריכת החשמל שלה מאנרגיית המים.

נורבגיה מספקת 99 אחוזים, ניו-זילנד 75 אחוזים, אנרגית המים מספקת במדינות המתפתחות 50 אחוזים מכלל צריכת החשמל ובארצות הברית 10 אחוזים.

הפקת אנרגיה ממפלי מים דורשת שיתוף פעולה בין המדינות השונות הנהנות מאותו הנהר. פנחס רוטנברג,
הקים תחנה הידרו אלקטרית בנהריים שהשתמשה במי נהרות הירמוך והירדן לצורך הפקת אנרגיה חשמלית.

פרויקט תעלת הימים אמור לנצל את הפרשי הגובה בין הים התיכון לים המלח לצורך הפקת אנרגיה
חשמלית.

אנרגיה טבעית - אנרגיה גיאותרמית

אנרגיה גיאותרמית היא אנרגיית חום שמורה, שמקורה בתהליכים המתרחשים בליבת כדור הארץ. אנרגיה גיאותרמית מגיעה לידי ביטוי בזמן של התפרצויות הר געש. ניתן להפיק אותה במספר מקומות קטן בעולם.

בקרום כדור הארץ יש מאגרים תת קרקעיים של קיטור יבש, קיטור לח ומים חמים. קודחים אל המאגרים הללו ומשתמשים בקיטור ובמים החמים לצרכים שונים. משתמשים במים החמים לחימום בתים ומיתקנים ומשתמשים בקיטור ליצירת חשמל.

קצב התחדשות המאגרים הוא איטי. התרוקנות המאגרים יכולה לפגוע ביציבות הקרקע. חומרים המומסים במים ובקיטור יכולים לגרום לזיהום הסביבה.

21 מדינות בעולם מייצרות חשמל ממקורות גיאותרמיים, כאחוז אחד מצריכת החשמל בעולם בשנה. המובילות בעולם בשימוש עם אנרגיה גיאותרמית הן ארה"ב, הפיליפינים ומקסיקו.1. למה?
שירה בלום (10.02.2010)

הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישוריםאיכות הסביבה | אנרגיה | אנרגיית ביומסה | אנרגיית הרוח | אנרגיית השמש | מקורות אנרגיה מתכלים | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מקורות אנרגיה טבעיים, אנרגיה גיאותרמית, הפקת אנרגיה ממפלי מים