הכל אודות אנרגיה

אנרגיה וזיהום העולם

אנרגיה היא מלת המפתח בכל נושא זהום כדור הארץ. הצורך שלנו להפיק אנרגיה לצורך הפעלת המכונות הוא זה שהוביל אותנו לחיי הקדמה שממנה אנו נהנים היום שתוצאת הלוואי שלהם היא סביבה מזוהמת.

בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: "ראה מעשי כמה נאין ומשובחין הן, וכל מה שבראתי, בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל, אין מי שיתקן אחריך".

וממש כמו שאלוהים צפה שעלול לקרה, האדם אכן חולל מהפכה גדולה בעולם כשהוא גילה את היכולת שלו לנצל לצרכיו את מקורות האנרגיה שבטבע. בתחילה גילינו את האש וזו הייתה הצורה הראשונה של אנרגיה שלמדנו לנצל.

במרוצת הזמן למדנו לנצל את הרוח כדי להניע את הספינות ואת תחנות הרוח. המפנה הגדול חל בתקופת המהפכה התעשייתית כשהשתמשנו לראשונה עם מכונת הקיטור שהפחם היה חומר הדלק שלה, והיא הפעילה בעזרתו את המכונות השונות.

בשלב הזה יכולנו כבר להחליף את עבודת האדם ועבודת הבהמה במכונה ולהפיק ממנה מוצרים בקנה מידה תעשייתי. המכונה היא למעשה עבד האנרגיה של העת החדשה. במרוצת הזמן הנפט גם הוא נכנס לתמונה ובמידה מסוימת החליף את הפחם, ולבסוף למדנו להפיק אנרגיה גם מביקוע גרעין האורניום מה שהוביל אותנו, בין היתר, לפתח את הפצצה הגרעינית.

התקדמות האדם לאורך ההיסטוריה אכן מרשימה מאוד, אך לרוע המזל היא עולה לנו במחיר של זיהום כדור הארץ והפרת האיזון העדין שלו. הזיהום שמסכן כל כך את שלום כדור הארץ הוא תוצר הלוואי של שריפת הדלקים הפוסיליים שנעשית לצורך הפקת האנרגיה הדרושה לנו להנעת המכונות.

תוצרי הפירוק של שרפה זו הם אלו שמזהמים את הסביבה. אז כמו שאפשר לראות מילת המפתח בנושא זיהום הסביבה היא: אנרגיה.

אנו זקוקים למקורות אנרגיה כדי לקיים את אורח החיים המודרני. כלי הרכב, תחנות הכוח ומפעלי התעשייה, הם כולם מכונות שזקוקות לאנרגיה כדי לפעול, ממש כשם שאנחנו ובעלי החיים האחרים זקוקים לאנרגיה כדי לפעול.

אנו מפיקים אנרגיה בגופנו מן המזון שאנחנו אוכלים. בצמחים המשמשים לנו כמזון אצורה אנרגיה כימית שמשמשת אותנו לכל פעילויות החיים שלנו. את האנרגיה הזאת אנו מפיקים על ידי שריפת הפחמימות עם החמצן שאנו נושמים. הצמחים יוצרים בגופם את הפחמימות בעזרת המים, הפחמן הדו חמצני שבאוויר ואור השמש בתהליך הפוטוסינתזה.

הפוטוסינתזה היא תהליך של המרת אנרגיה: הצמחים הירוקים מסוגלים בתהליך הפוטוסינתזה להמיר את אנרגיית האור לאנרגיה כימית ולאגור אותה בתרכובות האורגניות שהם מייצרים. תוצר הלוואי של פעילות זו הוא החמצן שאנו נושמים.

לצורך הפקת האנרגיה הדרושה לקיומנו, אנחנו קולטים חמצן אל גופנו ושורפים בעזרתו את התרכובות האורגניות שקיבלנו מהצמחים בזמן אכילתם, משחררים מהן את האנרגיה הכימית שאצורה בהם ומשתמשים בה, ופולטים מן הגוף את הפחמן הדו חמצני שנוצר בעקבות השרפה הזאת.

מסתבר שגם אנחנו כמו המכונות מזהמים את כדור הארץ לצורך הפקת האנרגיה הנדרשת לנו לביצוע הפעילות שלנו, אנו מזהמים את כדור הארץ בתהליך הנשימה שלנו. אלא שבטבע הפחמן הדו חמצני הנפלט מעולם החי בתהליך הנשימה, אינו נחשב לזיהום אלא לחומר גלם שנקלט מיד על ידי הצמחים המשתמשים בו בתהליך הפוטוסינתזה ליצירת הפחמימות והחמצן שמהם אנו שוב נפיק אנרגיה מאוחר יותר.

כפי שאפשר לראות הטבע בנוי כמו מכונה אחת גדולה ומאורגנת היטב, שבה לכל דבר יש תפקיד. דבר לא קורה במקרה ודבר לא הולך לאיבוד, תוצרי הפירוק של דבר אחד, הם אינם פסולת מיותרת אלא חומרי הבניין של דבר אחר. הבעיה של הזיהום נוצרה ברגע שהאדם התערב בטבע והפר את האיזון העדין שלו.

תוצרי הפירוק המזהמים הנוצרים משרפת מקורות האנרגיה המתכלים על ידי המכונות, אינם נקלטים במכונות מסוג אחר היודעות לקלוט אותם ולהפוך אותם בעזרת השמש והמים למקורות אנרגיה חדשים המוכנים לשימוש נוסף.

אילו מכונות כאלו היו בנמצא  אפשר היה לומר שהאדם הצליח לחקות את הטבע וליצור מכונה שפועלת באופן מושלם ואינה מזהמת את העולם, כפי שהוא עצמו חלק ממכונה כזו. אך האדם הצליח רק ליצור מכונות ששורפות חומרי דלק לצורך יצירת אנרגיה ומזהמות את הסביבה ולא הצליח ליצור מכונות שישתמשו בחומרי הזיהום ליצירת מקורות אנרגיה חדשים.

האדם לא הצליח ליצור מכונות שיפעלו בשיתוף פעולה הרמוני כפי שעולם הצומח פועל בשיתוף פעולה הרמוני עם העולם החי. פה נמצא ההבדל בין פעילותו של האדם בטבע לבין פעילותו של הטבע עצמו. הטבע יודע למחזר את עצמו כל הזמן ואילו ניסיונות המחזור של האדם גם הם עצמם כרוכים בזיהום הסביבה.

אולם השימוש באנרגיה על ידי האדם אינו חייב לגרום לזיהום הסביבה. ישנה אפשרות להשתמש במקורות אנרגיה חלופיים, שהשימוש בהם אינו מזהם את הסביבה.

מקורות אנרגיה ירוקה

מקורות האנרגיה, שאנו משתמשים בהם, מתחלקים לשתי קבוצות: מקורות אנרגיה מתכלים ומקורות אנרגיה מתחדשים. מקורות האנרגיה המתחדשים הם: שמש, רוח, מים, ביומסה, אנרגיה גיאותרמית.

מקורות האנרגיה המתכלים הם: פחם, גז טבעי, נפט, אנרגיה גרעינית.

לאנושות פרק זמן של חמישים שנה בערך כדי לעבור משימוש במקורות אנרגיה מתכלים לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים.

אנרגיה ירוקה או מקורות אנרגיה חלופיים: אנרגיית השמש, אנרגיית הרוח, אנרגיית המים, ביומסה.


עיניים ירוקות - אנרגיה טבעית, גיאותרמית, אנרגיה ממפלי מים

עוד 2 סוגים של מקורות אנרגיה טבעית. אנרגיה גיאותרמית, שמקורה בליבת כדור הארץ ואנרגיה שניתן להפיק ממפלי המים. 2 סוגי אנרגיה אלו הנם טבעיים ומשמשים כאלטרנטיבה למקורות אנרגיה בעזרתם ניתן להפיק חשמל. מעוניין לדעת מה היתרונות והחסרונות של מקורות אנרגיה אלה?

עיניים ירוקות - אנרגיית ביומסה - חומר אורגני

מקור אנרגיית ביומסה טמון כולו בחומרים אורגנית. בעצם כל מה שאנו מתייחסים אליו כאל זבל, שאריות מזון, פסולת נייר, הפרשות של צאן ובקר. על ידי שריפת הביומסה ניתן להפיק חשמל וחימום מים, אומנם לשימוש באנרגיה זאת קיימות השלכות, כגון זיהום האוויר...

עיניים ירוקות - אנרגיית השמש, אנרגיה סולארית, אנרגיית החום, אנרגיית האור

אנרגיית השמש, שהופכת לאנרגיית האור והחום - הנה מקור אנרגיה עוצמתי ביותר שאינו מתכלה. כמו בכל מקור אנרגיה, גם לאנרגיית השמש יתרונות וחסרונות. מעוניינים לדעת עוד אודות מקור אנרגיית השמש? בואו ותנו הצצה...

עיניים ירוקות - אנרגיית הרוח - מקור אנרגיה ירוקה

מקור אנרגיית הרוח הנו בתנועת האוויר. המדובר במקור אנרגיה ירוקה, ידידותי לסביבה, שאינו מזהם את האוויר! עם זאת, קיימים גם מספר חסרונות בניצול אנרגיית הרוח, מעוניין לדעת מהם? לחץ כאן..

עיניים ירוקות - מקורות אנרגיה מתכלים: פחם, גז טבעי, נפט

שימוש רב יותר במקורות אנרגיה מתכלים, יובילו אותנו ליום בו לא נוכל לעשות שימוש במקורות אנרגיה אלה. כלומר, המדובר במקור אנרגיה סופי. רוצים ללמוד אילו הם מקורות אנרגיה מתכלים? בואו והציצו כאן...


הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו החוקיים - כל שימוש בתוכן המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מבעלי האתר יטופל בהתאם לחוקי מדינת ישראל ©

מאמרים אחרונים

קישורים
- על בנייה ירוקה
- רכבים חשמלייםאיכות הסביבה | זיהום אוויר | זיהום הים | זיהום מים | פסולת | מפת האתר
מה גולשים מחפשים: מקורות אנרגיה מתכלים, סוגי אנרגיה, אנרגיה ירוקה